niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaW Gruzji odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego

W Gruzji odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego

17 marca 2022 r. minister Jan Dziedziczak, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą wraz z delegacją rządu polskiego na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, z delegacją rządu gruzińskiego na czele z premierem Iraklim Garibaszwilim, oraz z przedstawicielami ambasady RP w Gruzji wziął udział w uroczystym odsłonięciu pomnika śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Batumi.

Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Gruzji Irakli Garibaszwili pod odsłoniętym pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Batumi, Gruzja. Fot. KPRM

W 2008 roku, gdy rosyjskie czołgi znajdowały się tuż przed Tbilisi, Lech Kaczyński, wraz z innymi przywódcami państw Europy środkowo-wschodniej, przybył do stolicy Gruzji. Podczas wiecu w Tbilisi prezydent wypowiedział słynne, prorocze z perspektywy czasu, słowa: „Wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”. Lech Kaczyński otrzymał za swoją odwagę i zaangażowanie najwyższe gruzińskie odznaczenie – Order Narodowego Bohatera Gruzji.

Delegacje rządowe Polski i Gruzji podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Pprezydenta Lecha Kaczyńskiego w Batumi, Gruzja. Fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, podczas odsłonięcia pomnika w Batumi, przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mówiąc:

Te słowa okazały się prorocze i musimy tę przestrogę wziąć sobie głęboko do serca, bo ona na naszych oczach się spełnia. (…) W obliczu tych egzystencjalnych zagrożeń, jakie zawisły wraz z agresją rosyjską na Ukrainę nad naszymi głowami.(…) Niech przestrogi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, lekcje, których nam udzielił, Jego odwaga, Jego przenikliwość, Jego wiara we współpracę między wolnymi narodami, będą nam drogowskazem na długą przyszłość. Drogowskazem przyjaźni polsko-gruzińskiej, drogowskazem roli Polski i Gruzji, którą możemy jeszcze odegrać w przyszłości w ramach Europejskiej wspólnoty wolnych narodów – powiedział premier Polski.

W obliczu ostatnich wydarzeń niezwykle aktualne pozostaje wezwanie Lecha Kaczyńskiego, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest solidarne przeciwstawienie się rosyjskim dążeniom imperialnym. Polska i Gruzja to państwa, które łączą wspólne wartości i cele – wolność i niepodległość.

Minister Jan Dziedziczak przed wylotem na uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Batumi, Gruzja. Fot. KPRM

Wobec istniejącej wciąż agresji neosowieckiej na Ukrainę, rządowe delegacje: polska i gruzińska rozmawiały o dalszym poszerzeniu sankcji wobec Rosji, a przede wszystkim o włączeniu się Gruzji we wdrażanie szerokiego pakietu sankcji nałożonych na Rosję.

Jesteśmy w awangardzie konstruowania nowych, coraz dalej idących, sankcji, które powinny być coraz mocniejsze – podkreślił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Gruzji.

Obie strony wyraziły chęć i konieczność dalszej skutecznej współpracy pomiędzy narodami, jak również w dążeniu do przywrócenia stabilności i pokoju w regionie.

GOV

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -