niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent Andrzej Duda złożył wieniec na grobie Wincentego Witosa

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na grobie Wincentego Witosa

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na grobie Wincentego Witosa podczas obchodów 150. rocznicy jego urodzin – poinformowała w niedzielę kancelaria prezydenta.

Prezydent RP Andrzej Duda (P) podczas uroczystości przy grobie Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, 14 stycznia. Fot. PAP/Paweł Topolski

Prezydent przebywa w Wierzchosławicach (woj. małopolskie), gdzie bierze udział w obchodach 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa.

Andrzej Duda weźmie udział w głównych uroczystościach z okazji 150. rocznicy urodzin Witosa; w ich trakcie planowane jest wystąpienie prezydenta.

Wincenty Witos urodził się w 1874 r. w Wierzchosławicach. Był jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem II RP. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne został osadzony w twierdzy brzeskiej.

W czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. Spoczął w rodzinnych Wierzchosławicach; w uroczystościach pogrzebowych, trwających od 2 do 6 listopada, uczestniczyły tłumy.

oloz/mrr/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -