sobota, 18 maja, 2024

Objawy guza mózgu

Maj jest Narodowym Miesiącem Świadomości Guzów Mózgu Szacuje się, że w 2022 roku u prawie 90,000 osób w Stanach Zjednoczonych zostanie zdiagnozowany guz mózgu.

Dr Nazer Qureshi jest neurochirurgiem w Ayer Neuroscience Institute w The Hospital of Central Connecticut. Fot. The Hospital of Central Connecticut

Diagnoza „guz mózgu” brzmi przerażająco, co jest zrozumiałe, ale nie wszystkie guzy mózgu muszą zagrażać życiu – mówi dr Nazer Qureshi, neurochirurg z Ayer Neuroscience Institute w The Hospital of Central Connecticut.

Dr Qureshi wyjaśnia, że istnieją dwa rodzaje guzów mózgu. Pierwsze to te, które są łagodne, czyli nienowotworowe. – Tego typu guzy czasami znajdują się w mózgu przez długi czas i rosną bardzo powoli – tłumaczy dr Qureshi. – Istnieją również złośliwe guzy mózgu, które są uważane za nowotworowe i mogą mieć dwie różne przyczyny – dodaje.

Pierwotny guz mózgu to guz, który tworzy się w mózgu, ale zdarzają się również przerzutowe guzy mózgu, co oznacza, że rak rozprzestrzenia się z innej części ciała do mózgu – mówi dr Qureshi.

Objawy guza mózgu mogą się różnić w zależności od lokalizacji guza i jego wielkości, ale jednym objawem, który pozostaje stały u wielu pacjentów, są uporczywe bóle głowy. Jednak nie wszystkie osoby doświadczające bólów głowy powinny martwić się, że mają guza mózgu – bóle głowy związane z guzem często przybierają bardzo specyficzną postać.

To normalne, że wielu z nas odczuwa ból głowy w ciągu dnia z powodu stresu lub innych czynników. Ale ktoś, kto zauważa, że budzi się z bólem głowy rano, po tym, jak powinien być wypoczęty po śnie, powinien zwrócić na to uwagę i porozmawiać ze swoim lekarzem – wyjaśnia dr Qureshi. Dodaje, że jeśli małe dzieci skarżą się na bóle głowy, to również należy to potraktować poważnie.

Niektóre z innych objawów, które mogą być związane z guzem mózgu, obejmują:

  • napady padaczkowe, zwłaszcza u dorosłych bez podstawowych problemów zdrowotnych;
  • zmiany widzenia;
  • trudności w mówieniu lub myśleniu;
  • utratę równowagi lub zawroty głowy;
  • zmiany osobowości lub zachowania.

Dr Qureshi wyjaśnia, że jedną z opcji po zdiagnozowaniu guza mózgu jest operacja usunięcia guza, niezależnie od tego, czy jest łagodny, czy złośliwy. – Istnieją pewne części mózgu, które są kluczowe, ponieważ kontrolują naszą zdolność do robienia podstawowych rzeczy, takich jak chodzenie i mówienie. Celem jest próba usunięcia guza, ale czasami może to być trudne ze względu na to, gdzie się znajduje lub ponieważ jest głęboko zakorzeniony – co czyni go bardziej złożonym – tłumaczy dr Qureshi. W zależności od diagnozy i wyniku operacji radioterapia lub chemioterapia są również opcjami leczenia, które pomagają zmniejszyć rozmiar guza.

Niektóre objawy guza mózgu mogą być związane z innymi problemami zdrowotnymi, dlatego dr Qureshi zachęca do wizyty u lekarza, aby można było przeprowadzić testy i skany, aby zobaczyć, co się dzieje i postawić diagnozę.

Jeśli guz jest złośliwy, musimy zająć się nim tak szybko, jak to możliwe, ponieważ im szybciej przejdziesz leczenie, tym lepsze będą twoje rokowania – podkreśla dr Qureshi.

Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na spotkanie, zadzwoń pod numer 860.827.7690 lub odwiedź www.hartfordhealthcare.org/neuro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -