piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPrace Polaków na wystawie w High Line Park

Prace Polaków na wystawie w High Line Park

23 kwietnia na High Line Park przy 14th Street na Manhattanie odbyła się wystawa „W objęciach Matki Ziemi” artystów zrzeszonych w związkach zawodowych 32BJ i Komitecie Artystycznym 32BJ. W wystawie wzięło udział 42 artystów ze związku 32 BJ, którzy zaprezentowali ponad 140 prac. Wśród ludzi z całego świata było też czterech polskich artystów: Ed Bochnak, Dorota Muga, Piotr Rutkowski i Małgorzata Tambor.

Artyści ze związku 32 BJ, w środku w pierwszym rzędzie dyrektor wykonawczy High Line Alan van Capelle, druga z prawej stoi, opiekunka Komitetu Artystycznego 32 BJ, Lenore Friedlaender, asystentka prezydenta 32BJ SEIU. Fot. Zosia Zeleska-Bobrowski       

High Line Park, gdzie zaprezentowano prace, to przestrzeń publiczna, w której można oglądać sztukę, spacerować po ogrodach, uczestniczyć w występach, delektować się pysznym jedzeniem lub po prostu spotykać się z przyjaciółmi i sąsiadami – ciesząc się jednocześnie wyjątkową perspektywą miasta. Zbudowana na historycznej, podwyższonej linii towarowej po zachodniej stronie Manhattanu w Nowym Jorku o długości 1.45 mili (2.33 km), High Line stała się znaną na całym świecie inspiracją dla tego, jak miasta mogą przekształcać infrastrukturę przemysłową w piękne, hybrydowe przestrzenie publiczne.

Polska grupa, artyści – stoją od lewej: Piotr Rutkowski, Ed Bochnak, Dorota Muga oraz druga od prawej Małgorzata Tambor. Fot. Zosia Zeleska-Bobrowski

Wystawę zaszczycił swoją obecnością dyrektor wykonawczy High Line Alan van Capelle, który kilka lat pracował i kierował operacjami politycznymi związku 32 BJ. Zwracając się do artystów powiedział: „Spodziewałem się, że będę pod wrażeniem, nie spodziewałem się, że będę zachwycony!”.

Związek zawodowy 32BJ SEIU reprezentuje ponad 175,000 osób zajmujących się sprzątaniem biur, konserwacją budynków w 13 stanach i Dystrykcie Kolumbii. Ponad 85,000 członków mieszka i pracuje w stanie Nowy Jork. Komitet Artystyczny 32BJ, założony w 2006 roku, zapewnia członkom związku zawodowego 32 BJ platformę do prezentowania swoich talentów. Opiekunem Komitetu Artystycznego 32 BJ jest Lenore Friedlaender, asystentka prezydenta 32BJ SEIU.

Zosia Zeleska-Bobrowski


Ed Bochnak to pasjonat wspinaczki górskiej i podróżnik, który preferuje odludne i mniej odkryte miejsca naszego globu wszędzie tam, gdzie jest szansa na przygodę. Jest członkiem ekskluzywnego The Explorers Club w Nowym Jorku. Jest też niezależnym fotografem, filmowcem i producentem 50 filmów dokumentalnych o wyprawach, w których brał udział lub które prowadził. Brał udział w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz wydarzeniach artystycznych. Jest także autorem książki „Łowca kadrów”, dokumentującej jego wyprawy. Filmy z jego wypraw można znaleźć na YouTube @EdsAdventures. Na co dzień mieszka na Ridgewood, od niemal trzech dekad lat jest członkiem związków zawodowych i 17 lat działa w Komitecie Artystycznym 32BJ, jako jeden z jego założycieli. Na High Line Art Show zaprezentował część nowego projektu: „Poza współczesnym światem”, przedstawiając trzy fotografie z Indii i Etiopii.

Ed Bochnak. Fot. Zosia Zeleska-Bobrowski

Dorota Muga przyjechała do USA 20 lat temu. Pochodzi ze Szczecina, gdzie przez wiele lat pracowała jako nauczycielka klas młodszych oraz plastyki. W USA prowadzi zajęcia ceramiczne oraz klasy malowania dla seniorów. Udziela się też w życiu Polonii. Od wielu lat związana jest z Polską Szkołą w Port Chester, w której oprócz nauczania, pełni funkcję dyrektora dydaktycznego. Jej pasją jest rysowanie. Na wystawie pokazała trzy obrazy.

Dorota Muga. Fot. Zosia Zeleska-Bobrowski

Piotr Rutkowski przyjechał do USA w 1989 r. Doświadczenia z dzieciństwa spędzonego na polskiej wsi wpłynęły na jego pasję do obrazów inspirowanych naturą. Pociąga go idea doskonalenia się przez sztukę. – Najbardziej fascynuje mnie nie sam temat obrazu, ale sposób jego namalowania – stwierdza. Jego prace zostały nagrodzone i wystawione w Galerii Salmagundi Art Club w Nowym Jorku. Występował jako artysta gościnny w Arts at Denver Gallery w Denver w Kolorado. Na wystawie przedstawił trzy obrazy olejne malowane na desce.

Piotr Rutkowski. Fot. Zosia Zeleska-Bobrowski

Małgorzata Tambor przebywa w USA od 1997 r. Jej motto fotograficzne brzmi „Patrzeć i widzieć”. Przez wiele lat bliską jej sercu była fotografia reportażowa. Jej zdjęcia były publikowane w polonijnej prasie w Nowym Jorku i kilku książkach w Polsce. Od 2000 roku jest członkiem Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika, a od 2016 roku członkiem Komitetu Artystycznego 32BJ. Brała udział w wielu grupowych i indywidualnych wystawach w USA i Polsce. Nie tylko fotografuje, maluje też farbami akrylowymi, projektuje i wykonuje kartki okolicznościowe oraz tworzy prace z materiałów z recyklingu. Na wystawie przedstawiła dwie prace z recyklingu oraz jedną fotografię.

Małgorzata Tambor. Fot. Zosia Zeleska-Bobrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -