niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaW Muzeum POLIN w Warszawie wręczono Nagrody Mariusza Waltera

W Muzeum POLIN w Warszawie wręczono Nagrody Mariusza Waltera

Katarzyna Kasia, redakcja magazynu informacyjnego 19.30, zespół Orientuj.się oraz Michał Okoński zostali laureatami pierwszej edycji Nagrody Mariusza Waltera. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w piatek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Laureaci Nagrody Mariusza Waltera w Muzeum POLIN w Warszawie, 15 marca. Nagroda jest przyznawana przez Fundację im. Bożeny i Mariusza Walterów. Fot. PAP/Rafał Guz

„Stworzyłam Nagrodę Mariusza Waltera jako podziękowanie od mojego męża dla wszystkich znakomitych dziennikarzy, tych pracujących obecnie i tych, którzy dopiero rozpoczną swoją karierę. To nagroda zarówno dla młodych, jak i dla tych, których od lat znamy z mediów” – powiedziała podczas gali fundatorka Nagrody Mariusza Waltera i założycielka Fundacji im. Bożeny i Mariusza Walterów Bożena Walter, cytowana w przesłanej w sobotę PAP informacji.

Poinformowano, że laureatką nagrody głównej – „Osobowość medialna roku” została Katarzyna Kasia, publicystka, wykładowczyni i filozofka. „Nagrodzona została za filozoficzny namysł nad współczesnością, za komentarze z dystansem w +Szkle kontaktowym+ TVN24 i audycji +Nowy świt+ w Radiu Nowy Świat oraz za mądrość i lekkość felietonów publikowanych na łamach +Newsweeka+ i +Kultury Liberalnej+” – czytamy w informacji.

„+Osobowość medialna roku+ to, według uzasadnienia jury, nagroda dla osoby wyróżniającej się ponadprzeciętną odwagą cywilną i twórczą, która tworzy nowe wizje, potrafi wyjść poza schematy dzięki warsztatowi i kreatywności. To nagroda zarówno dla autorytetu, jak i debiutanta” – napisano.

W kategorii „Wydarzenie roku w mediach” wygrała redakcja magazynu 19:30, „za przygotowanie w rekordowym tempie, pod presją czasu, oczekiwań społecznych i w trudnych warunkach formalnych, alternatywy dla upolitycznionych +Wiadomości+ oraz za dążenie do stworzenia profesjonalnego, obiektywnego i wiarygodnego programu informacyjnego realizującego misję mediów publicznych”.

„+Wydarzenie roku w mediach+ to wyróżnienie dla twórcy, autora materiału dziennikarskiego, programu, formatu lub nowatorskiego medialnego produktu albo technologii, które w danym roku miały szeroki zasięg i znaczący wpływ na rzeczywistość” – czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, „zwycięzcą w kategorii +Nowy głos w mediach+ został zespół Orientuj.się: Aleksandra Walczak, Julia Święch i Aleksander Lipski, nagrodzeni za stworzenie największego w Polsce medium polityczno-społecznego Generacji Z, w którym opowiadają świat młodym odbiorcom Instagrama i Tik-Toka oraz za wysiłek w dotarciu do młodych wyborców podczas kampanii”.

„+Nowy głos w mediach+ to nagroda za nowatorskie wykorzystanie mediów i ciekawy głos ponad dziennikarski, wypełniający niszę i podejmujący tematy pomijane w tradycyjnych mediach. Często powstające oddolnie jako inicjatywa społeczna, w dużej mierze tworzona w dialogu z odbiorcami” – napisano.

Poinformowano, że „w kategorii +Sport w mediach+ nagrodzony został Michał Okoński, dziennikarz i publicysta sportowy +Tygodnika Powszechnego+, za wiedzę, erudycję, styl i umiejętność prostego tłumaczenia skomplikowanej rzeczywistości, za teksty dla +Tygodnika Powszechnego+ i publikowane na blogu +Futbol jest okrutny+ oraz za książkę +Stałe fragmenty+ o pięknej i brudnej twarzy futbolu”.

„+Sport w mediach+ to kategoria wyróżniająca innowacyjne sposoby pokazywania i promocji sportu, z wykorzystaniem mediów tradycyjnych i społecznościowych i doceniająca warsztat dziennikarski oraz umiejętność nieszablonowego spojrzenia na sport ze względu na globalny, kulturowy fenomen” – czytamy w informacji.

Jak wyjaśniono, „przyznawana w tym roku po raz pierwszy Nagroda Mariusza Waltera to wyróżnienie dla osób, które cechują się kreatywnością, odwagą, świetnym warsztatem dziennikarskim połączonym z intuicją i wrażliwością społeczną”. „Nagroda została zaplanowana na dziesięć lat” – dodano.

Laureaci otrzymali statuetkę stworzoną przez cenionego rzeźbiarza Tomasza Górnickiego oraz nagrody pieniężne (Nagroda Główna, czyli „Osobowość medialną roku” wynosiła 100 tys. zł, w pozostałych kategoriach nagrody wyniosły po 30 tys. zł).

Przypomniano, że „nominowanych oraz laureatki i laureatów wybrała 18-osobowa Kapituła, składająca się z przedstawicieli świata mediów, kultury, sportu oraz życia społecznego”. Należą do niej: Edwin Bendyk, Andrzej Bobiński, Kamil Dziubka, Ewa Ewart, Sylwia Gregorczyk-Abram, Jerzy Jurecki, Grzegorz Kalinowski, Michał Kołodziejczyk, Adam Małysz, Adam Pieczyński, Hanna Rydlewska, Joanna Solska, Agata Szczęśniak, Mariusz Szczygieł, Bożena Walter, Jacek Wasilewski, Paulina Wilk i Maja Włoszczowska.

Grzegorz Janikowski/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -