niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeŚwiąteczne pocztówki

Świąteczne pocztówki

Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas na proszenie o miłość i pokój dla całego świata. Życzenia bożonarodzeniowe można złożyć każdemu, niezależnie od tego, czy zna się tę osobę, czy nie. Jest to doskonały sposób, by podzielić się swoim szczęściem z każdym, kogo spotkamy na swojej drodze. Życzenia mogą różnić się treścią i formą, jednak za każdym z nich kryje się ten sam przekaz. 

Warto podtrzymywać tradycję własnoręcznego wykonywania i zdobienia kartek świątecznych, Fot. Archiwum WEM

Nie ma pewnie osoby, której ten zwyczaj nie byłby znany. Warto zadać pytanie, skąd się on wziął? Otóż zasługę wynalezienia świątecznych pocztówek przypisuje się Szkotowi – Thomasowi Sturrockowi, który około 1841 roku stworzył pierwszą kartkę. Przyczynił się do tego sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii I Alberta w Londynie, który miał wielu znajomych, dlatego na każde święta poświęcał mnóstwo czasu na pisanie listów z życzeniami. Wpadł więc na pomysł, by u zaprzyjaźnionego malarza zamówić obrazek z wypisanymi życzeniami, a następnie powielić go w drukarni i rozesłać znajomym.

W Polsce pierwsze kartki świąteczne pojawiły się dopiero pod koniec XIX wieku i przetrwały do dnia dzisiejszego. Ogłoszony w 1900 roku konkurs na nazwę osobliwej wówczas przesyłki wygrał Henryk Sienkiewicz i to właśnie autorowi trylogii zawdzięczamy do dziś używane słowo „pocztówka”.

Pierwsza amerykańska kartka świąteczna została zaprojektowana w Bostonie, znacznie później, przez Luisa Pranga, litografa, drukarza i wydawcę pochodzenia niemieckiego, który urodził się we Wrocławiu. On też ogłaszał konkursy na świąteczny motyw zdobniczy. I od 1873 roku zaczął drukować i wysyłać swoje pocztówki. Amerykanie nazywają go „ojcem bożonarodzeniowej pocztówki amerykańskiej”. Produkcja świątecznych pocztówek rozpowszechniła się w USA w 1915 roku, kiedy to amerykańska firma poligraficzna z Kansas City wydała swoją pierwszą kartkę świąteczną, znacznie zmniejszoną, którą wkładano do koperty. Z czasem wprowadzono kartki świąteczne bez kopert.

Niestety coraz mniej jest osób, które wysyłają jeszcze życzenia świąteczne tradycyjną pocztą. W dzisiejszych czasach coraz częściej do składania życzeń służą elektroniczne formy przekazu i portale społecznościowe, na których w ciągu kilu minut można pozdrowić kilkaset osób, ale nawet najciekawszy sms, e-mail czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej, cudownie kolorowej i ręcznie wykonanej świątecznej kartki.

Tradycję własnoręcznego wykonywania i zdobienia kartek świątecznych warto podtrzymywać. To piękny zwyczaj, a przy okazji promocja talentów, gdyż za każdym razem kartki są jedyne i niepowtarzalne. Pocztówka jest miłą niespodzianką i ozdobą, która postawiona na półce przez długi czas przypomina o tych, którzy ją wysłali.

Słodkie reniferki

Bardzo prostą, ale ciekawą, propozycją jest kartka świąteczna z reniferkami. Główki reniferków są odciskami palców wszystkich członków rodziny. Przygotowanie takich życzeń to ciekawa rozrywka dla całej rodziny i moc radości dla dzieci.

Będziecie potrzebować:

  • biały grubszy papier
  • brązowa farba
  • kolorowe flamastry
  • no i oczywiście odcisk palca zarówno rodziców jak i dzieci

Sylwia Wadach-Kloczkowska


Bibliografia:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -