niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaPoloniaRhode Island100-lecie polskiego kościoła św. Wojciecha w Providence

100-lecie polskiego kościoła św. Wojciecha w Providence

Historia pierwszych Polaków, którzy osiedlili się w Rhode Island, sięga czasów wojny o niepodległość Stanach Zjednoczonych. Polscy oficerowie, służący w armii francuskiej, uczestniczyli w pierwszych udokumentowanych mszach rzymskokatolickich, które odbywały się w Newport. W następnym wieku w stanie tym pojawiali się przybysze z Polski, ale emigracja na większą skalę nastąpiła dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Emigranci podejmowali pracę w okolicznych fabrykach, takich jak zakłady tekstylne Fletcher Manufacturing czy fabryki maszynowe Brown & Sharpe i R.I. Locomotive Works oraz młynach, jak Atlantic Mills. Zaczynali też tworzyć infrastrukturę, której potrzebowali, w tym kościoły.

Budynek kościoła św. Wojciecha w Providence liczy sobie 100 lat. Fot. X – Diocese of Providence

Historia sprzed wieku

Kościół św. Wojciecha w Providence zaczęto budować w 1924 r. – wcześniej wierni korzystali z niewielkiego, drewnianego budynku. Ówczesny proboszcz, ks. Switała, miał zamiar wybudować murowaną świątynię, która pomieściłaby 500 osób, a obok miał powstać budynek szkolny na 16 klas. W skład komitetu budowy weszli Adalbert Boron, Kazimierz Lozowski, Leon Fidrych, Peter Lagonowicz, Jan Piekarski, Ladislaus Zygunia, Antoni Balkun, Aleksander Bukrym, Jan Gracki, Stanisław Urbanowicz, Leopold Chrostowski, Wincenty Radziewicz i Julian Siwicki. Henry F. Ludorf, architekt z New Britain, CT, został wybrany do opracowania planów kościoła, a firmie Famiglietti Brothers z Providence powierzono wykonanie budowy. 10 kwietnia 1924 roku ks. Switała uroczyście dokonał wmurowania kamienia węgielnego. Rok później, 3 maja 1925 roku, w święto Matki Boskiej Królowej Polski, biskup Hickey również złożył kamień węgielny.

Jubileuszową mszę św. celebrował biskup Providence Richard Henning. Fot. Archiwum parafii
Dzieci ze Szkoły Języka Polskiego im. Janusza Korczaka Adam Stepinski i Sara Korovae witają biskupa. Fot. Archiwum parafii

Po wielu trudach i poświęceniu ze strony proboszcza i parafian, uroczyste poświęcenie kościoła św. Wojciecha miało miejsce 26 września 1926 roku. Biskup Hickey w wygłoszonym kazaniu chwalił „niezłomność ludu polskiego” oraz „wytrwałą lojalność w wierze i praktykowanie katolicyzmu”.

Dary w czasie mszy św. niosły Ewa, Maya i Olek Bogus. Fot. Archiwum parafii

Piękna spuścizna

Kościół św. Wojciecha został zbudowany w stylu romańskim i prezentuje się bardzo okazale na tle Atwells Avenue. Ma 130 stóp długości i 52 stopy szerokości, wieńczy go dzwonnica o wysokości 93 stóp. Został zbudowany z czerwonej cegły zmieszanej z terakotą na planie krzyża, z transeptami po obu stronach i miejscami dla około 500 osób – tak jak sobie wymarzył ks. Switała. Przód kościoła, w tym wieża, jest wykonany w stylu diamentowego wzoru z kolorową cegłą. Główne wejście jest bogato ozdobione polichromowaną terakotą z marmurowymi kolumnami podtrzymującymi łuk nad głównym wejściem. Dach jest pokryty hiszpańską dachówką. Wnętrze kościoła ma sklepienie kolebkowe z ozdobnymi żebrami i zostało wykończone gładką i ozdobną gipsową fakturą, z podłogami i wykończeniem wewnętrznym z dębu. Okna boczne są rozmieszczone harmonijnie ze stacjami drogi krzyżowej jako głównym elementem.

Po mszy św. odbyło się przyjęcie w centrum parafialnym. Na zdj. biskup Henning rozmawia z Krzysztofem i Damianem Majkutami. Fot. Archiwum parafii

Jubileuszowe obchody

W niedzielę, 28 kwietnia, uroczystą mszą św., którą w kościele św. Wojciecha odprawił bp Richard Henning, ordynariusz diecezji Providence, rozpoczęły się obchody 100-lecia tej świątyni. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Marek Kupka. W nabożeństwie wzięli udział parafianie, goście oraz dzieci ze Szkoły Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence, które miały też swój udział w oprawie mszy świętej i powitaniu biskupa.

Fot. Archiwum parafii

Po mszy św. obecni przenieśli się do centrum parafialnego, gdzie podano smaczny obiad, a spotkanie było okazją do wspomnień oraz do zamienienia kilku słów z biskupem, który również wziął udział w przyjęciu.

opr. WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -