piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent Duda na obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Prezydent Duda na obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Monte Cassino to wielka historia polskiego oręża; Polacy zaatakowali wiedząc, że wcześniej alianci ponieśli ogromne straty; polski szturm okazał się skuteczny – wskazał w sobotę w wywiadzie dla TV Republika prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino, 18 maja. Fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent wziął w sobotę udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

„Jest to pewnie jedno z ostatnich spotkań z jeszcze żyjącymi uczestnikami, bohaterami tamtych wielkich polskich zmagań o wolność, o odzyskanie polskiego państwa w czasie II wojny światowej” – wskazał w wywiadzie.

Bitwa o Monte Cassino, jak podkreślił, „to wielka historia polskiego oręża, ogromnie ważna dla naszej historii decyzja generała (Władysława-PAP) Andersa, który podjął się tego, że to Polacy zaatakują, wiedząc o tym, że wcześniej alianci ponieśli tak ogromne straty, a jednak chciał pokazać, że Polacy walczą, i że Polska sprawa jest na sztandarach” – powiedział prezydent. „Polski szturm okazał się skuteczny” – podkreślił.

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu.

18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

from/ktl/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -