piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyStatystyki rynku nieruchomości w Connecticut

Statystyki rynku nieruchomości w Connecticut

Czy wiecie, że liczba aktywnych jednorodzinnych domów i mieszkań na rynku wynosi obecnie mniej niż 3,500? Dla porównania w tym samym czasie w 2023 roku było ich 6,500, a w 2022 roku 8,850. Domów wielorodzinnych jest w całym stanie dostępnych nieco ponad 400. Średnia cena zakupu domu w CT wzrosła w ciągu ostatniego roku o 12%. Z tygodnia na tydzień dwa razy więcej domów jest sprzedawanych niż wynosi liczba nowych wchodzących na rynek.

Co to oznacza?

  • Jest to doskonały czas dla sprzedających.
  • Kupujący muszą się liczyć z dużą konkurencją i być przygotowani na składanie bardzo silnych ofert.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest bardzo wysokie, a ceny domów astronomiczne; czy warto teraz kupić czy lepiej poczekać?

Oczywiście, że w porównaniu z zaledwie 2-3 latami temu dzisiejsze oprocentowanie kredytów jest wysokie. W rzeczywistości jednak jest ono dość typowe z historycznego punktu widzenia. W 1981 roku osiągnęło ono rekordowy poziom 18%. Lata pod znakiem COVID i historycznie niskich stóp procentowych 2-3% to czas bez precedensu. Najlepiej pamięta się najświeższe wydarzenia, dlatego wydaje się nam, że 7% oprocentowanie kredytu jest astronomiczne. Z drugiej strony niewielka liczba domów dostępnych na sprzedaż powoduje windowanie cen.

To agenci tak podnoszą ceny!

To kupujący, którzy są już zmęczeni czekaniem i zdają sobie sprawę, że aktualna sytuacja na rynku to „nowa rzeczywistość”, decydują się na zakup domu i oferują tyle, ile są w stanie zapłacić. Niejednokrotnie ceny zakupu są historycznie wysokie i ustanawiają nowe standardy.

Kiedy w końcu ceny spadną?

Raczej nieprędko. Nawet jeśli odwróci się aktualny trend i zaczniemy widzieć dwa razy tyle domów wchodzących na rynek co tych sprzedawanych, to i tak wyjście z tego „dołka” zajmie kilka lat.

Czy Zestimate jest wiarygodny?

Zelle wycenia nieruchomości na podstawie danych o sprzedaży porównywalnych domów w okolicy bez brania pod uwagę faktycznego stanu nieruchomości. Rzetelnej wyceny domu może dokonać jedynie rzeczoznawca bankowy lub agent nieruchomości po wizycie w domu i obejrzeniu go na własne oczy.

Wszystkie domy się sprzedają, po co mi agent?

Domy sprzedawane z profesjonalną agentką sprzedają się o 16-26% drożej niż te sprzedawane samodzielnie. Wybór, czy dokonać tego samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty, zależy od tego czy sprzedający chce uzyskać jak najwyższą cenę sprzedaży czy mieć satysfakcję, że dokonał tego sam.

Czyli to jednak agenci podnoszą ceny?

Profesjonalni agenci reklamują dom znacznie większej grupie kupujących niż właściciel domu jest w stanie. Im więcej kupujących, tym większa szansa na więcej ofert. Im więcej ofert, tym bardziej są one konkurencyjne.

Kasia Nowak – agentka nieruchomości


Niniejszy artykuł ma wyłącznie funkcję informacyjną oraz publicystyczną i nie stanowi porady, jest efektem pracy i wiedzy jego autora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -