czwartek, 20 stycznia, 2022
Strona głównaUSAAmerykaPrezydent Biden chce zmiany prawa wyborczego

Prezydent Biden chce zmiany prawa wyborczego

We wtorek, 11 stycznia, w przeddzień urodzin Martina Luthera Kinga, prezydent Joe Biden wygłosił przemówienie w Atlancie, GA. Stwierdził w nim, że demokracja w Stanach Zjednoczonych jest zagrożona i że aby wyeliminować to zagrożenie, potrzebna jest reforma prawa wyborczego.

Podczas przemówienia 11 stycznia w Atlancie prezydent Biden zaapelował o zmianę prawa wyborczego tak, aby ułatwić wzięcie udziału w wyborach jak największej części społeczeństwa. Fot. Archiwum WEM

Prezydent postuluje, aby dzień wyborów, które w USA tradycyjnie odbywają się we wtorek, był dniem wolnym od pracy. Ponadto Biden chce ujednolicenia w całym kraju pewnych standardów dotyczących głosowania, w tym głosowania korespondencyjnego.

Postulaty te postrzegane są jako reakcja na politykę niektórych stanów, w tym Georgii, w których rządząca republikańska większość wprowadza zmiany zaostrzające kryteria głosowania (np. wymogi dotyczące dokumentów czy zakaz otwarcia lokali wyborczych przez całą dobę). Według części demokratów to jawne dążenie do utrudnienia lub uniemożliwienia oddawania głosów przez Afroamerykanów. Z kolei oponenci uważają, że postulowane zmiany, zwłaszcza w zakresie głosowania korespondencyjnego, stanowiłyby znaczne ułatwienie możliwości popełniania fałszerstw wyborczych.

Za zmianami w prawie wyborczym intensywnie lobbują afroamerykańscy działacze, jednak nawet w Partii Demokratycznej nie ma stuprocentowego poparcia dla tej sprawy, zatem wątpliwe, czy apele prezydenta znajdą odzwierciedlenie w przepisach.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -