niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Kilka lat temu pożyczyłem $100,000 znajomemu na zakup nieruchomości w Nowym Jorku. Ten znajomy mi obiecał, że pożyczone pieniądze będą zabezpieczone podpisanym przez niego wekslem („promissory note”). Dłużnik miał mi spłacić całą sumę po 3 latach z niewielkim procentem. Pieniądze nie zostały spłacone, dłużnik mówi mi, żeby jeszcze poczekać, poza tym oznajmił, że weksel nie będzie uznany w sądzie, gdyż kwota procentu nie jest prawidłowo naliczona. Czy weksel może działać w takim przypadku jako zastaw na nieruchomości? Czy weksel może być uznany za nieważny w razie niewłaściwie naliczonego procentu?

„Promissory note”, nawet sporządzona zgodnie z wymaganiami, nie działa samodzielnie jako zastaw na nieruchomości. Aby uzyskać zastaw na nieruchomości w razie pożyczki trzeba podpisać podczas tzw. „closing” hipotekę („mortgage”), która następnie musi być zarejestrowana w Biurze Urzędu Powiatu („county clerk orfice”). Ponieważ sporządzenie hipoteki pociąga za sobą koszty adwokackie, koszty rejestracji i konieczność opłacenia podatku od pożyczki, niektórzy pożyczkodawcy, aby „oszczędzić”, zadawalają się tylko wekslem podpisanym przez dłużnika. W takiej sytuacji dłużnik może sprzedać nieruchomość bez wiedzy wierzyciela. Hipoteka jest najlepszym zabezpieczeniem w razie takich pożyczek. Dłużnik nie może sprzedać nieruchomości bez zapłaty wszelkich kwot osobie, która zarejestrowała pożyczkę w urzędzie.

Mając podpisany weksel, wierzyciel może wystąpić do sądu ze sprawą o uznanie weksla. Ma tutaj zastosowanie uproszczona procedura; sąd sprawdza tylko, czy dłużnik podpisał zobowiązanie do spłaty długu w określonym czasie, jaka jest kwota długu do spłaty, daty sporządzenia dokumentu i spłaty oraz czy dłużnik dokonał zapłaty kwot.

Sąd nie uzna weksla za ważny, jeżeli potrzebny jest inny dowód, aby udowodnić zobowiązanie.

W Pana przypadku, nawet jeżeli kwota procentu nie została należycie obliczona, sąd najprawdopodobniej nie będzie zajmował się kwestią czy procent był prawidłowo obliczony. Strony powinny zająć się tym, kiedy podpisują weksel, a nie podnosić tę sprawę, kiedy ma nastąpić spłata.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -