piątek, 19 lipca, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Otrzymałem z sądu w Polsce zawiadomienie o powołaniu mnie do dziedziczenia spadku po zmarłym dziadku, który pozostawił po sobie sporo długów. Cała moja rodzina w Polsce złożyła przed notariuszem oświadczenie o odrzuceniu spadku, co spowodowało, że spadek ten w całości spadł na mnie jako następnego najbliższego krewnego w kolejności do dziedziczenia. Rodzina radzi mi, abym też zrzekł się tego spadku, żeby uniknąć kłopotów z wierzycielami dziadka. Czy to prawda, że mogę być powołany do dziedziczenia spadku wraz z długami, nawet jeżeli mieszkam w Stanach Zjednoczonych i od lat nie utrzymywałem ze zmarłym dziadkiem kontaktu? Jak mogę odrzucić ten spadek w imieniu własnym i moich małoletnich dzieci, na które spadnie po mnie spadek i czy muszę w tym celu jechać do Polski?

Mateusz z Venice, FL


Drogi Panie Mateuszu

Według prawa polskiego, spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) lub przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć przed sądem bądź przed notariuszem. Osoby mieszkające za granicą mogą być powołane do dziedziczenia z racji testamentu lub pokrewieństwa i nie ma znaczenia, czy utrzymywały ze zmarłym kontakty za jego życia lub nawet wiedziały o jego istnieniu. Do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku nie jest konieczna fizyczna obecność w Polsce. Jeżeli nie ma Pan możliwości złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w Polsce, może Pan podpisać odpowiedni dokument w Stanach Zjednoczonych przed tutejszym notariuszem lub przed konsulem w polskiej ambasadzie lub konsulacie. Do oświadczenia złożonego przed notariuszem amerykańskim należy dołączyć międzynarodową klauzulę apostille, aby można było ten dokument przedstawić w Polsce. Dokument opatrzony klauzulą apostille składa się następnie w sądzie, w którym toczy się postępowanie spadkowe lub jeżeli nie zostało jeszcze wszczęte postępowanie spadkowe, w sądzie właściwym do rozpatrzenia sprawy spadkowej po zmarłym według ostatniego miejsca jego zamieszkania. W oświadczeniu o odrzuceniu spadku należy podać sygnaturę akt postępowania spadkowego (jeżeli jest znana) oraz należy dołączyć kopię aktu zgonu zmarłego, jeżeli jest Pan w jego posiadaniu.

Może Pan również udzielić pełnomocnictwa osobie będącej w Polsce do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w Pana imieniu w sądzie lub przed notariuszem. Pełnomocnictwo takie może być przygotowane od razu w języku polskim i musi być opatrzone klauzulą apostille.

Może Pan także wraz z matką dzieci złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu swoich małoletnich dzieci, do którego w świetle nowych przepisów prawnych nie jest już wymagana zgoda sądu rodzinnego. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg.  Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: “Clients Choice Award”. Agnieszka ma w sumie ponad 350 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną.  Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -