piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkNiecodzienny koncert polskiego artysty w polskim konsulacie na Manhattanie

Niecodzienny koncert polskiego artysty w polskim konsulacie na Manhattanie

25 kwietnia, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie, miał miejsce recital fortepianowy Adama Kośmieji zatytułowany „The journey through minimalism” („Podróż przez minimalizm”).

Adam Kośmieja zaprezentował w polskim konsulacie na Manhattanie trwający godzinę i bardzo urozmaicony program. Fot. Marcin Żurawicz

Na blisko godzinny program koncertu złożyło się siedem minimalistycznych kompozycji mniej lub bardziej znanych twórców, takich jak: Arvo Pärt, Philip Glass, Karen Tanaka, Chick Corea, Simeon ten Holt. Wśród kompozytorów znaleźli się również Polacy: Tomasz Sikorski i Alexander Tansman. Polskich akcentów było zresztą więcej, gdyż na koniec występu, już w ramach bisów, pianista odegrał Mazurek C dur (op. 56 no. 2) Fryderyka Chopina.

Nie pozostało to jednak bez związku z tematem przewodnim koncertu, gdyż mazurki Chopina bywają niekiedy określane przez znawców tematu jako „refleksyjne miniatury” odległe od jakichkolwiek związków z popularną piosenką. Cały koncert złożony był z dźwięków daleko odmiennych od tych, które zazwyczaj rozbrzmiewają w gościnnych salach konsulatu i bardzo podobał się kilkudziesięcioosobowej publiczności, która nagrodziła artystę długimi brawami.

Nigdy nie słyszałam na żywo muzyki minimalistycznej i jestem pod wrażeniem – stwierdziła w rozmowie z „Białym Orłem” obecna na miejscu znana sopranistka Małgorzata Kellis. – Celem tej muzyki jest wprowadzenia słuchacza niemalże w trans. Wydaje mi, że jak ktoś chciał, to pozwolił się porwać. Był to niecodzienny, zupełnie inny niż zazwyczaj program. Bardzo mi się podobało – dodała.

Można powiedzieć, że technicznie są to często łatwiejsze utwory do wykonania, gdyż tych nut jest tutaj niewiele – zdradził nam po występie Adam Kośmieja, który przed laty jako student Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky’ego (2011) wielokrotnie występował w nowojorskim konsulacie. – Jednak z drugiej strony wiele z tych minimalistycznych kompozycji wymaga ekstremalnej koncentracji i z tej małej ilości nut trzeba stworzyć atmosferę, która wciągnie i poruszy słuchacza. Organizatorom bardzo spodobała się idea, aby odejść w konsulacie choć na chwilę od patriotycznych kompozycji. Ze swojej strony chciałem również pokazać szerszy kontekst muzyki minimalistycznej. Stąd dzisiaj w programie Etiudy Techno, muzyka repetytywna, czy też religijna. Myślę, że ta różnorodność była dzisiaj pełna – dodał artysta.

Adam Kośmieja urodził się w 1986 roku w Bydgoszczy. Jako pianista specjalizuje się w muzyce klasycznej i współczesnej. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego i prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest doktorem habilitowanym i wykładowcą na rodzimej uczelni. Prowadzi również kursy mistrzowskie, wykłady i warsztaty. Występował w około 20 państwach Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Marcin Żurawicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -