piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolska73 proc. mężczyzn za zakazem wyjazdu z Polski w razie ewentualnego konfliktu...

73 proc. mężczyzn za zakazem wyjazdu z Polski w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego

73 proc. mężczyzn uważa, że w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego należy wprowadzić zakaz wyjazdu z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Odmiennego zdania są kobiety – 55 proc. jest przeciwna takiemu rozwiązaniu.

Egzamin na pętli taktycznej, po szkoleniu podstawowym ochotników 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, 23 lutego 2023 r,. w Warszawie-Wesołej. Fot. PAP/Paweł Supernak

IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadził sondaż, w którym zapytano Polaków, „czy w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego należy wprowadzić zakaz wyjazdu z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym”.

Ponad 50 proc. Polek i Polaków odpowiedziało twierdząco (54,4 proc.), w tym 20,9 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 33,5 proc. „raczej tak”. Odmienne zdanie ma 37,3 proc. badanych. W tym 18,6 proc. odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 18,7 proc. – „raczej nie”. 8,4 proc. Polek i Polaków wskazało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Według badania kobiety w większości (55 proc.) są przeciwne wprowadzeniu takiego zakazu. Mężczyźni z kolei go popierają – 73 proc. z nich uważa, że w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego należy wprowadzić zakaz wyjazdu z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym.

„72 proc. Polaków w wieku 18-29 lat nie chce wprowadzenia zakazu wyjazdu z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego. W przedziale wiekowym 30-39 lat przeciwników ograniczeń jest już 79 proc. Podejście zmienia się z wiekiem: wśród osób po 40. roku życia zdecydowana większość popiera wprowadzenie zakazu. Najwięcej, bo aż 87 proc. jego zwolenników jest w grupie wiekowej 60-69 lat” – czytamy.

Zbadano również podział głosów wśród zwolenników różnych partii politycznych. Najwięcej przeciwników wprowadzenia ograniczeń jest wśród wyborców Konfederacji – 75 proc. Ponad połowa (55 proc.) elektoratu Trzeciej Drogi jest przeciwko ograniczeniom.

Wprowadzenie zakazu wyjazdu dla mężczyzn w wieku poborowym w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego popiera natomiast 64 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 60 proc. sympatyków Nowej Lewicy i 53 proc. tych, którzy głosowali na Prawo i Sprawiedliwość.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 10-11.05.2024 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1071 osób.

ak/aszw/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -