środa, 1 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkRewolucyjna teza portugalskiego pisarza: czy Krzysztof Kolumb to polski książę?

Rewolucyjna teza portugalskiego pisarza: czy Krzysztof Kolumb to polski książę?

We wtorek, 6 lutego, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie z dr. Manuelem Rosą, portugalskim pisarzem i historykiem. Wydarzenie zostało przygotowane przez Polonijny Klub Podróżnika.

Dr Manuel Rosa (z prawej) otrzymał symboliczną odznakę The Explorers Club z rąk Jurka Majcherczyka, prezesa Polonijnego Klubu Podróżnika i członka The Explorers Club od ponad 30 lat. Fot. Marcin Żurawicz

W trakcie wieczoru dr Manuel Rosa zapoznał obecnych z rezultatem swoich wieloletnich badań nad życiorysem Krzysztofa Kolumba, którego uważa się za faktycznego odkrywcę Ameryki w 1492 roku. Autor swoje teorie zawarł w wydanej w 2006 roku książce zatytułowanej „Cristóbal Colón. La Historia Nunca Contada”. Książka ta w języku polskim pt. „Kolumb. Historia Nieznana” ukazała się w 2012 roku.

Fot. Marcin Żurawicz
Fot. Marcin Żurawicz

W swoim dziele dr Manuel Rosa dowodzi, że Krzysztof Kolumb urodził się w Madalena do Mar na portugalskiej wyspie Madera, gdzie pod pseudonimem Henrique Alemao przebywał Władysław III Warneńczyk i to właśnie polski król był ojcem legendarnego odkrywcy. Według obowiązującej wersji historii Władysław Warneńczyk zginął w bitwie z Turkami pod Warną w 1444 roku. Jego ciała jednak nigdy nie odnaleziono, co dało początek legendzie o jego ocaleniu. Według niektórych pogłosek polski król schronił się właśnie na Maderze. Dr Manuel Rosa twierdzi, że zawarł on tam związek małżeński z portugalską szlachcianką i spłodził syna.

 Fot. Marcin Żurawicz
Na spotkaniu zjawiło się kilkadziesiąt osób. W pierwszym rzędzie siedzą (od lewej): Jurek Majcherczyk – prezes Polonijnego Klubu Podróżnika, wicekonsul Stanisław Starnawski oraz Adrian Kubicki – konsul generalny RP w Nowym Jorku. Fot. Marcin Żurawicz

Krzysztof Kolumb nigdy więcej nie będzie znany jako Włoch, ale jako polski książę – postawił śmiałą tezę podczas spotkania dr Manuel Rosa dodając również, że hiszpański sąd pomógł ukryć królewski rodowód odkrywcy przed społeczeństwem.

Spotkanie z Manuelem Rosą spotkało się z dużym zainteresowaniem publiczności. Na spotkaniu zjawiło się kilkadziesiąt osób, w tym wielu młodych ludzi. Wicekonsul Stanisław Starnawski wyraził nadzieję, że ciekawa hipoteza i detektywistyczne podejście zainspirują młodzież do głębszego poznania historii Polski. W trakcie wieczoru nie brakowało pytań do autora, a wiele osób wychodzących ze spotkania było wyraźnie poruszonych.

Polonijna młodzież pozuje do wspólnego zdjęcia z dr Manuelem Rosą. Fot. Marcin Żurawicz

Wiele się dzisiaj dowiedziałem i to, co usłyszałem, jest bardzo prawdopodobne – powiedział nam Tadeusz Karpowicz, który na spotkanie przyszedł z żoną Anną i córką Kamilą. – Myślę jednak, że osobną kwestią będzie przekonanie do tego innych. Jest to przecież zupełnie odmienna historia od tej, którą wszyscy znamy. Jestem pewien, że Włosi nie będą temu przychylni – dodał mężczyzna.

Byliśmy dzisiaj świadkiem odkłamywania historii – powiedział w rozmowie z „Białym Orłem” Jurek Majcherczyk, prezes Polonijnego Klubu Podróżnika. – Przyznam się, że kiedy pierwszy raz usłyszałem o tej teorii, za wiele z tego nie zrozumiałem. To wszystko było dość zawiłe. Natomiast kiedy jako pasjonat historii sam wiele zacząłem czytać i zgłębiać temat, to szybko zdałem sobie sprawę, że za tezą postawioną przez Manuela Rosę przemawia wiele argumentów. Sama książka również robi ogromne wrażenie. Jako Polonijny Klub Podróżnika chcemy pomóc autorowi. Dr Manuel Rosa mimo wielu przeciwności od lat nie szczędzi własnych środków i z olbrzymią pasją robi wszystko, aby dotrzeć do prawdy. Chcemy, aby czuł wsparcie środowiska polonijnego. Dlatego zorganizowaliśmy to spotkanie – wyjaśnił.

Marcin Żurawicz

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -