czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaAkcja "Katyń 1940 - Pamiętamy!"

Akcja „Katyń 1940 – Pamiętamy!”

13 kwietnia przypadał Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ludobójstwa dokonanego na obywatelach Polski przez funkcjonariuszy NKWD wiosną 1940 roku.

Fot. Stowarzyszenie Pamięć

Stowarzyszenie Pamięć wraz z grupą polskich krótkofalowców oddało hołd zamordowanym, aktywując okolicznościową stację krótkofalarską pod hasłem „Katyń 1940 – Pamiętamy!”. Na stronie akcji, którą odwiedzono ponad 3000 razy, zamieszczono krótką informację o zbrodni katyńskiej w języku angielskim i polskim. W okresie od 7 do 14 kwietnia przeprowadzono prawie 600 łączności z osobami z 42 krajów na 6 kontynentach.

Zwieńczeniem akcji było spotkanie krótkofalowców z Nowego Jorku, New Jersey i Pensylwanii w Amerykańskiej Częstochowie, podczas którego uczestnicy wspólnie upamiętnili i oddali hołd pomordowanym. Zapalili też znicze pod pomnikiem Husarza oraz na grobie śp. Marianny Hrut, wdowy po oficerze zamordowanym w Katyniu.

Akcja upamiętniająca ofiary Katynia miała nie tylko wymiar krótkofalarski, ale i edukacyjny. W łącznościach podjęty został temat komunistycznej zbrodni dokonanej na polskich oficerach wiosną 1940 roku. Wielu krótkofalowców po raz pierwszy z niedowierzaniem usłyszało o tym ludobójstwie. Nawiązano też łączność z amerykańskim weteranem, który podziękował za upamiętnienie polskich ofiar.

Fot. Stowarzyszenie Pamięć

Na terenie sanktuarium poza pomnikiem Husarza znajduje się również pamiątkowa płyta „Katyń” autorstwa Andrzeja Pityńskiego odsłonięta w 50. rocznicę zbrodni. W 2023 roku dzięki współpracy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, Amerykańskiej Częstochowy i Stowarzyszenia Pamięć została odsłonięta tablica upamiętniająca kapelanów katyńskich różnych wyznań. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który objął też krótkofalarską akcję „Katyń 1940 -Pamiętamy!” swoim patronatem honorowym.

W aktywacji okolicznościowej stacji pod znakiem wywoławczym K4P wzięli udział: Edward KB2PIW, Wojciech KM2G, Bogdan K2RPF, Arek K2KP, Sebastian K2SPL, Grzegorz KD2WQS, Krzysztof SP7THW (były) oraz Grzegorz KC2POL. Podziękowania za aktywację stacji K4P w Chicago organizatorzy kierują w kierunku Wojciecha W9GIL.

Podziękowania należą się też ojcom paulinom z Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown za umożliwienie po raz drugi aktywacji okolicznościowej stacji krótkofalarskiej upamiętniającej ważne wydarzenia z historii Polski oraz wszystkim krótkofalowcom za udział w akcji.

Grzegorz Tymiński
opr. WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -