poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaKomisja ds. służb specjalnych o zabezpieczeniu polskiej cyberprzestrzeni

Komisja ds. służb specjalnych o zabezpieczeniu polskiej cyberprzestrzeni

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych wysłuchała informacji na temat zabezpieczenia polskiej cyberprzestrzeni i zagrożeniach dla cyberbezpieczeństwa RP – powiedział w czwartek PAP wiceprzewodniczący komisji Jarosław Krajewski (PiS).

Poseł PiS Jarosław Krajewski. Fot. PAP/Andrzej Lange

Posłowie na – jak zwykle – tajnym posiedzeniu zapoznali się ze stanem zabezpieczeń strategicznych systemów teleinformatycznych w sektorze militarnym, finansów i bankowości, gospodarki, energetyki oraz administracji.

„Szef resortu cyfryzacji Janusz Cieszyński, wiceminister ON Marcin Ociepa, przedstawiciele Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego a także policji przedstawili ich ocenę sytuacji w kraju pod względem cyberbezpieczeństwa” – mówił Krajewski w rozmowie z PAP po czwartkowym posiedzeniu komisji.

Ocenił, że „powołanie Komponentu Wojsk Ochrony Cyberprzestrzeni i policyjnego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości było strzałem w dziesiątkę. „Są to fundamenty budowania bezpieczeństwa państwa w cyberprzestrzeni” – dodał.

Według wiceprzewodniczącego pozytywnymi działaniami, które skłaniają specjalistów do pracy w państwowych służbach przeciwdziałających zagrożeniom w cyberprzestrzeni było wprowadzenie tzw. świadczenia teleinformatycznego, czyli dodatków do wynagrodzenia dla osób zajmujących się bezpieczeństwem systemów informatycznych.

W jego ocenie cały sektor zwalczania zagrożeń informatycznych stał się i jest obecnie atrakcyjnym miejscem pracy i służby również dla młodych ludzi posiadających umiejętności komputerowe.

Wskazał, że jego zdaniem coraz lepiej wygląda współpraca służb specjalnych z organami i instytucjami państwa oraz operatorami infrastruktury krytycznej odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo systemów informatycznych.

„Również w cyberprzestrzeni datą radykalnego zwiększenia zagrożeń był 24 lutego 2022 r. Internet stał się strefą oddziaływania dla służb specjalnych, które działają poniżej progu wojny – czyli zagrożeń o charakterze hybrydowym” – powiedział wiceprzewodniczący komisji. To m.in. stosowanie dezinformacji, socjotechnik, czy odziaływania psychologicznego – wyjaśnił.

Zaznaczył, że z czwartkowych informacji przekazanych komisji wynika, iż ważnym elementem przeciwdziałania i zwalczania zagrożeń jest szybkie działanie osób, które przekazują sygnał o ewentualnych incydentach w sieciach teleinformatycznych odpowiednim służbom.

„Skuteczność reakcji jest zależna od szybkości zgłoszenia do policji, służb specjalnych, czy wojska zarówno przez zwykłych obywateli, tak jak i wyspecjalizowanych operatorów czuwających nad pracą sieci firmowych” – podkreślił Krajewski.

Posłowie zapoznali się też z proponowanymi zmianami w prawie, które ułatwiłyby zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni – dodał.

Komisja na osobnym posiedzeniu wysłuchała też informacji szefów Agencji Wywiadu oraz Służby Wywiadu Wojskowego na temat bieżących wydarzeń w Federacji Rosyjskiej oraz sytuacji w Ukrainie.

„Wysłuchaliśmy informacji obu służb wywiadowczych na temat analiz i ustaleń po tzw. buncie Prigożyna w Rosji i obecnej sytuacji panującej w tym kraju. Informacja objęła też zdarzenia związane z obecnym etapem agresji Rosji na Ukrainę i jej wpływie na sąsiednie kraje, m.in. Białoruś” – wskazał w rozmowie z PAP wiceprzewodniczący.

Ze względu na klauzulę tajności posiedzenia Krajewski nie chciał mówić o szczegółach danych przekazanych posłom w tej części w czwartek.

Czwartek był 498. dniem rosyjskiej napaści na Ukrainę. Agresja rozpoczęła się 24 lutego 2022 r.

Aleksander Główczewski/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -