czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutPolski Klub Studencki na Quinnipiac University

Polski Klub Studencki na Quinnipiac University

Quinnipiac University szczyci się różnorodnością nie tylko, jeśli chodzi o bogatą ofertę edukacyjną, ale również w zakresie życia studenckiego. Na uczelni studiuje ok. 10,000 studentów z różnych zakątków Ameryki i świata, różniących się też wyznaniem czy pochodzeniem etnicznym. Na Quinnipiac University działają liczne organizacje i kluby studenckie, a od niedawna dołączył do nich Polski Klub Studencki – Polish Cultural Society. Więcej o tej inicjatywie w rozmowie z „Białym Orłem” opowiadają członkowie zarządu Polskiego Klubu: Daniel Kuna, Matthew Zereconski, Erik Olesiejuk i Erica Carrie.

Na Quinnipiac University studiuje ok. 10,000 studentów, zrzeszonych w licznych klubach i stowarzyszeniach. Od niedawna na uczelni funkcjonuje też Polski Klub Studencki. Fot. Quinnipiac University

„Biały Orzeł”: Kiedy dokładnie powstał pomysł, aby utworzyć Polski Klub? Od kiedy zacznie działać i jaka idea przyświeca jego powstaniu?

Pomysł na utworzenie tego klubu zrodził się pod koniec 2019 roku, ale klub powstał dopiero pod koniec 2020 roku. Klub ma nadzieję rozpocząć działalność wiosną tego roku, ale czekamy na zatwierdzenie rejestracji przez uczelnię. Chcieliśmy stworzyć ten klub, aby więcej studentów mogło mieć styczność z polską kulturą i tradycjami, w nadziei, że inni będą się tym cieszyć i docenią możliwość poznania.

Na czym będzie koncentrować się działalność Klubu? Jakie stawiacie sobie cele?

Planujemy organizowanie różnorodnych wydarzeń, które będą miały na celu rozwój świadomości kulturowej i wiedzy o Polsce. Wydarzenia te będą obejmować wykłady prelegentów, wyjazdy do miejsc związanych z historią Polski i stworzenie stron informacyjnych o polskiej kulturze. Będziemy starali się organizować wspólne przedsięwzięcia i inicjatywy z polskimi uczelniami i organizacjami i w tym pokładamy dużą nadzieję, bowiem nie ma bardziej wartościowej współpracy od tej opartej na bezpośrednich kontaktach międzyludzkich. Mamy nadzieję, że każdy członek naszego Klubu będzie w stanie znaleźć dla siebie coś wartościowego w tych wydarzeniach i wykorzystać to, czego się dowie, w swoim codziennym życiu. Planujemy na przykład zorganizować start-upowy konkurs biznesowy, w którym studenci Quinnipiac będą mogli współpracować ze studentami polskich uczelni. Odzwierciedla to rzeczywiste środowisko biznesowe, w którym ludzie różnych kultur współpracują ze sobą, aby wprowadzać innowacje i zmieniać świat.

Kto może zostać członkiem? Czy mogą to być tylko Polacy lub osoby polskiego pochodzenia?

Nasz klub jest w 100% otwarty, co oznacza, że każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o Polsce i jej kulturze, jest mile widziany i może dołączyć do naszego klubu, niezależnie od tego, czy ma polskie pochodzenie. W tej chwili mamy w naszym klubie mieszankę studentów niemających polskiego pochodzenia, ale generalnie zainteresowanych Polską – czy to polską kulturą, tradycją, czy też szerokimi możliwościami gospodarczymi.

Czy na Quinnipiac University funkcjonują inne etniczne stowarzyszenia?

Tak, Quinnipiac ma mnóstwo innych stowarzyszeń etnicznych. Wymieniając po kolei mamy: Afrykańsko-Karaibską Unię Studencką, Związek Studentów Azjatyckich, Unię Studentów Afroamerykańskich, Przymierze Chrześcijańskie, Gender Sexuality Alliance, Stowarzyszenie Studentów Międzynarodowych, Włoski Klub Studencki, Latynoski Klub Studencki, Muzułmańskie Stowarzyszenie Studentów, Klub Irlandzki, Stowarzyszenie Południowoazjatyckie i Tureckie Stowarzyszenie Studentów

Czy według Was Polska jest interesująca dla Waszych rówieśników amerykańskich? Pod jakimi względami?

Czujemy, że wielu naszych rówieśników niewiele wie o Polsce i jej wspaniałej kulturze. Niestety, wielu młodych Amerykanów wie tylko o kuchni polskiej, o tym, że Polska została zaatakowana przez nazistów albo o tym, że była pod rządami komunistów. Dlatego stworzyliśmy ten klub, mając nadzieję pokazać Polskę jako dobrze prosperującą gospodarkę europejską i dzielić się polską kulturą z innymi studentami.

Rozmawiała Joanna Szybiak


Daniel Kuna – przewodniczący Polskiego Klubu Studenckiego:

Moja rola jako przewodniczącego Polskiego Klubu Studenckiego polega na koordynacji i nadzorowaniu działalności klubu, prowadzeniu spotkań, a także działaniu jako łącznik między członkami klubu i doradcą wydziału. W Quinnipiac studiuję 3 + 1 Business program, starając się zdobyć stopień magistra w zakresie komputerowych systemów informatycznych i licencjat w dziedzinie analizy biznesowej. Moi rodzice są polskimi imigrantami i to oni przekazywali mi polskie tradycje i kulturę od najmłodszych lat. Kiedy miałem sześć lat, rodzice zapisali mnie do Polskiej Szkoły Sobotniej w Derby, gdzie przez trzynaście lat poznawałem polską kulturę, historię, geografię i język. Codziennie mówię po polsku w domu i jestem bardzo wdzięczny, że mogę co roku odwiedzać dziadków w Polsce. Wybrałem studia na Quinnipiac ze względu na bardzo interesujące programy edukacyjne, pozytywne opinie studentów i zaproszenie do programu 3 + 1 Business, a także osobistą rekomendację Gedeona Wernera jeszcze kiedy byłem uczniem polskiej szkoły sobotniej. Programy 3 + 1 znajdujące się w ofercie Quinnipiac są naprawdę świetne, dają szerokie spektrum możliwości odbycia stażu, jest tu też wspaniała atmosfera między studentami i wykładowcami, między innymi dzięki dość kameralnej atmosferze wykładów (uczestniczy w nich średnio 20-40 osób). Mówiąc krótko: Quinnipiac daje studentom narzędzia, których potrzebują, aby odnieść sukces. Po ukończeniu studiów chcę kontynuować działalność zgodnie ze zdobytym wykształceniem oraz wykorzystać swoją znajomość języka polskiego, osiągając swój cel, jakim jest pewnego dnia praca w polsko-amerykańskiej firmie w Polsce.

Matthew Zereconski – skarbnik Polskiego Klubu Studenckiego:

„Jako skarbnik zajmuję się przede wszystkim budżetem i finansami klubu. Podobnie jak niektórzy inni członkowie klubu, studiuję w ramach programu 3 + 1 BS/MBA – biznes międzynarodowy i analizę biznesową. Mój ojciec jest polskiego pochodzenia, ale nie znam zbyt dobrze kultury ani historii Polski. To jest główny powód, dla którego zdecydowałem, aby stać się częścią Polskiego Klubu. Chcę między innymi lepiej zrozumieć polską kulturę, historię i tradycje.

Quinnipiac University wybrałem z wielu różnych powodów. Pierwszym z nich jest wspomniany wcześniej program 3 + 1, dzięki któremu w ciągu czterech lat jestem w stanie uzyskać zarówno licencjat z nauk ścisłych, jak i tytuł MBA. Ponadto uważam, że uniwersytet, zwłaszcza School of Business, daje studentom wiele możliwości poznania innych kultur i krajów, co jest dla mnie szczególnie interesujące. Obejmuje to m.in. Polski Klub Studencki, ale nie tylko. Świetna oferta edukacyjna w zakresie biznesu i szeroki wybór możliwości studiów za granicą to dla mnie liczące się atuty. Po ukończeniu studiów mam nadzieję rozwijać karierę w zarządzaniu i doradztwie biznesowym dla firm działających na skalę globalną.”

Erik Olesiejuk – Zarządzanie&Promocja:

„W Polskim Klubie Studenckim jestem przede wszystkim odpowiedzialny za prowadzenie promocji, a także planowanie nadchodzących spotkań i innych wydarzeń.  Studiuję pierwszy rok na kierunku biznes międzynarodowy. Moi rodzice pochodzą z Polski, z tej samej miejscowości, i w domu mówimy po polsku. Prawie każdego lata podróżowałem do Polski i przez 13 lat, aż do ukończenia nauki, uczęszczałem do Szkoły Języka Polskiego w Riverhead w stanie Nowy Jork. Ponieważ Polska była tak dużą częścią mojego życia przed studiami, chciałem, aby tak było nadal, dlatego chciałem być częścią czegoś polskiego tutaj, w Quinnipiac!  Wybrałem Quinnipiac dlatego, że School of Business oferuje wykształcenie w dziedzinie, na której mi zależało, oraz daje możliwość studiowania za granicą – w Warszawie, z której to możliwości mam nadzieję skorzystać. Profesor Gedeon Werner zachęcił mnie do podjęcia nauki na tej uczelni również opowiadając o programie Global Business Affairs Polish Certificate, z którego mam zamiar skorzystać w przyszłości. Mam nadzieję, że po ukończeniu studiów pomoże mi to znaleźć pracę w międzynarodowej firmie z oddziałami w Polsce. Pozwoliłoby mi to spełnić moje marzenie o życiu i pracy w Polsce.

Erica Carrie – wiceprzewodnicząca Polskiego Klubu Studenckiego:

„Jestem przede wszystkim odpowiedzialna za logistykę każdego spotkania organizowanego przez Polski Klub Studencki. Obejmuje to między innymi rezerwację sal na spotkania lub powiązane zajęcia, prowadzenie protokołów spotkań i monitorowanie obecności. Studiuję w ramach programu 3 + 1 BS/MBA, a moim głównym kierunkiem jest biznes międzynarodowy. Program ten pozwoli mi uzyskać stopień licencjata w ciągu trzech lat i tytuł MBA w czwartym roku studiów. Dlatego między innymi wybrałam Quinnipiac. Kolejnym walorem uczelni jest School of Business jako całość, bowiem oferuje niezliczone możliwości rozwoju, daje możliwość studiowania za granicą i cały program skonstruowany jest tak, aby pomóc uczniom osiągnąć swój potencjał akademicki. W semestrze jesiennym w 2020 roku miałam możliwość współpracować z profesorem Gedeonem Wernerem w ramach indywidualnego toku nauczania. Podczas tego kursu, wprowadzającego do biznesu w Polsce/UE, dowiedziałam się wiele o polskiej kulturze i różnych aspektach polskich przedsięwzięć gospodarczych. Podczas mojego krótkiego na razie pobytu w Quinnipiac zdążyłam już odkryć, że istnieje wśród naszej populacji studentów ogromna różnorodność kulturowa. Dla mnie, jako studentki biznesu międzynarodowego jest to szczególnie interesujące. A jako członek Polskiego Klubu Studenckiego chciałabym serdecznie zaprosić wszystkich do współpracy z nami i do członkostwa w klubie. Nie mamy żadnych uprzedzeń! Szczerze mówiąc, sama nie mam polskich korzeni. Mam wiele typowo polskich cech, ale z pochodzenia jestem Szkotką. Zachęcam zatem wszystkich, nie tylko ze społeczności Quinnipiac, do pogłębiania wiedzy i lepszego zrozumienia innych kultur. W bliskiej przyszłości mam nadzieję spotkać wiele (choć zamaskowanych) twarzy i nie mogę się doczekać, aby podzielić się wiadomościami na temat naszych wydarzeń.”


Dowiedz się więcej!
www.quinnipiac.edu
Quinnipiac University
275 Mt Carmel Ave., Hamden, CT 06511
Kontakt dla zainteresowanych: 203-500-8208 lub gedeon.werner@qu.edu

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -