sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Moi rodzice kupili razem nieruchomość w Nowym Jorku 25 lat temu. Po kilku latach w czasie choroby ojca jego nazwisko usunięto z aktu własności. Na akcie własności została wpisana mama i ja. Czy po śmierci mamy w takiej sytuacji ojciec ma prawo do domu?

Jeżeli rodzice nie byli rozwiedzeni w chwili śmierci mamy, ojciec ma prawo do dziedziczenia po małżonce. Jeżeli Pani mama nie zostawiła testamentu, ojcu należy się w spadku pierwsze $50,000 plus połowa reszty w spadku; pozostała część dziedziczona jest przez dzieci w równych częściach. Jeżeli nieruchomość należała do Pani i do mamy jako współwłasność łączna, ojciec wystąpić może do sądu o część małżeńską (tzw. elective share), czyli to, co większe – $50,000 lub 1/3 spadku.

Gdyby natomiast mama zostawiła testament, dziedziczenie odbywać się będzie w sposób określony w testamencie, z tym, że ojciec może wystąpić do sądu spadkowego z wnioskiem o tzw. „elective share”, jeżeli testament przyznawałby mu mniejszą część. Musi o to wystąpić w ciągu 6 miesięcy od mianowania zarządcy spadku przez sąd, inaczej prawo takie przepada.

Jestem właścicielem nieruchomości, na której oprócz budynku są dwa miejsca do parkowania. Kilka miesięcy temu jeden z lokatorów poprosił mnie, aby mógł na jednym z nich zaparkować samochód, który miał naprawiać po wypadku. Samochód jest naprawiony, a on dalej wjeżdża na tył posesji i parkuje nadal na tym miejscu. Gdy wezwałem policję, funkcjonariusze stwierdzili, że nic nie mogą zrobić i żebym skierował sprawę do sądu. Czy muszę iść z tym do sądu? Czy mogę ustawić ogrodzenie i zastawić wjazd dla samochodów?

Jeżeli stan, który pan opisuje, trwa ponad 30 dni – pozostaje droga sądowa. Wcześniej można zwrócić się na policję z tym, że samochód parkowany jest bez umowy i zgody właściciela. Gdyby Pan zagrodził wjazd, właściciel samochodu może interweniować na policji. Jeżeli udowodni, że jego samochód parkuje tam ponad miesiąc, policja może nakazać, aby udostępnić wjazd pod groźbą aresztu. Pozostaje więc sprawa sądowa, która potrwać może kilka miesięcy.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -