sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsSukces 2. edycji Polskiego Festiwalu w Worcester

Sukces 2. edycji Polskiego Festiwalu w Worcester

Polski Festiwal w Worcester miał być jednorazową inicjatywą wpisującą się w obchody 85-lecia klubu White Eagle w tym mieście i podkreślającą wznowienie działalności po pandemii w nowej, bardziej aktywnej odsłonie. Jednak pozytywny odzew, z jakim spotkał się wśród lokalnej i polonijnej społeczności zeszłoroczny festiwal, stanowił dobrą zachętę dla organizatorów, by sukces ten powtórzyć. Czy im się to udało? Tłumy osób, które przybyły nawet z dość odległych zakątków Massachusetts, żeby wziąć udział w 2. edycji Polskiego Festiwalu, która miała miejsce w ostatnią sobotę sierpnia, świadczą o tym, że tak.

W sobotę, 26 sierpnia, w klubie „Biały Orzeł” w Worcester odbył się plenerowy Polski Festiwal, który przyciągnął liczne grono Polonii z bliższej i dalszej okolicy oraz zaciekawionych polskim wydarzeniem Amerykanów. Jak informują organizatorzy, wśród uczestników tegorocznego festiwalu były osoby nie tylko z Worcester, ale też z Webster, Clinton, Bostonu oraz zachodniej części Massachusetts. Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz, obecni byli: kongresmen Jim McGovern, burmistrz Worcester Joseph Petty i radna Candy Mero-Carlson.

Tegoroczny festiwal był drugą edycją imprezy, która początkowo miała być jednorazowym piknikiem wpisującym się w obchody 85-lecie klubu White Eagle w Worcester, jednak spore zainteresowanie wydarzeniem i sukces odniesiony w zeszłym roku zachęcił organizatorów do zorganizowania Polskiego Festiwalu ponownie. Czy była to dobra decyzja?

Wszystko wskazuje na to, że zdecydowanie tak. – Festiwal w tym roku był bardzo udany. Pogoda była doskonała, a licznie przybyli ludzie świetnie się bawili aż do późnych godzin nocnych – relacjonuje członkini komitetu organizacyjnego festiwalu Agatha Wozniak, która wraz z Leilą Jachimczyk i Danielem Stomskim była odpowiedzialna za koordynację i organizację festiwalu.

Organizatorzy zadbali o ciekawy program artystyczny. Zespół Krakowiak z Bostonu, mogący się poszczycić tak samo długą historią jak klub White Eagle, zachwycił publiczność prezentacjami polskich tańców ludowych z różnych regionów kraju, między innymi Rzeszowszczyzny oraz Śląska. Grupa dziecięca Piast z Webster, pod kierownictwem Lidii Nolle, zaprezentowała ciekawą choreografię, którą dzieci realizowały z ogromnym zaangażowaniem. Oba występy we wspaniały sposób pokazały polską kulturę w jej tanecznej, regionalnej odsłonie, a przy skocznej muzyce Eddie Forman Orchestra uczestnicy imprezy doskonale się bawili, sami ruszając w tany.

Loteria oraz smaczne jedzenie z Golemo’s Market i European Cafe & Deli z Worcester oraz Polish Prince Pierogi z Billerica to kolejne atuty festiwalu. Podczas festiwalu uczestnicy mogli również lepiej poznać okoliczne biznesy i stowarzyszenia dzięki stoiskom, na których prezentowane były ich usługi, produkty i udzielano informacji. Swoje stoisko miały m.in. Polskie Towarzystwo Genealogiczne w Massachusetts czy grupa religijna Metanoia działająca przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester.

Festiwal nie przeszedł bez echa również w lokalnych amerykańskich mediach. Odnotowany został m.in. przez Spectrum News czy Worcester Magazine. „Festiwal w ciągu dnia odwiedziły setki, jeśli nie tysiące osób. Nadzieją jest, że ta celebracja stanie się długoletnią tradycją w mieście” – czytamy na portalu Spectrum News.

Czy Polski Festiwal w Worcester stanie się dorocznym wydarzeniem i nową polonijną tradycją w Massachusetts? Wiele na to wskazuje. – Mamy nadzieję, że nasz festiwal stanie się tradycją miasta. Worcester gości wiele festiwali etnicznych, ale miasto od dziesięcioleci nie miało festiwalu polskiego – zauważa Agatha Wozniak. Narodziny nowej tradycji to też radość dla lokalnej Polonii, zwłaszcza w obliczu sytuacji, gdy wskutek pandemii oraz innych trudności kontynuacja wielu wieloletnich inicjatyw stanęła pod znakiem zapytania lub została przerwana.

Choć dochód z festiwalu zostanie przeznaczony na niezbędne sprzęty do klubowego budynku, szerszym celem klubu White Eagle jest stworzenie miejsca, gdzie Polonia może przyjść i celebrować swoje dziedzictwo. – W imieniu klubu dziękuję wszystkim, którzy przybyli w tym roku na festiwal oraz naszym wspaniałym wolontariuszom, którzy przyczynili się do jego zrealizowania – kończy Agatha Wozniak.

Dodatkowe informacje o klubie White Eagle w Worcester i organizowanych przez niego wydarzeniach znaleźć można na www.whiteeagleworcester.com oraz na stronie klubu na Facebooku.

JLS
Fot. Halina Głowacka, archiwum White Eagle, facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -