sobota, 18 maja, 2024

Za co kochamy maj?

Każdy z nas ma ulubiony kolor, liczbę, porę roku, rasę psa czy markę samochodu. I bardzo często wiąże się to z poczuciem, że ta nasza ulubiona rzecz jest właśnie tą najlepszą na świecie. Tak samo sprawa się ma z miesiącami. Lubimy ten, w którym się urodziliśmy, lub inny, bo akurat wtedy miały miejsce ważne dla nas wydarzenia, lub też chodzi o konkretne aspekty, takie jak długie ciepłe dni, wolne od szkoły, wymarzony urlop, szansa na śnieg czy kolorowe liście.

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. Fot. Archiwum WEM

Maj jest wiosennym miesiącem i jest piąty w kolejce, zaraz po kwietniu, a tuż przed czerwcem. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od rzymskiej bogini o niezbyt zaskakującym imieniu – Maja. Była ona patronką płodności, budzącej się do życia przyrody, ale też uznawano ją za matkę Ziemi i żonę Wulkana.

Co ciekawe, Maja występuje również w mitologii greckiej. Słynna ze swojej urody córka Plejone i Atlasa, która wdała się w romans z Zeusem i później została matką Hermesa – boga handlu. Jej postać jest utożsamiana z gwiazdą o tej samej nazwie, występującą w otwartej gromadzie w konstelacji Byka i jest uznawana za jedną z najjaśniejszych zaraz po Alkione, Atlas i Elektrze. Wzmianki o Mai pojawiają się też w hinduizmie oraz mitologii celtyckiej.

Maja bardzo często przewijała się w różnych kulturach, nic więc dziwnego, że w większości krajów piąty miesiąc w roku przyjmuje bardzo podobne brzmienie. „Maj” w Polsce, „Mai” w Niemczech, „may” w Wielkiej Brytanii i Ameryce, czy hiszpańskie „mayo”.  A za co warto pokochać maj?

Kochamy maj za święta i dni wolne

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach miesiąca obchodzone jest w Polsce Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja.

Dzień 1 maja zwany jest również Świętem Pracy lub inaczej Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Jest jednym z nielicznych wydarzeń celebrowanych w tym samym czasie przez cały świat. Ma ono za zadanie podkreślić wartość pracy, która nie zawsze była doceniana.

Dzień Flagi obchodzony 2 maja został ustanowiony przez Sejm RP 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa określa, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Polskim godłem jest wizerunek białego orła w koronie w czerwonym polu, a hymnem narodowym jest „Mazurek Dąbrowskiego”.

Święto Konstytucji 3 Maja zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1791 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990.

W każdy ostatni poniedziałek maja w USA obchodzony jest Dzień Pamięci (Memorial Day) – święto dedykowane żołnierzom amerykańskiej armii poległym na froncie. Amerykanie odwiedzają tego dnia cmentarze, aby złożyć wiązanki i wspomnieć zmarłych. W dużych miastach organizowane są także oficjalne uroczystości państwowe.

Kochamy maj za kwitnącą przyrodę

Maj to zdecydowanie miesiąc roślin ich przepięknych kwiatów o zachwycającym zapachu. Często to one wprowadzają nas w dobry nastrój, chociaż nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Maj to doskonały czas na spacer. Kiedy wybierzemy się poza miasto, z pewnością spotkamy na łąkach całą plejadę kolorów: czerwone maki, słoneczne jaskry, fiołki, a także zachwycające magnolie. Oprócz nich zakwitają również drobne konwalie, niebieskie niezapominajki, bardzo popularne tulipany i narcyzy, nie możemy zapomnieć również o wielokolorowych bratkach.

Kochamy maj za Dzień Matki

Dzień Matki jest świętem mocno rodzinnym. Dzieci w tym czasie przygotowują drobne upominki dla swoich mam. Przeważnie są to laurki, kartki z życzeniami i papierowe kwiaty. Dorosłe dzieci składają życzenia i obdarowują swoje matki drobnymi upominkami. Zwykle są to kwiaty, słodycze, kosmetyki czy biżuteria. Niektórzy również decydują się podarować bilety do kina czy spa. W Polsce Dzień Matki obchodzony jest tradycyjnie 26 maja, a w Ameryce w drugą niedzielę maja.

Kochamy maj za majówki i grilla

Sezon grillowy nachodzi wielkimi krokami. Coraz cieplejsze dni i wydłużające się wieczory zachęcają do zaplanowania spotkania z najbliższymi na świeżym powietrzu. A że grillowanie jest ulubioną formą spędzania wolnego czasu, warto dobrze przygotować się do sezonu i zachwycić swoich gości podczas majówki.

Maj przynosi nam wszystko, czego potrzebujemy. Ubarwia szaroburą, zimową rzeczywistość w zielone rośliny i kolorowe kwiaty. Poprawia pogodę i przynosi więcej dni wolnego oraz zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wszystko razem sprawia, że mamy więcej chęci i energii na życie, dlatego warto pokochać maj.

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -