czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyCzy mogę wpłynąć na koszt leków posiadając Medicare?

Czy mogę wpłynąć na koszt leków posiadając Medicare?

Problem kosztów lekarstw w Stanach Zjednoczonych wraca jak bumerang. Wiele osób nie zwraca na niego uwagi do momentu, w którym nie muszą wykupić recepty na schorzenie poważniejsze niż grypa lub przeziębienie. Wtedy następuje szok cenowy i frustracja dotycząca paradoksu cenowego.

Większość osób posiadających Medicare zdaje sobie sprawę z potrzeby i obowiązku posiadania części D Medicare, czyli planu zniżkowego na leki na receptę, ale bardzo często posiadanie go nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy. Fot. Archiwum WEM

Niestety, grupą wiekową, której najczęściej dotyczy ten problem, są osoby powyżej 65. roku życia. Mimo że większość osób posiadających Medicare zdaje sobie sprawę z potrzeby i obowiązku posiadania części D Medicare, czyli planu zniżkowego na leki na receptę, to bardzo często posiadanie go nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy, szczególnie te związane z kosztami leków firmowych.

Wiele osób rozkłada ręce wiedząc, że ich sytuacja finansowa nie pozwoli na pomoc stanową w systemie Medicaid myśląc, że jest to jedyne długoterminowe wyjście z sytuacji. Inni próbują korzystać z kuponów zniżkowych lub programów finansowania leków przez ich producentów, czyli firmy farmaceutyczne. Włos na głowie się jeży, gdy słyszymy, że nowe lekarstwo firmowe kosztuje $5000, $8000, a nawet czasami kilkanaście tysięcy dolarów miesięcznie. Większość z nas wtedy rozkłada ręce, traci majątek życia, by tylko ratować siebie lub swoich bliskich.

Czy ceny leków są wszędzie takie same?

Pamiętajcie Państwo o korzystaniu z aptek preferowanych w sieci Waszego planu zniżkowego na leki na receptę. Każdy plan może posiadać inną grupę aptek, z którymi współpracuje. Ceny leków będą najniższe właśnie w sieci aptek preferowanych z networku Waszego planu. Sprawdźcie, korzystanie z których aptek pozwoli Wam zaoszczędzić najwięcej pieniędzy.

Extra Help

Wielu z nas zapomina, że mimo że nie kwalifikujemy się na Medicaid, to nadal istnieje możliwość zakwalifikowania się na program federalny – Low Income Subsidy, zwany także Extra Help. Pomoc w zakresie tego programu może dotyczyć nie tylko kosztu leków, kosztu stawki miesięcznej za plan, ale również rocznego deductible na leki. Nie każdy z nas wie, że jest to również jeden z niewielu sposobów na usunięcie kosztów związanych z karą finansową za zbyt późne zapisanie się na część D Medicare, co suma summarum może pozwolić nam na wielotysięczne oszczędności w skali rocznej.

Jak się zakwalifikować?

By zakwalifikować się na pomoc w programie Low Income Subsidy urzędnik z biura Social Security Administration będzie weryfikować nie tylko poziom naszych dochodów indywidualnych lub rodzinnych, ale również nasze zasoby i oszczędności.

Aby otrzymać Extra Help w roku 2024, dochody na osobę indywidulaną nie mogą być wyższe niż $22,116 lub $29,820 na małżeństwo. Jednocześnie poziom zasobów nie może przekraczać $15,720 na osobę indywidualną lub $31,360 na małżeństwo. Jeśli planujemy użyć części zasobów do pokrycia kosztów pogrzebu, limity na rok 2023 wzrastają do $17,220 na osobę indywidualną lub $34,360 na małżeństwo.

Przykładowe zasoby brane pod uwagę:

 • Nieruchomości (nie rezydencyjne)
 • Konta bankowe (czekowe, oszczędnościowe, lokaty, CD)
 • Akcje, obligacje
 • Udziały w firmach
 • Plany emerytalne (IRA, 401K, 403B, itp.)
 • Gotówka

Przykładowe zasoby niebrane pod uwagę:

 • Dom rezydencyjny
 • Rzeczy osobiste
 • Samochody
 • Ubezpieczenia na życie
 • Odszkodowania

Przykładowe dochody niebrane pod uwagę:

 • Food stamps – kartki żywnościowe
 • Pomoc w kosztach utrzymania domu
 • Tax credits
 • Odszkodowania
 • Stypendia

Gdzie szukać pomocy?

Jak możemy złożyć aplikację na Low Income Subsidy:

 • Online: www.socialsecurity.gov/extrahelp
 • Zadzwonić do Social Security pod numer 800-772-1213 (TYY 1-800-325-0778)
 • Teoretycznie można wypełnić podanie osobiście lub w biurze Social Security Administration.
 • Można również zadzwonić do naszego biura lub umówić się na spotkanie z jednym z naszych licencjonowanych agentów pod numerem 844-654-5185, by wypełnić aplikacje osobiście lub przez telefon (pomoc ta jest całkowicie bezpłatna)

Po złożeniu podania oficer Social Security przejrzy formę i zdecyduje, czy kwalifikujemy się na dodatkową pomoc. Jeśli tak i jeśli posiadamy Medicare od dłuższego czasu, to przysługuje nam jednorazowa możliwość dostosowania części D Medicare do naszej nowej rzeczywistości.

Jeśli w przyszłości będziemy zmieniać plan (part D), zniżka Low Income Subsidy zostanie automatycznie dołączona do nowego planu, tak długo jak będzie nam nadal przysługiwała.

Pomoc w programie Extra Help przyznawana jest okresowo. Możemy zostać poproszeni o ponowną weryfikację naszych dochodów i zasobów, by program ten został dla nas przedłużony. Często informacje o naszych dochodach dostarczane są z IRS bezpośrednio z naszych zeznań podatkowych.

Robert Sobczak


Robert Sobczak – studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW (Berlin) oraz Keller Graduate School of Management (Chicago). Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare. Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku®, Zdrowie Życie Przyszłość. Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -