piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPolacy popierają multimedia w muzeach

Polacy popierają multimedia w muzeach

8 na 10 Polaków uważa, że nowoczesne rozwiązania multimedialne w placówkach muzealnych stanowią znaczne ułatwienie – wynika z raportu firmy doradczo-technologicznej Future Mind „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz”.

Strefa wirtualnej rzeczywistości – 6 stanowisk wyposażonych w Okulary Oculus Rift, za pomocą których można wirtualnie zwiedzić Westerplatte, otwarta 30 marca 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa

Jak wynika z raportu Future Mind „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?”, Polki i Polacy oczekują, że ich doświadczenia w świecie fizycznym i cyfrowym będą się uzupełniały. „Rozwiązania wprowadzane w sferze infrastruktury publicznej postrzegają pozytywnie i chętnie z nich korzystają” – ocenia Izabela Franke z Future Mind, autorka raportu.

78 proc. badanych wyraziło chęć korzystania z rozwiązań multimedialnych w muzeach w przyszłości. „Takie dane to jasny sygnał dla organizatorów wydarzeń kulturalnych, jak chociażby zbliżającej się corocznej Nocy Muzeów, że technologia phygital już stała się nieodłącznym elementem wydarzeń społeczno-kulturalnych” – czytamy w raporcie.

„Nie ma wątpliwości, że przyszłość rozwoju miast będzie nieuchronnie zmierzać w kierunku koncepcji smart city, gdzie technologia phygital staje się kluczowym elementem zaspokajającym rosnące oczekiwania turystów oraz mieszkańców w zakresie wygody, komfortu i zrównoważonego życia” – podkreśla Franke, cytowana w materiałach prasowych przesłanych PAP w piątek. Głównym założeniem koncepcji smart city – czytamy – jest wprowadzenie najnowszych technologii tak, by uczynić ośrodki turystyczne bardziej przyjazne odwiedzającym.

Technologia phygital to podejście w świecie marketingu stanowiące połączenie doświadczenia świata rzeczywistego i cyfrowego. Jak czytamy w materiałach prasowych, otwiera ono „nowe możliwości”: „interaktywne mapy, urządzenia multimedialne i aplikacje mobilne dostarczają nie tylko informacji o najważniejszych atrakcjach turystycznych, ale także pomagają odkrywać miasta i ich historie”.

Zdaniem aż trzech czwartych badanych wirtualne przewodniki „to sposób na podniesienie komfortu podczas zwiedzania, a podobny odsetek odczuwa ekscytację na myśl o korzystaniu z nich”. Nie brakuje jednak osób nastawionych sceptycznie; 9 procent obawia się, że zautomatyzowane mechanizmy mogą pozbawić pracy kustoszy w muzeach i przewodników.

Raport „Żyjesz w Phygitalu choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” powstał na podstawie badania ilościowego CAWI na panelu online. Badanie zostało zrealizowane metodą doboru kwotowego wg wybranych grup pokoleniowych (15-26 lat: 25 proc. 27-42 lat: 25 proc.; 43-58 lat: 25 proc; powyżej 58 lat: 25 proc.) przy współpracy Future Mind i SW Research w dniach 24.11-03.12.2023. Próba wyniosła 1211 osób.

pj/miś/aszw/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -