środa, 18 września, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaSierpniowe uroczystości w Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego na Florydzie

Sierpniowe uroczystości w Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego na Florydzie

W związku z obchodzonym 15 sierpnia Świętem Wniebowzięcia NMP oraz Świętem Wojska Polskiego i przypadającą w tym dniu 103. rocznicą Bitwy Warszawskiej w kościele św. Pawła w St. Petersburg należącym do Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego na Florydzie w niedzielę, 20 sierpnia, odprawiona została uroczysta msza św., którą sprawował proboszcz Polskiej Misji ks. prałat dr Andrzej Gorczyca.

W wygłoszonej przez siebie homilii ks. Gorczyca przypomniał zarys historyczny Bitwy Warszawskiej z 1920 r. – Rozstrzygnęła ona o losach naszej ojczyzny, była jedną z najważniejszych batalii w dziejach świata. 15 sierpnia czerwona armia stanęła u wrót Warszawy. Zagrożona została niepodległość Polski. Żołnierz polski wraz z całym narodem przygotowywał się do ostatecznej walki. Obrona ojczyzny była także obroną wiary. Znano bolszewicką bezbożność. W barbarzyński sposób niszczyli oni świątynie, mordowali duchownych, a religię skazali na zagładę. (…) Polacy potrafili jednak stawić czoła najeźdźcy. Właśnie 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, nastąpił zasadniczy zwrot w wojnie polsko-sowieckiej. Wiara i wysiłek polskiego żołnierza zmusiły bolszewików do odwrotu – mówił, wskazując, że właśnie te okoliczności sprawiły, że zrodziło się przekonanie, iż zwycięstwo przyszło za wstawiennictwem Matki Bożej – stąd używana do dziś nazwa „Cud nad Wisłą”. – Zrodziło się przekonanie, że zwycięstwo przyszło za wstawiennictwem Matki Bożej. Nie mamy co do tego żadnej wątpliwości – podkreślił.

Nawiązał również do innych wydarzeń z historii Polski, w tym do Powstania Warszawskiego, którego w tym roku przypadała 79. rocznica.– Jesteśmy narodem, który szczególnie został doświadczony przez historię bolesną nauką.(…) Naszą wolność krzyżami się mierzy – stwierdził duchowny, podkreślając jednak, że bohaterska postawa poprzednich pokoleń stanowić może wzór patriotyzmu. Poruszył także kwestię pełnej poświęceń służby współczesnych polskich żołnierzy, którzy biorą udział w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych na całym świecie, a także stanowią gwarant bezpieczeństwa Polski.

Kazanie zakończone zostało słowami Apelu Jasnogórskiego: „W imieniu własnym i nas wszystkich melduję naszej Matce i Królowej – Jasnogórskiej Pani, a zarazem Hetmance: Jesteśmy, pamiętamy, czuwamy!”.

W uroczystym nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele lokalnych polonijnych organizacji, w tym członkowie Koła Podhalan nr 79, którzy przybyli na mszę św. ze swoją „Gaździną” w kopii cudownej figury Matki Bożej Ludzimierskiej. Warto wspomnieć, że Ludźmierz to niewielka górska miejscowość na południu Polski, gdzie od XIII wieku znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala. Matka Boska Ludźmierska jest uznawana za patronkę polskich górali, szczególna czcią otaczał ją także papież Jan Paweł II.

Na mszy świętej obecni byli także polscy wojskowi z Bazy MacDill w Tampie.

JLS
Fot. Tomasz Urban

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -