piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsPolski Festiwal i odpust Matki Bożej Częstochowskiej w Bazylice św. Stanisława w...

Polski Festiwal i odpust Matki Bożej Częstochowskiej w Bazylice św. Stanisława w Chicopee

26 sierpnia w Kościele katolickim przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, która czcią i estymą otaczana jest zwłaszcza przez Polaków. Najsłynniejszy wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się w najważniejszym i najbardziej uczęszczanym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, która już w XV w. zyskała rangę jednego z największych sanktuariów maryjnych w Polsce.

Jasnogórska Pani cieszy się też oficjalnym mianem Królowej Polski. W 1656 roku król Jan Kazimierz złożył uroczyste ślubowanie w Katedrze Lwowskiej, oddając kraj pod Jej opiekę. Od tamtej chwili Maryja stała się patronką i Królową Polski. W 1962 roku papież Jan XXIII ogłosił oficjalnie Maryję Królową Polski.

Kult Matki Bożej Częstochowskiej podtrzymywany jest również przez Polonię w USA. W Chicopee uroczystości odpustowe połączono z dorocznym Polskim Festiwalem, który odbył się w sobotę, 26 sierpnia. Festiwalowa zabawa rozpoczęła się w południe. Uczestnicy mogli skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej – w menu był zarówno tzw. „polski talerz”, jak i dania amerykańskie, takie jak hot dogi i hamburgery, a zabawie towarzyszyła muzyka, o którą zadbali Sarah the Fidler, Heritage Pops i DJ Dan Kania. Emocji dostarczyła też loteria fantowa.

Centralnym punktem była uroczysta, dwujęzyczna msza święta odprawiona o godz. 4:00 pm w Bazylice św. Stanisława w Chicopee, którą sprawował bp William Byrne. Podniosłym momentem była też procesja modlitewna, która wyruszyła ze świątyni wieczorem, o 7:45 pm. Wierni, podążający za kapłanem dzierżącym monstrancję, nieśli zapalone świece, a ubrane w polskie ludowe stroje parafianki niosły Ikonę Jasnogórską.

opr. JLS
Fot. Kathy Dziok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -