sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsUroczysta msza ku czci polskiego papieża w Bazylice św. Józefa w Webster

Uroczysta msza ku czci polskiego papieża w Bazylice św. Józefa w Webster

14 kwietnia w Bazylice św. Józefa w Webster z inicjatywy Fundacji Jana Pawła II w Nowej Anglii odprawiona została uroczysta msza św., której przewodniczył o. Krzysztof Wieliczko – były prezes Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, a od niedawna nowy prowincjał zakonu paulinów w USA. Mszę św. koncelebrowali ks. prałat Antoni Czarnecki – założyciel Fundacji Jana Pawła II w Nowej Anglii i ks. Anthony Kazarnowicz z Webster.

W kwietniu przypadają dwie ważne rocznice związane z polskim papieżem. 2 kwietnia minęła 19. rocznica jego śmierci, natomiast 27 kwietnia przypadało 10-lecie jego kanonizacji. Z kolei wkrótce, bo już 18 maja, obchodzić będziemy 104. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Na mszy św. obecnych było 80 osób związanych z Fundacją. Po mszy św. członkowie Fundacji udali się do kafeterii na smaczny obiad, który zapewnili państwo Bridgman. Następnie miały miejsce wybory zarządu Fundacji. Po 9 latach pełnienia funkcji prezesa zrezygnowała z niej Barbara Pysk. Z funkcji odeszli także Dorota Kalinowski – dotychczasowa wiceprezes oraz Joanne Minarik – skarbnik. Nowym prezesem Fundacji Jana Pawła II w Nowej Anglii została wybrana Jane Lucia Molina, a skład całego zarządu zostanie ogłoszony wkrótce.

Spotkanie było okazją do wygłoszenia kilku przemówień. Każda z osób, które zabrały głos, podkreślała, jak ważny był pontyfikat Jana Pawła II oraz fakt, iż fundacja jego imienia jest kontynuatorem jego życiowego dzieła i misji. Św. Jan Paweł II założył fundację osobiście w Watykanie w 1981 r., a następnie zaczęły powstawać jej oddziały w różnych zakątkach świata. Pierwszym z nich była właśnie fundacja w Nowej Anglii, do której należą osoby z Massachusetts, Connecticut oraz New Hampshire.

Fundacja Jana Pawła II to żywy pomnik ku jego czci. Zawdzięczamy tak wiele Ojcu Świętemu! Uczył nas pokory, wiary, miłości bliźniego, tego, jak cierpieć z godnością. Chronił niestrudzenie życie, w tym życie nienarodzonych, podejmował dialog z wszystkimi narodami i religiami. Potrafił wspaniale nawiązać kontakt z młodzieżą, uważał, że to właśnie młodzi są przyszłością świata – mówi Barbara Pysk, która przez niemal dekadę prowadziła Fundację Jana Pawła II w Nowej Anglii.

opr. JS
Fot. Halina Głowacka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -