wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaSzef MON o sytuacji w Afganistanie: oczekujemy na stanowisko USA

Szef MON o sytuacji w Afganistanie: oczekujemy na stanowisko USA

W sprawie Afganistanu inicjatywę mają Stany Zjednoczone, oczekujemy na ich stanowisko – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Polska „nie ucieka od solidarności” wobec swoich sojuszników, a sytuacja w Afganistanie „rozwija się dynamicznie”.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczy w Stoczni Wojennej w Gdyni, 27 lipca, w uroczystości podpisania umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ–Miecznik na dostawę trzech fregat typu Miecznik dla Marynarki Wojennej RP. Fot. Marcin Gadomski/PAP

Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, co pozwoliło talibom na zajęcie dużej części terytorium kraju i otoczenie stolicy państwa, Kabulu.

O to, jak świat może pomóc Afgańczykom, Błaszczak pytany był na antenie TVP Info. „To jest oczywiście duże wyzwanie, które stoi przed wolnym światem” – odparł minister. Przypomniał, że 20 lat temu wojsko polskie zorganizowało swój kontyngent w Afganistanie „w akcie solidarności wobec zaatakowanych Stanów Zjednoczonych”.

„My jesteśmy specjalistami od wschodniej flanki NATO, jesteśmy specjalistami od zagrożeń, które dotyczą Europy Wschodniej i tu rzeczywiście jesteśmy państwem, które ma duże doświadczenie (…) Ale oczywiście nie odmawiamy solidarności wobec innych, czego przykładem były wydarzenia sprzed 20 lat” – powiedział minister.

Jak dodał, w sprawie Afganistanu to Stany Zjednoczone są „państwem, które ma inicjatywę”. „Oczekujemy na stanowisko amerykańskie w tej sprawie” – podkreślił Błaszczak.

Pytany, jak ocenia decyzję USA i NATO o tym, by wycofać się z Afganistanu, szef MON odpowiedział, że sprawa jest „bardzo trudna”. „Dużo wysiłku włożył wolny świat (…) w przygotowanie armii afgańskiej do tego, żeby mogła zapewnić bezpieczeństwo Afganistanowi. Sytuacja rozwija się dynamicznie, trudno tu wskazywać na konkretne błędy, zaniechania, wymaga to szczegółowej analizy” –powiedział.

Błaszczak zaznaczył, że w polskim interesie leży przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa w naszym kraju i na wschodniej flance NATO. „Nie uciekamy jednak od solidarności wobec naszych sojuszników, jesteśmy otwarci na sugestie, gotowi do dyskusji. Polskie służby dyplomatyczne będą oczywiście w niej uczestniczyły” – powiedział.

Według najnowszych doniesień medialnych, talibowie przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim w Kabulu. Wcześniej w niedzielę prezydent Afganistanu Aszraf Ghani wcześniej opuścił miasto i wyjechał za granicę, prawdopodobnie do Tadżykistanu. Państwa UE i NATO ewakuują obecnie swych obywateli z Afganistanu.

Polska misja wojskowa w Afganistanie zakończyła się oficjalnie 30 czerwca. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował pomoc dla Afgańczyków, którzy współpracowali z Polakami w Afganistanie.

Według informacji polskiego MSZ w Afganistanie przebywa aktualnie pięciu obywateli Polski, którzy w sprawie możliwości ewakuacji z terytorium tego kraju są w stałym kontakcie m.in. z konsulem RP w Nowym Delhi.

MSZ podkreśliło jednocześnie, że od wielu lat utrzymuje najwyższy, czwarty poziom zagrożenia dla podróżujących, w ramach którego odradzane są wszelkie podróże do Afganistanu. „W ubiegłym tygodniu ponowiliśmy apel o natychmiastowe opuszczenie kraju przez naszych rodaków zarówno za pośrednictwem kanałów społecznościowych jak i bezpośrednio w rozmowach z naszymi obywatelami” – przypomniano.

Sonia Otfinowska/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -