piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyDlaczego warto mieć swojego agenta?

Dlaczego warto mieć swojego agenta?

Stan Connecticut jest trzecim stanem w USA, w którym odbywa się najwięcej transakcji gotówkowych. Największa liczba ofert złożonych na dom, o których mi wiadomo, to 71 (!). A najwyższe „przebicie” ceny wyniosło $160,000 ponad cenę, za którą dom został wystawiony.

Jak w takich warunkach rynkowych można dokonać zakupu domu?

Trzeba złożyć silną ofertę. Dla wielu sprzedających liczy się nie tylko cena, ale także inne warunki, takie jak zrezygnowanie z inspekcji, pokrycie różnicy pomiędzy wyceną nieruchomości a zakontraktowaną ceną zakupu, dogodny dla sprzedającego termin przejęcia własności, pokrycie części kosztów związanych ze sprzedażą, samodzielne opróżnienie domu po wyprowadzce sprzedającego itd. Możliwości jest wiele. Twój profesjonalny doradca do spraw nieruchomości potrafi w takiej kwestii podpowiedzieć.

A czy jest szansa kupić dom z pożyczką?

Oczywiście! Ważne, żeby współpracować z takimi profesjonalistami, którzy mają doświadczenie i są na bieżąco z tym, co się dzieje na rynku. Twoja agentka nieruchomości pomoże Ci dobrać odpowiedni zespół.

Po co mam podpisywać z agentem umowę? Jest tylu agentów! Któryś mi zawsze pokaże dom, który chcę zobaczyć.

Zakup nieruchomości to jedna z największych inwestycji w życiu człowieka. Nie tylko finansowych, ale również emocjonalnych. Praca doświadczonego agenta nie ogranicza się jedynie do „otwierania drzwi”. Tak jak w innych dziedzinach życia, można udać się do „pierwszego lepszego”, czy próbować radzić sobie samemu – tak samo jak można samemu zmienić olej w samochodzie lub pójść do najtańszego mechanika, można samemu wyrwać sobie ząb, a nawet samodzielnie reprezentować się w sądzie. Ale z jakim skutkiem? Zatrudnienie profesjonalistki jest w Twoim interesie z kilku powodów. Po pierwsze: pracując dla Ciebie, agentka ma Twoje dobro na uwadze, staje się Twoim doradcą, przewodnikiem i opiekunem. Zrozumienie Twoich potrzeb, pragnień i możliwości, Twojego gustu, stylu życia i planów na przyszłość oraz Twojej motywacji jest jednym z najważniejszych zadań agentki. Kolejnym powodem, dla którego warto zatrudnić własną agentkę jest to, że będzie reprezentować Twoje interesy i bezpieczeństwo, negocjować w Twoim imieniu i weźmie odpowiedzialność za pokierowanie całym procesem poszukiwania i zakupu domu. Pomoże Ci dobrać zespół fachowców – inspektora, pożyczkodawcę, prawnika, kontraktorów itp.

Jak wybrać właściwego agenta?

Agent właściwy dla Ciebie to taki, który poświęci czas, wytłumaczy aktualny stan rynku, wyjaśni cały proces. Właściwa agentka nie będzie Ci nic „wciskać”, przekonywać Cię ani wywierać presji.

Czy muszę za taką usługę płacić?

Zapewne słyszałeś, ze od lipca tego roku wchodzą w życie zmiany, zgodnie z którymi stajesz się w pełni odpowiedzialny za prowizję reprezentującego Ciebie agenta. W rzeczywistości i tak to kupujący zawsze był za tę prowizję odpowiedzialny. Różnica jest w strukturze płatności. Prowizji nie można sfinansować pożyczką. Umiejętne wynegocjowanie warunków będzie więc ważniejsze niż kiedykolwiek.

Czy nie lepiej po prostu współpracować z agentem sprzedającego? Przecież on wie o domu najwięcej i jest już w tę transakcję zaangażowany?

Owszem, taki agent wie o domu najwięcej. Ale nie ma obowiązku wyjawić Ci wszystkich informacji. Ma za to umowę ze sprzedającym i to o interesy sprzedającego będzie walczyć w pierwszej kolejności. Lojalność takiego agenta jest po stronie sprzedającego, a nie kupującego. Posiadanie własnego agenta, który walczy o Twoje interesy, jest niezwykle ważne. Tylko doświadczeni, znający się na rzeczy i pełnoetatowi agenci posiadają wiedzę i umiejętności niezbędne do negocjacji na takim poziomie.

Kasia Nowak
agentka nieruchomości


Niniejszy artykuł ma wyłącznie funkcję informacyjną oraz publicystyczną i nie stanowi porady, jest efektem pracy i wiedzy jego autora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -