piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaEBI inwestuje 300 mln w polski program satelitarny

EBI inwestuje 300 mln w polski program satelitarny

Szefowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino poinformowała w poniedziałek w Warszawie, że EBI zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny. Plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przodu – ocenił premier Donald Tusk.

Premier Donald Tusk (P) oraz z szefowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w siedzibie KPRM w Warszawie, 20 maja. Fot. PAP/Leszek Szymański

Na briefingu po spotkaniu z premierem Tuskiem, szefowa EBI poinformowała, że Bank zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny i wskazała, że to część nowego planu EBI dotyczącego działań dla bezpieczeństwa i obrony.

Premier poinformował, że umowa w sprawie polskiego programu satelitarnego, realizowanego we współpracy z Francją, została podpisana w poniedziałek. „Mówimy o 300 mln euro, a więc kwocie niebagatelnej, dzięki której nasz plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przodu” – powiedział, podkreślając, że systemy satelitarne i systemy rozpoznania będą niezbędną częścią tego projektu.

Tusk zapowiedział ponadto, że razem z innymi premierami państw europejskich za kilka dni będzie chciał projekt „europejskiej żelaznej kopuły” przedstawić „tej i przyszłej” Komisji Europejskiej oraz „tej i przyszłej” Radzie Europejskiej. „Tak, aby idea paneuropejskiej obrony powietrznej, tej żelaznej kopuły nad Europą, stawała się coraz mniej marzeniem, a coraz bardziej realnym, praktycznym planem” – podkreślił.

Rozwijanie wspólnej europejskiej obrony powietrznej popiera obecna szefowa KE Ursula von der Leyen, która wspomniała o tym m.in. w swoim przemówieniu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Von der Leyen zapowiedziała wówczas, że jeśli zostanie ponownie wybrana na szefową KE, zaproponuje „kilka projektów obronnych” dotyczących „wspólnego europejskiego pola zainteresowania”.

Podczas poniedziałkowej konferencji w Warszawie Calvino przypomniała, że EBI zainwestował w Polsce już prawie 100 mld euro, finansując drogi, koleje, transformację energetyczną, morską energetykę wiatrową czy warszawskie metro. „Polska jest wspaniałym przykładem sukcesu, wykorzystania korzyści z członkostwa w UE. Zawsze będziemy zaufanym partnerem Polski, by zapewniać dobrobyt i rozwój” – zapewniła.

Premier oświadczył, że „wielkie inwestycje w Polsce od czasów naszych początków w UE, te sto mld euro, które trafiły do naszego kraju poprzez Europejski Bank Inwestycyjny, były jednym z filarów wielkiego sukcesu cywilizacyjnego”.

Tusk wskazywał, że dzisiaj Polska może liczyć na „bardzo tanie, korzystne kredyty na rzecz inwestycji, które będą służyły cywilnym zadaniom, a równocześnie będą sprzyjały naszej obronności i bezpieczeństwu”. Dziękował jednocześnie EBI za gotowość wsparcia polskich planów dotyczących m.in. ochrony polskiej granicy będącej jednocześnie granicą zewnętrzną Unii.

Premier nawiązał w tym kontekście do przedstawionego w sobotę planu zabezpieczenia wschodniej granicy „Tarcza Wschód”, wskazując, że „budując system fortyfikacji, będziemy równocześnie zabezpieczali naszą granicę poprzez inwestycje w środowisko naturalne”.

„Będziemy korzystali z tych możliwości europejskich, ponieważ (…) bezpieczeństwo Europy zależy w dużym stopniu od bezpieczeństwa Polski” – podkreślił.

sno/ewes/mok/lm/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -