wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaTurystykaZłota polska jesień na turystycznych szlakach w 16 regionach Polski

Złota polska jesień na turystycznych szlakach w 16 regionach Polski

Polska złota jesień to piękny kolorowy okres, w którym na nowo można odkrywać te bardziej, i te mniej znane zakątki Polski. W każdym z 16 polskich regionów znajdziecie wiele takich wyjątkowych miejsc. Mieniące się feerią barw liście na drzewach w parkach i lasach w jesiennych promieniach słońca, zachęcają do wędrówek czy po prostu spacerów i poznawania tych niezwykłych miejsc. Przedstawione tutaj nasze propozycje, wybrane po jednym z każdego z województw, niech posłużą jako inspiracje jesiennych wycieczek, na których z pewnością poznacie inne ciekawe miejsca pełne atrakcji dostępnych o tej porze roku.

Dolnośląskie: W poszukiwaniu skarbów – Zamek Czocha

Jesień to doskonały okres na poszukiwanie skarbów. A jak skarby, to oczywiście województwo dolnośląskie! Region pełen skarbów, tajemnic i legend z mnóstwem zamków i pałaców. Jednym z nich jest Zamek Czocha, który rozpali wyobraźnię każdego odkrywcy i poszukiwacza skarbów. A to za sprawą tajemniczego Ernesta Gutschowa, który po kupnie zamku na początku XX wieku zaczął jego przebudowę. Niby nic w tym dziwnego, ale zamek do dziś usiany jest licznymi skrytkami, tajemnymi przejściami i ukrytymi komnatami! Jego podziemia do dziś pozostają owiane tajemnicą. Na terenie zamku znajduje się hotel, więc może to Wam podczas pobytu uda się znaleźć sekretne drzwi prowadzące do skarbu Ernesta Gutschowa?

Zamek Czocha. Fot. POT

Zamek Czocha to warownia z XIII wieku zbudowana na wzgórzu nad Jeziorem Leśniańskim w miejscowości Sucha. Budowla zachwyca formą architektury, niebanalnością położenia i niezwykłością atmosfery. Możliwość odpoczywania w średniowiecznych murach, obcowanie ze znakami dziejów, poznawanie historii miejsca i regionu stanowi o jego wyjątkowości. Jako obiekt turystyczny zamek ten oferuje wiele atrakcji odwiedzającym: tematyczne i nocne zwiedzania wiodące przez historyczne komnaty i tajemne przejścia, sale tortur, gabinet osobliwości, pokój zagadek, ale także imprezy cykliczne, festiwale, spotkania kulturalno-edukacyjne. Położenie geograficzne, walory historyczne, aura tajemnicy sprawiają, że Zamek Czocha często staje się lokacją dla wielu produkcji filmowych. Zobaczcie go w barwach jesiennych!

Kujawsko-pomorskie: Polskie Pompeje – rezerwat archeologiczny w Biskupinie

Chociaż po biskupińskim Festynie Archeologicznym (wrzesień) rezerwat pustoszeje, to warto odwiedzić to niezwykłe miejsce w województwie kujawsko-pomorskim, aby podziwiać rekonstrukcje pradziejowych i wczesnośredniowiecznych obiektów w jesiennym otoczeniu piękna przyrody. Biskupin to wizytówka polskiej archeologii. Osadę odkrył w latach 20. XX wieku miejscowy nauczyciel historii, który zainteresował się palami wystającymi z dna Jeziora Biskupińskiego. Szybko okazało się, że to pozostałości zbudowanej z drewna osady, zamieszkałej przez przedstawicieli kultury łużyckiej (VIII-VII w. p.n.e.).

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to najsłynniejsze w Polsce wykopaliska i najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Funkcjonuje jako muzeum, ze współczesnymi pełnowymiarowymi rekonstrukcjami 3 osad: in situ – pierwszych rolników, tzw. długie domy sprzed 6000 lat, łużyckiej z epoki brązu sprzed 2700 lat i wczesnośredniowiecznej (X/XI w.). To największy skansen archeologiczny w Polsce i wizytówka polskiej archeologii. Zrekonstruowano tu nie tylko fragment osady warownej, ale stworzono też instytucję, zajmującą się archeologią doświadczalną.

Lubelskie: Jesienny spacer w Krainie Lessowych Wąwozów

O tym że Kazimierz Dolny jest malowniczym miejscem idealnym na wycieczki o każdej porze roku, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Jesienny wypad do tego uroczego miasta znajdującego się w Krainie Lessowych Wąwozów jest doskonałą okazją do poznania innych wielu różnorodnych atrakcji, jakie znajdziecie w okolicy i na całym obszarze województwa lubelskiego. Kraina Lessowych Wąwozów charakteryzuje się licznymi walorami turystycznymi, rekreacyjnymi, krajobrazowymi, kulturowymi. Znakiem rozpoznawczym jest gęsta sieć lessowych wąwozów z bogactwem flory i fauny i zróżnicowaną rzeźbą terenu. Malownicze trasy prowadzą przez znane wąwozy: Korzeniowy Dół, Plebankę czy Norowy Dół.

Przejście takimi wąwozami przykrytymi opadniętymi liśćmi, ukrytymi wśród pięknych lasów, na pewno będzie miłym wspomnieniem i dostarczy przyrodniczych wrażeń. Będzie o czym wspominać w zimowe wieczory!

Lubuskie: Jesień w największym parku stylu angielskiego w Polsce i Niemczech – Park Mużakowski

Przepiękne scenerie jesienne możecie podziwiać we wpisanym w 2004 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO obiekcie transgranicznym polsko-niemieckim – Parku Mużakowskim, położonym po stronie polskiej w województwie lubuskim. To największy park stylu angielskiego w Polsce i Niemczech, a jego tereny rozciągają się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Poprowadzono przez niego kilka szlaków pieszych, rowerowych i nordic walking. Park ten zaprojektowany został jako obraz malowany za pomocą roślin i wykorzystywał miejscową roślinność do podkreślenia walorów sielskości krajobrazu. Ozdobą Parku Mużakowskiego jest piękny zamek.

Dodatkowym atutem Parku Mużakowskiego jest jego położenie na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa oraz Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa, który jest jedynym w Polsce obiektem należącym do Światowej Sieci Geoparków. Jego atrakcją jest ponad 100 zbiorników po kopalniach węgla brunatnego, z wodą o różnej barwie w zależności od ich składu chemicznego. Najciekawsze obiekty zostały wyeksponowane wzdłuż trasy geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”, przy której znajduje się blisko 30 metrowa wieża widokowa.

Łódzkie: Woda i groty, czyli Tomaszowska Okrąglica

Złotą polską jesień w województwie łódzkim można podziwiać w wielu ciekawych miejscach. Już samo miasto Łódź oferuje niezwykle wiele terenów zielonych na spacery i wycieczki, w tym największy w Europie las komunalny (1200 hektarów): Las łagiewnicki.

Warto też w tym regionie poznać jesienią (i nie tylko) Rezerwat „Niebieskie Źródła” ze źródłami o turkusowej wodzie, Skansen Rzeki Pilicy – pierwsze w Polsce muzeum opowiadające o rzece oraz Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie” w sztucznych wyrobiskach po kopalni piasku. To trzy propozycje zawarte w jednej ofercie turystycznej – Tomaszowskiej Okrąglicy. Nazwa tego „produktu turystycznego” Tomaszowa Mazowieckiego nawiązuje do używanego niegdyś, gwarowego określenia urokliwych zakoli rzeki Pilicy, ponieważ wymienione atrakcje leżą po obu jej stronach. Pulsujące wywierzyska z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę i przekrzykiwanie się mnogości gatunków ptaków w rezerwacie, młyn poruszany poziomą turbiną wodną Francisa czy opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe w skansenie albo efekty specjalne w podziemiach zostaną w pamięci na długo.

Małopolskie: Jesienna nostalgia na dróżkach kalwaryjskich w Kalwarii Zebrzydowskiej

Województwo małopolskie to skarbnica atrakcji turystycznych, w tym wyjątkowych miejsc na jesienną wycieczkę. Tutaj macie ogromny wybór różnorodnych propozycji, zarówno przyrodniczych, jak i tych kulturowych! A może wyjątkowy jesienny spacer wzdłuż krętych, wspinających się w górę dróżek wśród 42 kapliczek i kościołów w Kalwarii Zebrzydowskiej? To dróżki kalwaryjskie rozciągające się na przestrzeni ponad 6 kilometrów, wkomponowane w otaczające miasto góry, a przez co bardzo przypominają miejsca święte w Jerozolimie. Niepodważalnym argumentem za odwiedzeniem Kalwarii Zebrzydowskiej jest fakt, że od 1999 roku miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym w Kalwarii jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kaplicy Zebrzydowskich.

Dróżki Kalwaryjskie w Kalwarii Zebrzydowskiej. Fot. POT

Przyjedźcie do Kalwarii Zebrzydowskiej i zobaczcie przepiękny krajobraz kulturowy nacechowany wartościami duchowymi, w którym elementy przyrodnicze i dzieła artystyczne łączą się w harmonijną całość, a przepych architektury baroku umiejętnie wkomponowany jest w pejzaż natury.

Mazowieckie: Szlakiem Fryderyka Chopina w jesiennym nastroju

W województwie mazowieckim odnajdziecie wiele miejsc związanych z naszym najwybitniejszym kompozytorem – Fryderykiem Chopinem. Jego twórczość doskonale wpisuje się w jesienne inspiracje nastrojowych wycieczek. Warto na własne oczy zobaczyć przestrzenie, które go inspirowały i kształtowały jego muzyczny geniusz. Wśród nich jest jego dom urodzenia w Żelazowej Woli. Obecnie to muzeum z pięknym parkiem, w którym cyklicznie odbywają się koncerty i recitale. Samo muzeum – staropolski dworek z ekspozycją poświęconą kompozytorowi oraz nowoczesne centrum edukacyjne cieszą się ogromnym powodzeniem. Park w jesiennej scenerii to uczta dla zmysłów!

Park w Żelazowej Woli. Fot. POT

Oczywiście nie sposób tu pominąć warszawskich Łazienek Królewskich. W przepięknym parku zobaczycie pomnik Fryderyka siedzącego pod wierzbą. To jeden z najbardziej znanych widoków Warszawy. Same zaś Łazienki to wymarzone miejsce na jesienne spacery. To kompleks parkowo-pałacowy, który jest najbardziej znany ze swoich relaksujących terenów zielonych i wspaniałego Pałacu na Wyspie. Wybierzcie się do tego wspaniałego parku, a wśród ubarwionych jesiennymi kolorami drzew zapewne spotkacie urocze wiewiórki robiące zapasy na zimę i dumnie przechadzające się alejkami kolorowe pawie.

Opolskie: Kolory jesieni na wygasłym wulkanie – Góra św. Anny

Położona w województwie opolskim, w zachodniej części Wyżyny Śląskiej, Góra św. Anny współczesną nazwę zawdzięcza imieniu patronki kościoła i klasztoru franciszkańskiego znajdujących się w zbudowanej na szczycie oraz na zachodnich i północnych stokach wzniesienia wsi noszącej tę samą nazwę. W jej obszarze utworzono Park Krajobrazowy i Geopark Krajowy o tej samej nazwie. Miejsce to warto odwiedzić nie tylko z powodów przyrodniczych. Mieści się tam też sanktuarium w randze bazyliki z cudowną figurką i relikwiami świętej Anny Samotrzeciej, matki Marii z Nazaretu, zespół klasztorny z muzeum ze zbiorami sakralnymi, grota wykuta na wzór sanktuarium Matki Bożej w Lourd, park kalwaryjski oraz pomnik Czynu Powstańczego w formie czterech pylonów z bloków granitowych, wykonany według projektu Xawerego Dunikowskiego. W 2004 roku Góra Świętej Anny, w granicach parku krajobrazowego, została uznana za pomnik historii.

Góra św. Anny jest bardzo ciekawa po względem geologicznym. 27 mln lat temu wzgórze było aktywnym wulkanem, który się zapadł. Przypomina o tym obecny tu w nieczynnych kamieniołomach nefelinit, czyli wulkaniczna skała magmowa o drobnoziarnistej, porfirowej strukturze. Są też dwa nie działające kamieniołomy wapienia.

Podkarpackie: Kolejką gondolową nad Zaporą w Solinie – jesienna odsłona

Piękna polska złota jesień w województwie podkarpackim z pewnością każdemu skojarzy się z Bieszczadami. I nie ma co się dziwić, bo jesień to najlepsza pora roku na wizytę w tym paśmie górskim – miejscu, które jest synonimem wyciszenia i kontaktu z dziką naturą. Liściaste, bukowe lasy przyjmują w październiku wyjątkową zielono-żółto-czerwoną paletę barw, a wtórują im brunatno-żółte połoniny. Widok z nich zapiera dech w piersi, a poprzez rozległość panoramy daje wrażenie swobody, wolności i przestrzeni.

Kolej gondolowa PKL nad zaporą w Solinie. Fot. POT

A od lipca 2022 roku do przyjazdu tutaj zachęca jedyna w swoim rodzaju atrakcja turystyczna. Odwiedzający ten region mogą wybrać się w niezapomnianą podróż widokową koleją gondolową i korzystać z wyjątkowych atrakcji w ośrodku Polskich Kolei Linowych nad zaporą w Solinie. Widokowa kolej linowa w Solinie jest szczególną w skali kraju atrakcją, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. To niepowtarzalny sposób, by móc podziwiać Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy. Na 1,5 km trasie – ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytuowanej na Górze Jawor – z wysokości wagonika, możecie podziwiać spektakularne krajobrazy na kolorowe wzgórza Bieszczadów, monumentalną zaporę oraz Jezioro Solińskie. Do tego 55-metrowa wieża z tarasem widokowym czy park tematyczny „Tajemnicza Solina” znacznie podnoszą poziom atrakcyjności tego nowego waloru turystycznego Podkarpacia. Zobaczcie nowy ośrodek turystyczny PKL w Solinie w jesiennej odsłonie!

Podlaskie: Jesień w Krainie Otwartych Okiennic

Województwo podlaskie to skarbnica walorów przyrodniczych. Jesienne barwy natury można tu podziwiać niemal w każdym zakątku tego regionu. Aż cztery różnorodne parki narodowe (Białowieski PN, Biebrzański PN, Narwiański PN, Wigierski PN) są tego świetnym przykładem. A jeśli jeszcze do tego dodamy ciekawe tradycje, walory kulturowe i znaną podlaską gościnność, to otrzymamy gotowe „produkty turystyczne”, które z pewnością mogą stanowić ciekawe inspiracje na jesienne wycieczki do tego regionu.

Pięknie zdobione okna w jednej z chat na szlaku Krainy Otwartych Okiennic. Fot. POT

Jedną z nich może być Kraina Otwartych Okiennic. W okolicach Hajnówki w dolinie Narwi wiedzie magiczny szlak. Tworzą go trzy wsie: Trześcianka, Soce i Puchły, których mieszkańcy wciąż kultywują swoją wiekową, ludową tradycję i obrzędy pogranicza, mówią w starej gwarze podlaskiej. W zachwyt wprawia stara, oryginalna architektura z niespotykanymi w innych częściach kraju zdobieniami snycerskimi. Odnaleźć je można w formie nad- i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników, a także dekoracyjnego oszalowania elewacji i szczytów zarówno świątyń, domów jak i zabudowań gospodarczych. To doskonałe miejsce do sielskiego wypoczynku wśród lasów, czystych rzek i mnóstwa bocianich gniazd.

Pomorskie: Jesienny spacer plażą do Gdyni Orłowo

Najbardziej na północ wysunięte w Polsce województwo pomorskie zaprasza nie tylko na nadbałtyckie plaże. Chociaż to właśnie one jesienią zachęcają do różnych aktywności. Tworzą malownicze, nie spotykane latem pejzaże. Brak tłumów o tej porze roku to kolejny ich atut. Dzięki temu zachęcają do relaksująco-wyciszających spacerów. Polskie wybrzeże przyciąga o każdej porze roku!

Klif Orłowski w Gdyni jesienią. Fot. POT

Jednym z bardziej malowniczych nadmorskich miejsc jest klif w Gdyni Orłowie. Można go podziwiać z plaży wybierając się na dłuższy spacer na przykład trasą Sopot – Gdynia. A jeśli Gdynia to Orłowo. Molo z 1934 roku i klif jak z marzeń. 650 metrów wybrzeża klifowego na granicy Orłowa z Redłowem jest miejscem niepowtarzalnym. Należy on do klifów aktywnych, przez działanie wiatru oraz fal morskich, nieustannie zmienia swój wygląd i kształt. Zbocza klifu porośnięte są różnorodną i niezwykle rzadką roślinnością. Wokół klifu prowadzą malownicze trasy spacerowe. Na Klifie Orłowskim jest atrakcja militarna – najlepiej zachowana w Polsce bateria nadbrzeżna. Ponadto deptak Marysieńki, pałac z parkiem Kolibki i dom Stefana Żeromskiego. Odpocząć można na ławeczce z Antonim Suchankiem, polskim malarzem marynistą. Zobaczcie Bałtyk jesienią z jednego z najpiękniejszych punktów widokowych polskiego wybrzeża, jakim jest Klif Orłowski!

Śląskie: Z jesienną wizytą u księżnej Daisy i żubrów, czyli zamek i park w Pszczynie

Województwo śląskie obfituje w wiele różnorakich atrakcji na każdą porę roku. Doskonale przygotowane tematyczne szlaki turystyczne, jak Szlak Orlich Gniazd, Szlak Zabytków Techniki czy Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki” są wręcz idealne na jesienne zwiedzanie. Niektóre z nich pozwolą cieszyć się barwami jesieni podczas słonecznej pogody, a część z nich będzie odpowiednia do słoty jesiennej, zachęcającej raczej do przebywania pod dachem.

Zamek w Pszczynie. Fot. POT

Niezależnie od aury na dworze naszą tegoroczną propozycją na jesienną wycieczkę w Śląskiem jest Pszczyna. Słynna z rezydującej tu w magnackim zamku księżnej Daisy, która nadała obiektowi neobarokowy charakter. Pszczyński zamek otacza przepiękny park, w sam raz na jesienne spacery. Obecnie mieści się tu Muzeum Zamkowe. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha i Stajniami Książęcymi tworzy zespół pałacowo-parkowy, który jesienią nabiera szczególnego kolorytu. Zabytkowy Park Pszczyński zajmuje dno płytkiej doliny Pszczynki. Na park składa się właściwy Park Zamkowy, Pszczyński Park Dworcowy oraz Park Zwierzyniec – obszerne tereny leśno-parkowe, zwane Dziką Promenadą. To tu znajduje się dodatkowa atrakcja, którą koniecznie należy zwiedzić, czyli Pokazowa Zagroda Zubrów. W zagrodzie na blisko 10 ha obok żubrów można zobaczyć muflony, jelenie, daniele, sarny oraz kilka gatunków ptaków. W Pszczynie znajdziecie wiele więcej ciekawych atrakcji, więc wybierzcie się na jesienną wycieczkę do jednego z najpiękniejszych miast południowej Polski! Urzeknie was malowniczą scenerią, niepowtarzalną atmosferą i bogatą historią.

Świętokrzyskie: Jesienne wędrówki do Geonatura Kielce

Kilkadziesiąt wyjątkowych miejsc na jesienne wycieczki znajdziecie w województwie świętokrzyskim. To region pełen walorów przyrodniczych, archeologicznych, geologicznych, zabytków i atrakcji turystycznych dla całych rodzin. Malowniczo pokolorowane przez naturę liście drzew w wielu przyrodniczych obszarach Świętokrzyskiego, chociażby jak w Świętokrzyskim Parku Narodowym, idealnie wpisują się w wyprawy i zwiedzanie tego regionu o tej właśnie porze roku.

Jesienną wycieczkę można rozpocząć w malowniczo położonej w sercu Gór Świętokrzyskich stolicy regionu. Kielce łączą w sobie naturalnie górską przestrzeń do aktywności z atrakcjami kulturalnymi miasta. To tutaj znajduje się aż pięć rezerwatów, które koniecznie trzeba zobaczyć! Cztery z nich to rezerwaty przyrody nieożywionej: Kadzielnia, Wietrznia, Ślichowice, Biesak-Białogon. Karczówka to rezerwat krajobrazowy. Gotowym „produktem turystycznym” spinającym te atrakcje jest Geonatura Kielce. Swoją działalnością obejmuje: Rezerwat Kadzielnia – Park i Amfiteatr Kadzielnia, Rezerwat Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego wraz z Centrum Geoedukacji i Ośrodkiem Pracy Twórczej „Wietrznia”, Rezerwat skalny im. Jana Czarnockiego na Ślichowicach oraz Ogród Botaniczny w Kielcach. Geonatura Kielce jest parkiem edukacyjnym (dawniej Geopark Kielce) znajdującym się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. Skarby jesieni odkryjecie we wszystkich miejscach i obiektach Geonatury Kielce!  

Warmińsko-mazurskie: Gołdap w jesiennej scenerii – mazurski zdrój i EDEN

Wielkich Jezior Mazurskich nie trzeba nikomu przedstawiać. To znany i lubiany kierunek podróży oraz turystyczny znak rozpoznawczy województwa warmińsko-mazurskiego, które nazywane jest krainą gotyku, zamków i jezior. Zarówno Warmia, jak i Mazury bogate są w wiele atrakcji turystycznych i miejsc, które aż się proszą, żeby je odwiedzić właśnie jesienią. Wśród nich z malowniczą scenerią jesienną znalazło się jedyne w regionie uzdrowisko.

Uzdrowisko Gołdap. Fot. POT

Gołdap – Mazurski Zdrój to laureat najlepszej europejskiej destynacji turystycznej w kategorii turystyka zdrowotna i wellness w europejskim konkursie EDEN (w 2019 roku). Miasto skupia kilka istotnych walorów, posiada status uzdrowiska o profilu borowinowo-klimatycznym. To jedyne w regionie uzdrowisko, a zarazem i miasto o najczystszym powietrzu w kraju, prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-wypoczynkowy i członek elitarnego stowarzyszenia miast Cittaslow. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. Do odpoczynku zachęca Zdrój – nowoczesna pijalnia wód z grotą solną i działającymi przez cały rok minitężniami. W procesie leczenia wykorzystuje się tam wydobywane w Gołdapi wody lecznicze i mineralne. Wybierzcie się jesienią do doliny rzeki Gołdapy, w której ulokowało się to przepiękne uzdrowisko i skorzystajcie z walorów, jakie ono o tej porze roku oferuje!

Wielkopolskie: Zielone Płuca Poznania jesienią, czyli na szlakach Wielkopolskiego Parku Narodowego

Województwo wielkopolskie to region wielkiej historii, gdyż właśnie na tej ziemi „zaczęła” się Polska. Czeka tu na Was wiele zabytków do zwiedzenia i miejsc do poszukiwania śladów historii. W regionie tym znajdziecie także różnorodne tereny przyrodnicze, zarówno w miastach, jak i poza nimi.

Wielkopolski Park Narodowy. Fot. POT

Mieszkańcy Poznania mogą w krótkim czasie dotrzeć do położonego na południe od miasta, nad Wartą Wielkopolskiego Parku Narodowego. Ale na jesienną wycieczkę warto się tam wybrać, nie tylko będąc mieszkańcem stolicy Wielkopolski. Park zajmuje bowiem piękny, malowniczy obszar, w krajobrazie którego charakterystycznymi elementami są polodowcowe wały (ozy), wzniesienia, pagórki (kemy), głazy narzutowe oraz rynny, wypełnione wodą 11 jezior. Pośród jego jezior, lasów i wzgórz przebiega pięć szlaków turystyki pieszej liczących 85 km, 100 km szlaków rowerowych oraz 30 km dla miłośników hippiki. Po drodze są Muzeum Przyrodnicze WPN w Jeziorach i wieża widokowa na Osowej Górze w Mosinie. Naturalną „bramę” do WPN stanowi Puszczykowo z zabytkową, częściowo drewnianą architekturą. Tutejsze Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera ściąga tłumy sympatyków pisarza – podróżnika. Jesień to doskonała pora roku na wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Narodowego!

Zachodniopomorskie: Ogrody Hortulus w jesiennej scenerii

Województwo zachodniopomorskie to morze przygody! Słynące z nadmorskich kurortów i uzdrowisk obleganych w sezonie letnim, oferuje także mnóstwo atrakcji na pozostałe pory roku, w tym na malowniczą jesień. Warto się tu wybrać o tej niezwykłej porze roku i poznać wyjątkowe miejsca w jesiennej scenerii.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy niedaleko Kołobrzegu. Fot. POT

Do takich właśnie miejsc należą Ogrody Tematyczne i Spectabilis Hortulus w Dobrzycy. Otwarte dla zwiedzających do końca października, pozwalają podziwiać florę nie tylko wiosna i latem, ale także w okresie złotej polskiej jesieni. Przepiękne kompleksy ogrodów znane nie tylko w Polsce, są świetnym pomysłem na jesienną wycieczkę. Zaledwie 25 kilometrów od uzdrowiska Kołobrzeg i 15 kilometrów od nadmorskiej miejscowości turystycznej Ustronie Morskie, znajdują się Ogrody Tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis. Jesienny relaks pośród starannie wypielęgnowanych rabat i oryginalnych elementów małej architektury to dobry zastrzyk energii przed nadchodzącą zimą. Znajdują się tu ogrody urządzone w różnym stylu: ogród japoński, francuski, śródziemnomorski, ogród kamienny, skalny i wodny. Są też ogrody zmysłów: barwa-światło-dźwięk. Dodatkowo na terenie ogrodów znajduje się największy na świecie labirynt grabowy z 20 metrową wieżą widokową zbudowaną na wzór nici kwasu DNA. A jesienią także wielkie dynie!

POT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -