sobota, 27 listopada, 2021
Strona głównaDziałyCiekawostkiWkręt pochłaniający hałas

Wkręt pochłaniający hałas

Powstał już wynalazek obiecujący sposób na hałaśliwych sąsiadów. Zamiast awantury wystarczy użyć wkrętu pochłaniającego dźwięki. To odkrycie przedstawił Uniwersytet w Malmo. Jeśli wynalazek potwierdzi swoją skuteczność, będzie cenny w budownictwie.

Wkręty pochłaniające dźwięk to szansa na bezgłośny remont – marzenie sąsiadów! Fot. archiwum

Ten szwedzki wynalazek bazuje na zastosowaniu sprężyny. Pochłaniające dźwięk wkręty pozwalają na zamocowanie płyt GK do drewnianych elementów znajdujących się na ścianie. Obecne w nich sprężyny sprawiają, że fale dźwiękowe, przenoszone przez ściany, po drewnianych legarach, są rozbijane na wkrętach, w efekcie czego znajdujący się w pomieszczeniu ludzie nie odczuwają hałasu.

Prowadzone testy laboratoryjne wykazały, że wynalazek naukowców z Malmo faktycznie działa. Udało im się obniżyć poziom hałasu o 9 decybeli, co oznacza redukcję rejestrowanego dźwięku o połowę względem standardowych wkrętów. Model biznesowy proponowany przez wynalazców opiera się na sprzedaży praw do produkcji i dystrybucji opracowanych wkrętów.

Hakan Wernersson, który przewodniczy całemu przedsięwzięciu mówi, że obecnie jest za wcześnie, by wchodzić z nowym produktem na rynek. Jego zdaniem niezbędne jest wykonanie większej ilości próbnych projektów i zbadanie w jaki sposób wkręty sprawdzają się na co dzień. Produkcją sprzętu są jednak zainteresowane różne przedsiębiorstwa, w tym pochodzące z Ameryki Południowej i Japonii.

Halina Kossak

spot_img
Poprzedni artykułNajmniejsza wioska w Polsce
Następny artykułJak chłodzono się w PRL-u

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -