sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkNa Manhattanie odbędzie się modlitwa dziękczynna za beatyfikację rodziny Ulmów

Na Manhattanie odbędzie się modlitwa dziękczynna za beatyfikację rodziny Ulmów

W niedzielę, 10 września br., w miejscowości Markowa w Polsce będzie miała miejsce beatyfikacja rodziny Ulmów, rodziny, która za pomoc Żydom podczas II wojny światowej zapłaciła najwyższą cenę. Ojcowie paulini posługujący w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Jorku zapraszają tego dnia na mszę świętą dziękczynną za beatyfikację rodziny Ulmów, która zostanie odprawiona o godz. 11 w kościele na Manhattanie.

O. Michał Czyżewski przed kościołem św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie ze zdjęciem rodziny Ulmów. Fot. Archiwum o. M. Czyżewskiego

Chrześcijańska postawa

Józef Ulma, Wiktoria Ulma i ich dzieci: Stanisława (8 lat), Barbara (6 lat), Władysław (5 lat), Franciszek (4 lata), Antoni (3 lata), Maria (1 rok) oraz siódme dziecko (nienarodzone) 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów Byli rolnikami, prowadzili kilkuhektarowe gospodarstwo na Podkarpaciu, położone ok. 10 km od Łańcuta. Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom.

Duchowość Ulmów to owocowanie przyjętych sakramentów – relacjonuje ks. Józef Orzechowski. – Nie słyszymy u nich o wielkich charyzmatach, o osobistych objawieniach prywatnych itp. Żyją łaską sakramentu chrztu i bierzmowania, rozwijając się jako katolicy i ludzie (choćby wiele hobby Józefa). Rozwijają łaskę sakramentu małżeństwa, kochając się wzajemnie i będąc sobie oddani. Ta łaska owocuje w ich rodzicielstwie – tak obfitym, w wychowaniu religijnym dzieci. To jest duchowość, która może wiele powiedzieć, a przynajmniej postawić parę pytań naszym czasom. Czy za odnową charyzmatyczną, czy za tzw. „nowymi wylaniami Ducha Świętego”, czy za „Nową Ewangelizacją”, opowiadanymi uzdrowieniami i przekazywanymi „przejawami mocy Bożej”, idą dobre, wierne sobie małżeństwa, otwarcie na rodzicielstwo i wychowanie dzieci w wierze, dobre powołania kapłańskie i zakonne? Czy łaska Ducha Świętego układa też życie codzienne, dobrą pracę, hobby, pasje – jak u bł. Ulmów. Te pytania to nie osądzanie spraw życiowych – niejednokrotnie bardzo dramatycznych, ani nie próba postawienia znaku równości między „udanym życiem” a Bożym błogosławieństwem, lecz zwrócenie uwagi na pewne sprawy, postawienie pytań, próba zaproszenia do oceny różnych trendów duchowości „po owocach”. Ulmowie wyprzedzają też swoją epokę i są samodzielni w myśleniu i decyzjach sumienia. Umieją ocenić sprawy ważniejsze i mniej ważne. Jasnym jest, kto wywołał wojnę i prowadził masową eksterminację Izraelitów. Jednak zacieśnienie wrogości wobec Żydów tylko do hitlerowskich Niemiec, byłoby też uproszczeniem i zbyt szybkim wybieleniem ówczesnej Europy i niestety Kościoła. Jako przykład można podać choćby bardzo uroczystą Modlitwę Powszechną Wielkiego Piątku (zmienioną na szczęście podczas reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II, i w wynikającym z niej Mszale św. Pawła VI): Oremus pro perfidis Judaeis. Nie trzeba być wielkim znawcą języków, by skojarzyć, jakie uczucia do danej grupy ludzi, wywołuje nazywanie ich perfidnymi. Ulmowie są od tego wolni. Dla nich miarodajne jest Boże Słowo – tak często mówiące o pomocy cudzoziemcom, o sądzie, na podstawie uczynków miłosierdzia, Boże prawo, mówiące, nie zabijaj, godność każdego człowieka – stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. To prowadzi ich do heroizmu świętości, do podjęcia ryzyka, tego, które ich świadectwo doprowadziło do formy najbardziej jasnej czy najpiękniejszej (jak mówi prefacja o Janie Chrzcicielu) – męczeństwa. Dzisiaj czcimy tych ludzi, jako świętych, dzisiaj ich podziwiamy, dziś też, chcąc dojść do świętości, próbujemy ich naśladować. Uczmy się też od nich oceniać współczesność i różne propozycje, które są nam poddawane, i duchowo, i społecznie – dodaje ks. Orzechowski, rodem ze Starachowic, pracujący w Niemczech.

Modlitwa dziękczynna

Proces beatyfikacyjny Ulmów rozpoczął się 17 września 2003 roku. 7 grudnia 2022 roku papież Franciszek podpisał dekret otwierający drogę do ich beatyfikacji. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych zostanie wyniesiona cała rodzina.

Ojcowie paulini z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie zapraszają Polonię na modlitwę dziękczynną, za dar i świadectwo życia Ewangelią naszych rodaków z Podkarpacia. O godz. 10:30 rano w kościele odbędzie się modlitwa różańcowa, którą poprowadzą nauczycielki ze Szkoły Polskiej im. O. Augustyna Kordeckiego, w jej trakcie wierni będą polecać rodziny i intencje nadesłane, następnie o godz. 11.00 rozpocznie się msza święta dziękczynna. Po zakończeniu wspólnych modlitw odbędzie się coroczny piknik parafialny w sali pod kościołem. W tym dniu będzie również prowadzona rejestracja do szkoły na nowy rok 2023/24.

Paulini zachęcają, by wysłać swoją intencję pod adres rectory@stanislauschurch.com lub listownie. Nadesłane prośby będą omadlane przez wstawiennictwo rodziny Ulmów.

O. Michał Czyżewski, paulin
St Stanislaus B & M Church
101 E 7th St, New York, NY 10009

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -