niedziela, 3 lipca, 2022
Strona głównaUSANowy JorkZłoty dukat z XVII-wiecznej Polski na aukcji w Nowym Jorku

Złoty dukat z XVII-wiecznej Polski na aukcji w Nowym Jorku

Już 15 stycznia w Nowym Jorku odbędzie się aukcja numizmatów, na której kupić będzie można unikatową złotą monetę z Polski. Mowa o złotej donatywie wagi 80 dukatów (282,84 gr), wybitej stemplem studukatówki koronnej Zygmunta III Wazy z 1621 roku.

Cena wywoławcza złotej monety pochodzącej z XVII-wiecznej Polski wynosi 180 tys. dolarów. Fot. Facebook

Donatywa, pochodząca od łacińskiego słowa „donatio” oznaczającego darowiznę lub dar, to charakterystyczne dla Rzeczypospolitej szlacheckiej monety złote o wartości od 1.5 do nawet 100 dukatów lub srebrne o masie talara lub jego wielokrotności, bite okazjonalnie w darze dla władców i innych ważnych osobistości przez bogate miasta. Takie monety bite były między innymi w mennicy w Bydgoszczy. Jedna z nich będzie licytowana już w sobotę na aukcji w Nowym Jorku.

Według informacji pojawiających się w mediach, jednym z właścicieli monety, która będzie licytowana w nowojorskim domu aukcyjnym, był Julian Ursyn Niemcewicz i to za jego sprawą moneta trafiła do Ameryki.

Licytacja rozpocznie się od kwoty 180 tysięcy dolarów, przy czym wartość monety szacowana jest na przedział od 300 tys. do 600 tys. dolarów.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -