środa, 9 października, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyŚwięto polonijnego futbolu

Święto polonijnego futbolu

W niedzielę, 27 sierpnia, na boiskach 20th Century Park w Garfield w New Jersey rozegrano 33. Memoriał Kazimierza Deyny zorganizowany przez Związek Polonijnych Klubów Piłkarskich. Turniej wygrały drużyny S.C. Vistuli (Wisły) Garfield w kategorii Open i Stali Mielec NY w kategorii Over 40.

Zwycięskie drużyny XXXIII Memoriału Kazimierza Deyny w kategoriach Open i Over 40 razem z gośćmi specjalnymi i organizatorami turnieju

To było prawdziwe święto polonijnego futbolu, w którym udział wzięły, oprócz drużyn z Nowego Jorku i New Jersey, zespoły z Chicago i New Britain – razem 12 drużyn i blisko 300 zawodników. Zawody rozgrywano jednocześnie na trzech boiskach.

Młodzi polonijni zawodnicy z USA i Kanady zagrali w meczu pod hasłem „Gramy dla Polski”

Goście z Polski

33. Memoriał Kazimierza Deyny poprowadził niezawodny spiker, organizator i legenda polonijnego dziennikarstwa – Wojciech Ziębowicz, który niestrudzenie komentował wydarzenia boiskowe i zagrzewał zawodników do walki.

Jak zawsze mecz rozegrali też polonijni biznesmeni z Nowego Jorku i New Jersey. Fot. ZPKP/Ryszard Dziedzic

Piłkarska impreza zgromadziła wielu znamienitych gości, w znacznej części przybyłych z Polski. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli: legendarny komentator sportowy Dariusz Szpakowski, były piłkarz reprezentacji narodowej Sebastian Mila, trener reprezentacji do lat 21 Michał Probierz, dyrektor sportowy PZPN Marcin Dorna, dyrektor kadr młodzieżowych Bartłomiej Zalewski i szef skautingu zagranicznego PZPN Maciej Chorążyk.

Gościem specjalnym był znany komentator sportowy Dariusz Szpakowski (pierwszy z lewej)

Gościem specjalnym zawodów był wieloletni prezes ZPKP i działacz klubu ZPA Perth Amboy NJ Stanisław Wielowski. Na turnieju pojawiła się także mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk oraz tradycyjnie bokser Tomasz Adamek, który podobnie jak i w latach ubiegłych wziął udział w imprezie jako piłkarz.

Wśród gości była mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk (w środku)

Nad przebiegiem zawodów czuwał niestrudzony prezes Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich Piotr Gołąbek. Polskie władze reprezentował wicekonsul Mateusz Dębowicz z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Obecny był też komendant naczelny Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Tadeusz Antoniak.

Zacięta rywalizacja

Dziennikarz Wojciech Ziębowicz i naczelny komendant SWAP Tadeusz Antoniak

Wszystkie turniejowe mecze dostarczyły widzom wielu wrażeń, jednak największe emocje towarzyszyły oczywiście meczom finałowym. A w nich najpierw zwycięstwo w kategorii Over 40 zapewniła sobie drużyna Stali Mielec NY, która pokonała ZPA Pert Amboy 1:0. Jednym z bohaterów był tutaj bramkarz Stali Mielec NY Piotr Hołda, który w finale obronił trzy rzuty karne. W finale kategorii Open, triumfował zespół S.C. Vistula, który pokonał Stal Mielec NY 2-0. Mecz rozgrywany przy dość wysokiej temperaturze przebiegał na dobrym poziomie, a gra mogła podobać się kibicom. Wiślacy od początku meczu uzyskali optyczną przewagę i kontrolowali przebieg spotkania, uzyskując prowadzenie w pierwszej połowie spotkania po golu Huberta Dula. W drugiej połowie wynik meczu na 2-0 dla Wisły ustalił Sebastian Gostyński. Tym samym Vistula Garfield obroniła tytuł wywalczony rok temu.

Tomasz Adamek (drugi od lewej) jest stałym gościem turniejów, na zdj. w towarzystwie wicekonsula Mateusza Dębowicza (pierwszy z lewej), prezesa Piotra Gołąbka (drugi od prawej) i Stanisława Wielowskiego (pierwszy z prawej)

Gramy dla Polski!

Wcześniej publiczność miała okazję podziwiać niezwykłe spotkanie, w którym drużyna prowadzona przez Dariusza Szpakowskiego spotkała się z drużyną prowadzoną przez Sebastiana Milę. W obu zespołach wystąpili kilkunastoletni chłopcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, mogący poszczycić się polskimi korzeniami. Mottem przewodnim tego meczu było hasło „Gramy dla Polski”, a całe spotkanie komentowali wspólnie Wojciech Ziębowicz i Dariusz Szpakowski, co spotkało się z entuzjastycznym wręcz przyjęciem publiczności, która na żywo mogła usłyszeć legendarnego polskiego komentatora.

Jednym z bohaterów był bramkarz Stali Mielec NY Piotr Hołda, który w finale obronił trzy rzuty karne

Ostatnim punktem programu było wręczenie nagród i pucharów zwycięzcom turnieju. Po odśpiewaniu narodowych hymnów minutą ciszy organizatorzy i uczestnicy uczcili pamięć Kazimierza Deyny i zmarłych polonijnych piłkarzy i działaczy.

Ekipa z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w roli kibiców

Dzień pełen emocji

Przez cały dzień zawodników zmagających się zarówno z rywalami, jak i przeraźliwym upałem, oklaskiwał tłum widzów zgromadzonych zarówno na trybunach, jak i przy liniach bocznych boisk. Organizatorzy turnieju zadbali również o strawę i napoje. W części gastronomicznej można było skosztować specjałów polskiej kuchni, które przygotował Piast Meats & Provisions. Swoje stoisko wystawiła również Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Oprawę muzyczną i nagłośnienie całego wydarzenia zapewnił DJ Daro.

Rywalizacja była zacięta, a piłkarze dawali z siebie na boisku wszystko

Organizacyjnie i sportowo oceniam ten turniej jako bardzo udany – powiedział podsumowując imprezę Wojciech Ziębowicz. – Na pewno jednak w latach poprzednich liczba uczestników była większa, tak więc pewien niedosyt pozostaje. Cieszmy się jednak z tego, co jest. Pogoda całe szczęście dopisała i kibiców przyszło wielu, co było widoczne podczas finału, kiedy to trybuna główna została wypełniona do ostatniego miejsca. Cieszę się z wizyty gości z Polski, w tym szczególnie legendarnego komentatora Dariusza Szpakowskiego. Nie ukrywam, że byłem pod wrażeniem tonu jego głosu i profesjonalizmu. To był dla mnie zaszczyt, że mogliśmy wspólnie komentować jeden z meczów – podsumowuje.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz


Współorganizowałem 33 turnieje z wyjątkiem jednego i wszystkie z nich komentowałem na żywo. Każdy turniej był bardzo udany pod względem sportowym i organizacyjnym. Było to możliwe dzięki dużej grupie oddanych w stu procentach społecznie działających ludzi kochających piłkę nożną. Niektórzy odeszli od nas na zawsze, między innymi długoletni prezes ZPKP Zbigniew Żelazowski, który sprawował tę funkcję przez 11 lat. Za organizację tegorocznego turnieju należy podziękować działaczom ZPKP i prezesowi Piotrowi Gołąbkowi, który jest na stanowisku od 4 lat. Od 30 lat kierowniczką do spraw imprez ZPKP jest Bożenna Żelazowska, jedyna taka kobieta poza granicami Polski, tak długo i oddanie pracująca społecznie na rzecz sportu polonijnego. Podziękowania należą się również dyrektorowi ds. turniejów Mieczysławowi Pankowi, dyrektorowi ds. Mediów Marianowi Jabłońskiemu, dyrektorowi ds. sędziów Danielowi Gołąbkowi oraz Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Dariuszowi Wesołowskiemu, a także Arturowi Kurasiewiczowi, Janowi Kondratowiczowi, Łukaszowi Hausnerowi, Hubertowi Kościukiewiczowi, Arturowi Bielawskiemu, Piotrowi Sali, Izabeli Tluchowskiej, Elżbiecie Czekańskiej i długoletniemu, niezawodnemu fotografowi Ryszardowi Dziedzicowi – Wojciech Ziębowicz.


Wyniki 33. Turnieju Piłkarskiego o Memoriał Kazimierza Deyny.

Kategoria Open:

  1. S.C. Vistula Garfield NJ
  2. Stal Mielec NY
  3. AAC Eagles Chicago IL

Kategoria Over 40:

  1. Stal Mielec NY
  2. ZPA Perth Amboy NJ
  3. S.C. Vistula Garfield NJ

Król strzelców turnieju – Gordy Gurson (AAC Eagles Chicago) – 4 bramki.

Najlepszy zawodnik turnieju – Paweł Kondratowicz (S.C. Vistula Garfield)

Najlepszy bramkarz turnieju – Piotr Galanek (Stal Mielec NY)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -