piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPierwsza Dama RP w Nowym Jorku

Pierwsza Dama RP w Nowym Jorku

Wizyty zagraniczne polskiej pary prezydenckiej są zwykle okazją dla Pierwszej Damy RP do odwiedzenia lokalnych szkół i spotkań z Polonią. Nie inaczej było podczas kwietniowej wizyty w Nowym Jorku, podczas której Agata Kornhauser-Duda spotkała się z przedstawicielami szkolnej społeczności Szkoły Podstawowej nr 153 na Queensie, w której realizowany jest dwujęzyczny program nauki, oraz odwiedziła Akademię św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, która to szkoła funkcjonuje z powodzeniem już od ponad stu lat w amerykańskim systemie szkolnym.

Pierwsza Dama RP na Queensie

18 kwietnia Pierwsza Dama RP spotkała się z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 153 w Queens. Spotkanie odbyło się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Placówka jest jedną z trzech szkół na terenie Nowego Jorku, w której uczniowie mogą realizować naukę w systemie dwujęzycznym (polsko-angielskim). Dual Polish-English Language Program funkcjonuje w niej od 2022 roku i obejmuje obecnie oddział przedszkolny, klasę pierwszą i drugą. Nauka odbywa się w systemie 50/50: jeden dzień nauki w języku angielskim, drugi dzień w języku polskim.

Agata Kornhauser-Duda zauważyła podczas spotkania, że dzieci dwujęzyczne szybciej uczą się nie tylko dodatkowych języków, ale także dużo szybciej przyswajają materiał z innych dziedzin. – Ponadto dzieci są znacznie bardziej otwarte na świat i inne kultury, co ma także wymiar społeczny – podkreśliła.

Najmłodsi chętnie wdali się w rozmowę z małżonką polskiego prezydenta, opowiadając jej o miastach, które razem z rodzicami odwiedzili podczas podróży do ojczyzny, o nauce tradycji i zwyczajów polskich oraz o relacjach z amerykańskimi rówieśnikami. Podczas spotkania Pierwsza Dama podziękowała ich rodzicom za przekazywanie dzieciom miłości do polskiej kultury i tradycji i za to, że zdecydowali się posłać dzieci do szkoły o takim profilu. Wyraziła również wdzięczność nauczycielom, którzy na co dzień kształcą najmłodszych w systemie dwujęzycznym, jednocześnie przekazując wiedzę o polskich tradycjach i zwyczajach. – Dziękuję za Państwa ciężką i niełatwą pracę, przynoszącą jednak ogromną satysfakcję. Efekty są niezwykle imponujące, o czym świadczy fakt, że uczniowie już w tak młodym wieku, swobodnie posługują się językiem polskim – zaznaczyła.

Wizyta na Greenpoincie

Dzień wcześniej Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Akademię św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Placówka ta została powołana pod koniec XIX wieku przez parafię św. Stanisława Kostki, która do dziś jest jedną z najważniejszych polonijnych parafii w Nowym Jorku.

Małżonkę prezydenta Polski powitał prezydent szkoły Frank Carbone, dyrektor dr Ivan Green oraz proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. Grzegorz Markulak. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa oraz program artystyczny w wykonaniu dzieci z Copernicus Children’s Choir. Młodzież zaprezentowała utwór „Muzyka dla Kopernika” – stworzony przez polskiego kompozytora Jana Krutulę oraz utwór „Panis Angelikus”. Występ uświetnił także pokaz tańca folklorystycznego w wykonaniu zespołu „Krakowiaki i Górale” działającego przy Akademii Katolickiej św. Stanisława Kostki.

Pierwsza Dama RP, zwracając się do uczniów, przypomniała słowa patrona szkoły, do której uczęszczają. – Święty Stanisław Kostka powtarzał, że „nieważne, co robisz w danej chwili i kim jesteś. Ważne jest, byś w to, co robisz, wkładał całe serce i wszystkie swoje umiejętności” – podkreśliła.

Następnie Agata Kornhauser-Duda udała się do parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, gdzie spotkała się z przedstawicielami Rady Parafialnej oraz przedstawicielami organizacji działających na rzecz parafii. Pierwsza Dama podziękowała im za ich zaangażowanie na rzecz budowania wspólnoty oraz relacji między Polską i Stanami Zjednoczonymi. – Jesteście Państwo ambasadorami polskiej kultury. To właśnie dzięki polskim parafiom za granicą, krzewiona jest i podtrzymywana polskość i miłość do ojczyzny. Dziękuję za Państwa zaangażowanie na rzecz budowania wspólnoty i dotychczasową działalność – stwierdziła.

WEM
Fot. KPRP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -