sobota, 12 października, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsDoroczna gala oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Nowej Anglii

Doroczna gala oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Nowej Anglii

7 kwietnia w Willits-Hallowell Center w Mount Holyoke College odbyła się doroczna gala oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Nowej Anglii. Głównym punktem było jak co roku wyróżnienie osób szczególnie zasłużonych dla Polonii nagrodą Distinguished Polish-American Award. Tegorocznymi laureatami zostali Edward Dzieleński oraz Anthony Krzystofik, któremu nagrodę przyznano pośmiertnie.

Edward Dzieleński przez wiele lat był skarbnikiem oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Nowej Anglii oraz Polskiego Centrum Nauki w Chicopee. Jest też członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Massachusetts, Amerykańskiego Towarzystwa Przyjaciół Kościuszki przy Akademii Wojskowej West Point oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Connecticut, Inc. Bliskie jego sercu są też troska o naturalne środowisko i ochronę przyrody, na którym to polu również może się poszczycić wieloma zasługami.

Śp. Anthony Krzystofik angażował się w działalność wielu organizacji społecznych, niestrudzenie działał na rzecz zachowania i promowania bogatych tradycji i historii Polonii amerykańskiej. Był jednym z założycieli Polskiego Centrum Nauki w Chicopee, aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Massachusetts, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowej Anglii oraz Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, był też wykładowcą University of Massachusetts Amherst.

Gala była też okazją do wręczenia stypendiów studentom z Nowej Anglii lub kształcącym się na uczelniach w Nowej Anglii.

W wydarzeniu wziął udział Marek Skulimowski, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej, który opowiedział o programie KF Teaching English in Poland. Program ten pozwala amerykańskim wolontariuszom zapoznać się z Polską, jej historią, językiem, kulturą i systemem edukacji. W zamian wolontariusze uczą polskie, a od niedawna również ukraińskie dzieci przebywające w Polsce języka angielskiego. Przez ponad 30 lat istnienia programu wzięło w nim udział tysiące wolontariuszy i uczestników. – W tym roku TEIP planuje 8-9 obozów, a program z roku na rok się rozszerza – obwieścił Skulimowski. W przemówieniu nawiązał też do 25. rocznicy przyjęcia Polski do NATO, która przypadała w minionym miesiącu.

Na gali obecna była też wicekonsul z konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku Monika Kucharczyk, która również w kilku słowach nawiązała do ćwierć wieku obecności Polski w NATO oraz relacji polsko-amerykańskich w tym kontekście. Zauważyła, że dla Polski znaczenie obecności w pakcie jest głęboko emocjonalne. – Po dwóch wojnach światowych i dekadach w systemie komunistycznym NATO przynosi bezpieczeństwo i wiarę, że po raz kolejny Polska nie zostanie porzucona w godzinie potrzeby i będzie w stanie rozkwitać zarówno gospodarczo, jak i politycznie jako część Unii Europejskiej – stwierdziła.

Gala była też okazją do spotkania w polonijnym gronie i podtrzymania oraz nawiązania nowych kontaktów, które być może zaowocują interesującymi inicjatywami przynoszącymi korzyść całej Polonii.

opr. JLS
Fot. Archiwum KF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -