niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolscy judocy ze złotem i brązem

Polscy judocy ze złotem i brązem

W ostatni lipcowy weekend w w Broward County Convention Center w Fort Lauderdale na Florydzie odbyły się prestiżowe zawody US Open w Judo. Do zmagań stanęło ponad dwa tysiące zawodników i zawodniczek reprezentujących 35 krajów świata w różnych kategoriach wiekowych i wagowych. Polskę reprezentowali Artur Pujszo i Kirił Wesołowski, którzy zdobyli w sumie trzy medale – dwa złote i jeden brązowy.

Od lewej: zdobywca złotego medalu w kategorii do 100 kg Kirił Wesołowski, Wojciech Szuliński i Artur Pujszo, który z Florydy przywiózł dwa medale: złoty i brązowy. Fot. Archiwum W. Szulińskiego

Radość jest ogromna dla Polski i dla Polonii, zwłaszcza nowojorskiej, bo Artur i Kirił są związani od kilku lat z moją Akademią – mówi Wojtek Szuliński, trener judo i właściciel coraz popularniejszej Szulinski Martial Art Academy. – Razem trenujemy i pomagamy sobie przed zawodami, ale przede wszystkim przekazujemy wiedzę i doświadczenie kolejnemu pokoleniu przyszłych zawodników – dodaje.

Niespodzianka turnieju

Artur Pujszo z Bydgoszczy, na co dzień trenujący w Sekcji Sportów Walki bydgoskiej Wyższej Szkoły Gospodarki, mierzył się z przeciwnikami w wadze +100kg oraz Open, a Kirił Wesołowski z Warszawy – w wadze do 100 kg.

Artur stoczył łącznie 8 walk, z których 7 wygrał zdobywając brązowy medal w kategorii +100 kg oraz złoty medal w kategorii „Open”. Kirił zdobył złoty medal w kategorii do 100 kg.

„Kolejny start w USA pod barwami Szulinski Martial Art Academy za mną. W finałowej walce udało mi się pokonać brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Londynie mistrzostw z Mongolii. Dziękuje prezesowi klubu Wojtkowi Szulińskiemu za umożliwienie tego startu, za zaufanie i możliwość reprezentowania klubu na arenie międzynarodowej” – napisał Kirił Wesołowski na swojej stronie na Facebooku.

Wygrana Kiriła była chyba największą niespodzianką turnieju, bo mongolski zawodnik, ze względu na swoje wyniki, był zdecydowanym faworytem – mówi trener Szuliński. – Ale jak w każdym sporcie, tak i w judo, każdy może wygrać. I bardzo się cieszę, że udało się to Kiriłowi. Z całą szczerością mogę teraz powiedzieć, że w naszej akademii mamy najlepszych zawodników i trenerów – twierdzi.

Duma dla Szulinski Martial Art Academy

Artur i Kirił reprezentowali Polskę podczas turnieju Judo US Open Polskę, ale ich zwycięstwa są ogromną dumą Szulinski Martial Art Academy. – Obaj są częścią Akademii – mówi Wojtek. – Od lat się w niej udzielają, więc tym samym i ją reprezentują. Dlatego do tych zawodów przygotowywali się w Polsce, ale na ostatni okres przygotowawczy przylecieli do Nowego Jorku na kilka tygodni przed turniejem i ostanie szlify robiliśmy już tu na miejscu. I efektem tego są trzy medale – zauważa.

Współpraca z obydwoma zawodnikami jest bardzo owocna nie tylko dla mnie, ale także dla moich podopiecznych, czyli dzieciaków trenujących w Akademii – podkreśla trener Szuliński. – Mają okazję trenować z najlepszymi. Zarówno Artur, jak i Kirił chętnie z nimi pracują. Pomagają się rozwijać najmłodszym miłośnikom judo. Zresztą nie tylko oni, bo Akademię często odwiedzają polscy judocy, w tym członkowie kadry narodowej i bardzo chętnie udzielają porad młodym adeptom sztuk walki. Bardzo mnie cieszy, że Akademię odwiedzają zawodnicy na najwyższym światowym poziomie i dzielą się swoją wiedzą z młodszym pokoleniem – dodaje.

Lot z przygodami

Zanim jednak Artur i Kirił stanęli w szranki z przeciwnikami, najedli się sporo stresu, bo o mały włos w ogóle by nie dotarli na zawody.

Na Florydę lecieliśmy z przebojami, bo najpierw odwołali nam lot z Nowego Jorku – opowiada Wojtek, który w tegorocznym turnieju nie brał udziału, jego rola ograniczyła się do trenerskiej. – Dostaliśmy się do Filadelfii i tam musieliśmy czekać kilka godzin. W efekcie na Florydę lecieliśmy przez kilkanaście godzin, trzema różnymi liniami. Na miejscu byliśmy o 3:00 nad ranem, a zawody rozpoczynały się o 8:00. Jednak pomimo takich przygód, stresu i zmęczenia wszystko poszło dobrze, co świadczy o tym, że chłopcy byli dobrze przygotowani. Determinacja i ciężka praca przyniosły owoce. A muszę tu podkreślić, że ten turniej ściąga najwyższej klasy zawodników – podkreśla.

Na szczęście lot powrotny do Nowego Jorku odbył się już bezproblemowo.

Nowe plany trenera Wojtka

Artur i Kirił planują zostać w Nowym Jorku i pomogą Wojtkowi w treningach i przygotowaniach do mistrzostw Panamerican w sambo. Przypomnijmy, że Wojtek Szuliński jest od kilku lat najlepszym sambistą w Ameryce, a tym samym członkiem kadry USA. W pierwszej połowie września wybiera się na Dominikanę, gdzie weźmie udział w Panamerican championship.

Wierzę w kolejne zwycięstwo i utrzymanie tytułu i pasa – mówi Wojtek. – Bardzo się cieszę, że Artur i Kirił będą teraz ze mną trenować. Już od ośmiu lat, czyli od kiedy się poznaliśmy pomagamy sobie w przygotowaniach do zawodów. A poznaliśmy się właśnie podczas turniejów judo i ju-juitsu, na które zaczęli przyjeżdżać do Stanów – wspomina.

Pomimo wakacji w samej Akademii trwa wzmożony ruch, bo trenują starsi adepci sztuk walki, a poza tym pełną parą idą przygotowania do nowego projektu Wojtka Szulińskiego.

Zaczęliśmy współpracę ze szkołami publicznymi w Nowym Jorku i powstają nowe programy „after school” – tłumaczy Wojtek. – Jedną z tych szkół jest PS 34 na Greenpoincie, w której wprowadzony został dwujęzyczny, angielsko-polski, program nauczania. Jeden z oddziałów Akademii znajduje się na Greenpoincie i chętnych uczniów będziemy tam zabierać po lekcjach na treningi. Na dzień dzisiejszy mamy już ponad 20 chętnych tylko z tej jednej szkoły, a to dopiero początek współpracy. Ale prowadzimy rozmowy jeszcze z kilkoma innymi szkołami podstawowymi, m.in. na Ridgewood i prawie wszystko jest już zapięte na ostatni guzik. Tak więc od września ruszamy pełną parą i nawet dołączy do nas nowy trener z Polski. Jednym słowem – będzie się działo! – zapowiada.

Na koniec Wojciech Szuliński składa podziękowania dla sponsorów: Metalkas S.A. z Bydgoszczy, GB Construction LLC, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Adwokatowi NYC, Thedlnyc, Preferred Stone LLC, Greenpoint Insurance, Sling, Gramx Promotions, Radiu Rampa.

Iwona Hejmej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -