czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaUSAConnecticutBezpłatne kursy na certyfikowanego asystenta pielęgniarza (CNA) w New Britain

Bezpłatne kursy na certyfikowanego asystenta pielęgniarza (CNA) w New Britain

W Connecticut brakuje pielęgniarzy. Wg danych departamentu zdrowia, w branży medycznej nieobsadzonych pozostaje kilka tysięcy miejscy pracy i szacuje się, że liczba ta będzie rosła z roku na rok. Dla obecnych i przyszłych pracowników na stanowisku pielęgniarza konkurencyjny rynek pracy oznacza lepsze warunki i wynagrodzenia, a czasem nawet premie powitalne, czyli tak zwane sign-on bonuses. Tym samym branża medyczna, szczególnie jeśli chodzi o zawody takie jak pielęgniarz bądź asystent pielęgniarza, staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla młodych osób planujących swoje wykształcenie i przyszłą karierę.

Instruktorzy, mentorzy i część absolwentów pierwszej sesji programu, która zakończyła się 10 marca. Od lewej: Rachael Harwood, Rachel Massey, Nichy Vale, Veronica Paz, Jazz Pickering i Iwona Kraska. Fot. Hollie Randall

Innowacyjny program

Rywalizacja o pracowników jest też powodem, dla którego szpitale i przychodnie w Connecticut szukają innowacyjnych rozwiązań, by poradzić sobie z problemami kadrowymi i zapewnić sobie stały napływ kandydatów. Jednym z takich miejsc jest szpital specjalistyczny w New Britain, Hospital for Special Care, który zajmuje się długoterminowym leczeniem przewlekłych chorób oraz kompleksową rehabilitacją. W styczniu br. szpital ten zainicjował program szkoleniowy przygotowujący do egzaminu na certyfikowanego asystenta pielęgniarza – jest to bowiem zawód, który w stanie Connecticut wymaga posiadania uprawnień do jego wykonywania. Jedną z wielu zalet pięciotygodniowego programu jest to, że jest on bezpłatny.

Szkolenie przyszłej kadry pielęgniarzy i asystentów pielęgniarzy było jednym z założeń stworzenia akademii o nazwie Certified Nursing Assistant Academy, która szkoli i przygotowuje do przystąpienia do egzaminu o certyfikat CNA. – Sam pomysł powstał już kilka lat temu, ale musieliśmy najpierw uzyskać licencję ze stanu, aby móc stać się centrum akademickim, a to jest dość wymagający proces – tłumaczy w rozmowie z „Białym Orłem” Rachel Massey, która pełni funkcję koordynatora programu. – Pod potrzeby programu przygotowane zostały również specjalne pomieszczenia – sale z odpowiednim wyposażeniem, takim jak manekiny medyczne – tłumaczy Rachel Massey.

Pięciotygodniowy program obejmuje zarówno nauczanie teoretyczne, jak i praktyki w szpitalu, nadzorowane przez obecny zespól pielęgniarski. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy i piątki przez pięć tygodni, a kolejne tury szkoleniowe rozpoczynają się 8 maja, 12 czerwca, 24 lipca, 24 września, 16 października i 27 listopada. Każda z nich ograniczona jest na razie do 8 uczniów. Pogram jest bezpłatny, studenci odpowiadają jedynie za zakup podręczników, ubrań pielęgniarskich oraz opłaty za raport o historii kryminalnej i za sam egzamin.

Szansa na karierę

Absolwenci programu, którzy uzyskają certyfikat, mogą ubiegać się o posady w szpitalu Hospital for Special Care, ale program obejmuje też pomoc w znalezieniu pracy w innych placówkach. Wg portalu salary.com początkowa stawka dla certyfikowanego asystenta pielęgniarza w Connecticut w 2023 roku waha się pomiędzy 34 a 42 tys. dolarów rocznie.

Na pierwszy turnus, który rozpoczął się w lutym, zapisało się 6 osób. Tury rozpoczynające się w marcu i w maju mają już komplet zapisanych uczestników. – Odzew jest naprawdę bardzo duży – mówi Rachel Massey. – Początkowo zgłaszały się do nas osoby z New Britain, ale obecnie mamy coraz więcej aplikacji z sąsiednich miejscowości oraz z Hartford – dodaje.

Pierwsze wolne miejsca dostępne są na szkolenie, która rozpoczyna się 12 czerwca. Nie jest wykluczone, że spore zainteresowanie przyczyni się do zwiększenia liczby uczniów, którzy uczestniczą w każdej turze programu bądź do wdrożenia równoległej sesji wieczorowej. – Wszystko zależy od naszych możliwości, musimy być pewni, że jesteśmy w stanie zaoferować każdemu uczniowi taką samą jakość nauczania, praktyki oraz mentoringu – mówi Rachel Massey.

Pierwsi absolwenci

Jedną z absolwentek pierwszej tury programu, która trwała od 7 lutego do 10 marca, jest Nichy Vale z New Britain, która od kilku miesięcy zatrudniona jest w szpitalu Hospital for Special Care. Program CNA był dla niej szansą na podniesienie swoich kwalifikacji. – Zawsze interesowała mnie praca w branży medycznej i uważałam, że certyfikat CNA otworzy mi do niej furtkę – mówi Nichy Vale „Białemu Orłowi”. Kolejnym etapem będzie dla niej uzyskanie certyfikatu pielęgniarki. – Dzięki temu programowi odkryłam to, co chcę robić w życiu – dodaje. – Program jest intensywny, jest dużo materiału do przerobienia w okresie 5 tygodni, ale instruktorzy są świetni, dużo nam pomagają – mówi Nichy. – Ważne jest też to, że program realizowany jest w szpitalu, co daje nam dostęp do praktyk w prawdziwym otoczeniu – podsumowuje swoje doświadczenie absolwentka Certified Nursing Assistant Academy.

Kolejną absolwentką pierwszej tury programu jest Veronica Paz, również z New Britain, która podkreśla wysoki poziom nauczania oraz kwalifikacje instruktorów. – Język angielski jest dla mnie drugim językiem, ale dzięki poświeceniu nauczycieli nie było to dla mnie barierą, otrzymałam wiele wsparcia i pomocy – relacjonuje Veronica Paz „Białemu Orłowi”.

Program dostępny jest dla osób, które ukończyły 18 lat, przyjęły aktualne szczepionki na grypę oraz Covid-19 i mówią płynnie po angielsku. Częścią aplikacji jest również rozmowa kwalifikacyjna. Ukończenie jakichkolwiek szkół bądź posiadanie stopni akademickich nie jest wymagane. Dodatkowe informacje oraz formularze aplikacyjne na czerwcową turę znaleźć można na hfsc.org/careers/cna-academy/ bądź dzwoniąc pod 860-827-1958, wew. 4757.

Darek Barcikowski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -