sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutPolski Dzień na Kapitolu w Hartford

Polski Dzień na Kapitolu w Hartford

W piątek, 3 maja, w Kapitolu w Hartford odbędą się obchody Polskiego Dnia. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10:00 rano przy południowym wejściu do Kapitolu, gdzie przy akompaniamencie hymnów Polski i USA, na cześć 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podniesiona zostanie polska flaga.

3 maja na maszt przed Kapitolem w Hartford wciągnięta zostanie polska flaga. Fot. ct.gov

Podczas obchodów reprezentant stanowy Peter Tercyak oraz zastępca gubernatora Connecticut Susan Bysiewicz uhonorują zasłużonych mieszkańców Connecticut, którzy aktywnie działają na rzecz lokalnej polskiej społeczności: Anię Horelik, Michała Horelika, Annę Smerdel-Ramoyę, burmistrza Waterbury Paula Pernerewskiego oraz burmistrza Berlina Marka Kaczyńskiego, a także pośmiertnie ks. prałata Daniela Plocharczyka, wieloletniego proboszcza polskiej parafii Sacred Heart w New Britain. Planowane są też przemówienia zaproszonych gości oraz nagrodzonych obywateli.

Obchody Polskiego Dnia na Kapitolu w Hartford zainaugurowane zostały 33 lata temu, z inicjatywy ówczesnego reprezentanta stanowego Stanleya Krawca, w związku z przypadającą wówczas okrągłą, 200. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Od tamtej pory są okazją do celebracji polskiego dziedzictwa w stanie oraz złożenia wyrazów uznania tym, którzy je kultywują i przyczyniają się do jego rozwoju.

Organizatorzy zapraszają lokalną Polonię do udziału w uroczystości, wstęp na wydarzenie jest wolny, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

JS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -