czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceWybitni Polacy wyróżnieni

Wybitni Polacy wyróżnieni

Przedstawiciele świata kultury, biznesu, nauki oraz polonijnej młodzieży otrzymali statuetki oraz tytuł „Wybitnego Polaka” podczas gali, jaka miała miejsce w Konsulacie RP w Nowym Jorku 13 maja. Wydarzenie było finałem tegorocznego konkursu, prowadzonego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” w Warszawie, która co roku wyróżnia nie tylko rodaków w kraju, ale również tych rozsianych po całym świecie. Konkursy „Wybitny Polak” odbywają się obecnie w Austrii, Francji, Irlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W USA działają trzy kapituły konkursu: w Los Angeles, w Chicago oraz w Nowym Jorku, która koordynowana jest przez Grzegorza Fryca.

13 maja w konsulacie RP w Nowym Jorku statuetki odebrali laureaci tegorocznej edycji konkursu „Wybitny Polak za Granicą”. Fot. Zosia Zeleska-Bobrowski

Tegoroczna gala konkursu „Wybitny Polak za Granicą” była pierwszą, jaka miała miejsce od ponad 2 lat ze względu na pandemię Covid-19. Dlatego też statuetki w połowie maja odebrali również laureaci z 2019 oraz 2020 roku.

Celem konkursu, jak i wielu innych inicjatyw Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie na szerszym forum ich osiągnięć oraz sukcesów, jakie odnieśli poza granicami Polski. Nominacje co roku przyjmowane są w czterech kategoriach: biznes, nauka, kultura oraz młody Polak. W poprzednich latach wybierana była również „osobowość roku”. Na przestrzeni ostatnich 12 lat w ramach konkursu w USA wyróżnionych zostało 120 osób, dokładnie 12 lat temu w Nowym Jorku odbyła się pierwsza edycja konkursu. Podczas otwarcia tegorocznej gali Grzegorz Fryc, koordynator nowojorskiej edycji, stwierdził, iż jest to najbardziej prestiżowa pozarządowa nagroda przyznawana Polakom poza granicami Polski.

Nagrody tegorocznym laureatom wręczył prezes fundacji „Teraz Polska” Krzysztof Przybył. Szacuje się, że na całym świecie rozsianych jest blisko 20 milionów Polaków. Najwięcej przedstawicieli Polonii mieszka w USA. 12 lat temu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” postawiła sobie za cel wyróżniać osoby, które poprzez swoje dokonania zawodowe i zaangażowanie prospołeczne przyczyniają się do propagowania i umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju. Konkurs „Wybitny Polak” to szczególna okazja do przybliżenia sylwetek tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, a pozostają zupełnie anonimowi dla Polaków mieszkających w kraju – mówił podczas gali prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Pierwszy raz w historii konkursu została przyznana nagroda „in memoriam”. Pośmiertnie wyróżniony w tym roku został Janusz Sporek, polski kompozytor, działacz i założyciel Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych w Jersey City.

To wydarzenie oddaje hołd niesamowitym Polakom, polonijnym perełkom, jestem zainspirowana doświadczeniami tych wszystkich osób, w tym tylu młodych Polaków. Polska dziś ma powód, aby wyróżnić się przed światem, również w kontekście tego, co się dzieje na jej wschodniej granicy. Polska zawsze była pierwsza do walki i pierwsza do obrony. Jestem dumna z moich polskich korzeni – powiedziała podczas gali amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki nazwał laureatów konkursu ambasadorami polskości. – To ogromne szczęście, że mamy takich osób wśród Polonii bardzo dużo – powiedział w wywiadzie dla Radia Rampa.

Kandydatów do konkursu nominować mogą wszystkie polonijne organizacje z nowojorskiego okręgu konsularnego, po czym członkowie lokalnej kapituły konkursu głosują nad laureatami. Na początku maja statuetki „Wybitny Polak” otrzymali również laureaci lokalnych edycji konkursu w Los Angeles oraz Chicago.

WEM


OSOBOWOŚĆ

Janusz Sporek

Wyróżniony pośmiertnie Janusz Sporek był dyrygentem i pedagogiem muzycznym, aktywnie udzielał się wśród Polonii. Zorganizował około 20 koncertów polskich artystów w słynnej Carnegie Hall, sześć kolejnych na obu scenach Lincoln Center oraz 18 w katedrze św. Patryka na Manhattanie. Założył i prowadził cztery chóry, z których niektóre dalej działają, pozwalając żyć dorobkowi tej niezwykłej osobowości. Był założycielem Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych w USA. Laureat wielu nagród i wyróżnień za pracę w dziedzinie promowania dobrego imienia Polski.

Brian Rusk

Jeden z najbardziej zasłużonych dla Polski i Polonii działaczy z Buffalo. W czasach Solidarności sam pomógł zebrać blisko milion dolarów na pomoc Polsce. Przez ponad 32 lata był prezesem komitetu Parady Pułaskiego w Buffalo, dla której to zebrał ponad 400 tysięcy dolarów i rozbudował do jednej z najtrwalszych tradycji polonijnych tego regionu. Dziennikarz radiowy prowadzący swój własny program „The Rusk Report” na ESPN. Przewodniczący Partii Republikańskiej w mieście Amherst, hrabstwie Erie oraz członek stanowej rady Partii Republikańskiej godnie reprezentujący Polonię w polityce amerykańskiej

BIZNES

Oskar Kowalski

Przedsiębiorca, innowator, inwestor, o którym pisały takie amerykańskie magazyny jak Bloomberg, Yahoo! Finance, Daily News czy Associated Press. Współzałożyciel Luxemark Capital – spółki, która do dzisiaj zapewniła ponad 500 milionów finansowania biznesom różnych branż. W 2019 Luxemark Capital została wykupiona przez spółkę giełdową CCUR, której Oskar Kowalski teraz jest wiceprezesem. W 2020 r. założyciel kolejnej spółki – NewCo Capital Group, która zapewniła dofinansowanie firm na 300 milionów dolarów. Założyciel Global Incubator – organizacji pomagającej małym firmom w rozwoju działalności w sektorach kryptowalut, nieruchomości oraz technologii. Lider w świecie kryptowalut, w którym jest jednym z założycieli Bezowe Earth i starszym doradcą ds. monety Tripsters.

Greg Wisniewski

Grzegorz Wiśniewski jest założycielem firmy Integrate Comfort Systems, którą prowadzi razem z synem w stanie New Jersey. Firma zatrudnia ponad 60 pracowników i zajmuje się produkcją metali. Grzegorz Wiśniewski jest bardzo aktywnym członkiem Polonii i został wybrany „Człowiekiem Roku” w 2019 przez Pulaski Association of Business and Professional Men. Własną firmę założył w 1991 roku. Na przestrzeni lat prężnie się rozwijała dzięki inwestycji w nowe technologie. Swój sukces zawdzięcza rodzinie, a szczególnie synowi Christowi, który od samego początku pomagał mu budować firmę, a po skończeniu studiów stał się jej współwłaścicielem.

NAUKA

Andrzej Krakowski

Reżyser i scenograf, twórca ponad 45 filmów, z których dwa wygrały nagrody Emmy, a jeden był nominowany do Oskara. Autor książek promujących polskie dokonania w Hollywood oraz mówiących o historii Polski w tym: „Pollywood: How Poles Created Hollywood”, „Pollywood II: Escapees In Paradise”. Dr Krakowski naucza kinematografii, reżyserii, produkcji i pisania scenariuszy na uczelniach takich jak: Łódzka Szkoła Filmowa oraz University of California. Produkcje, które zrealizował wraz ze swoimi uczniami, zdobyły 5 oskarów studenckich.

KULTURA

Edward Dobosiewicz

Jedna z najbardziej prominentnych postaci Polonii z Buffalo. Dziennikarz telewizyjny Eyewitness News, Am Buffalo, Good Morning WNY oraz prezenter programu Off Beat Cinema pokazywanego przez stację ABC w 120 regionach USA. Twórca i założyciel festiwalu „Dyngus Day” – jednego z największych festiwali miasta Buffalo gromadzącego rocznie ok. 100,000 ludzi. Festiwal jest też jedną z największych inicjatyw promujących Polskę i Polonię w USA i za sprawą Edwarda Dobosiewicza i jego firmy Dyngus Day LLC rozprzestrzenił się też do Cleveland, Pittsburgh, Albany, Washington D.C., Houston oraz Nowego Orleanu. Edward Dobosiewicz wyprodukował 7 filmów dokumentalnych zatytułowanych „Dyngus Day Diary”, z których jeden został nominowany do nagrody Emmy.

Janusz Gilewicz

Malarz, wychowanek Jerzego „Trutt” Trutkowskiego. Jako malarz pracował we Włoszech, USA i Japonii. Był instruktorem amerykańskiego aktora Johna Law, któremu pomagał wcielić się w rolę artysty do jednego z filmów. Uznany artysta techniki 4D rozpoznawany jako malarz wnętrz techniką „Golden Fish Pond”. Wyemigrował do USA w 1988 roku i wkrótce zyskał rozpoznawalność jako artysta tworzący freski w hotelach, butikach oraz prywatnych rezydencjach. Jego prace pokazywane były na wystawach w Polsce, we Włoszech, Japonii, Brazylii i USA.

MŁODY POLAK

Daniel Kurzyna

Daniel Kurzyna aktualnie pełni rolę szefa gabinetu radnego miasta Nowy Jork Roberta Holdena i jest jednym z niewielu Polaków obecnych w nowojorskiej polityce. W biurze radnego Roberta Holdena jest też spokesmanem. Wcześniej pracował w Kongresie Stanów Zjednoczonych jako asystent. Studiował w New York University, gdzie był m.in. redaktorem studenckiego pisma polityczno-ekonomicznego. Polskojęzyczny Daniel Kurzyna dla Polonii mieszkającej na Queens jest łącznikiem między miejskimi świadczeniami, rządem i politykami. Jest zaangażowany w liczne polonijne inicjatywy, takie jak zbiórka ubrań i darów dla uchodźców z Ukrainy, których dostawę sam nadzorował w Rzeszowie.

Bartek Szymański

Bartek Szymańskito polsko-amerykański aktor i działacz polonijny. W 2019 roku wystąpił w znanym amerykańskim serialu „Chicago PD” na kanale NBC, a także w filmie „The Farthest Apple from the Tree”, który został nominowany do nagrody festiwalu filmowego w Cannes. Jest członkiem Polskiego Instytutu Teatralnego oraz wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży, którą to funkcję objął w 2019 r. Jest też pierwszym Polakiem, który został przewodniczącym samorządu studenckiego na Pace University, a także najmłodszym członkiem Komitetu Parady Pułaskiego w NYC. W 2017 roku Bartek uczestniczył w programie IX Szkoła Liderów Polonijnych w Warszawie, zorganizowanym we współpracy z Senatem Rzeczypospolitej Polskiej.

Laureaci z roku 2019, którzy ze względu na pandemię odebrali statuetki w tym roku:

  • OSOBOWOŚĆ – Janusz Młynek
  • KULTURA – Aleksandra Ziółkowska-Boehm
  • BIZNES – Krzysztof Galik
  • MŁODY POLAK – Paweł Wierzbicki
  • NAUKA – Dr Danuta Piątkowska
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -