niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPolonia zawładnie stolicą Podkarpacia!

Polonia zawładnie stolicą Podkarpacia!

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie to jedna z największych tego typu imprez na świecie, mogąca się poszczycić kilkudziesięcioletnią tradycją. Na kolejnych edycjach festiwali spotykają się członkowie zespołów polonijnych z całego świata, dla których wspólne występy i udział w pozostałych punktach programu jest wyjątkową okazją do integracji i wymiany doświadczeń. W tegorocznym festiwalu, który odbędzie się już w lipcu, weźmie udział 20 zespołów, w tym aż osiem z USA!

W ostatniej edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie w 2019 r. wzięło udział ponad tysiąc tancerzy z kilkunastu krajów świata. Fot. ŚFPZF

Pierwsza edycja Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie odbyła się w 1969 r. Udział w niej wzięło dwanaście zespołów z Europy i jeden z USA. Od tamtej pory co trzy lata Polonia z całego świata przybywa do stolicy Podkarpacia, by zatańczyć, zaśpiewać i przede wszystkim wspólnie, na łonie ojczyzny, cieszyć się polską kulturą, o którą z taką pieczołowitością dbają na co dzień w krajach swego zamieszkania. Kolejne edycje przyciągały coraz więcej uczestników z coraz dalszych zakątków świata. Stopniowo wzbogacano też program imprezy.

Obecnie festiwal jest jedną z największych tego typu imprez na świecie, wyróżniającą się spośród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Impreza stała się też dla zespołów polonijnych inspiracją do podejmowania innych, wspólnych działań, m.in. łączenia się w stowarzyszenia, jak np. powołane w trakcie rzeszowskich festiwali: Światowa Rada Polonijnych Zespołów Folklorystycznych i Stowarzyszenie Polskich Tańców Ludowych w Ameryce Północnej – zrzeszające po kilkadziesiąt zespołów. Organizatorem festiwalu jest rzeszowski oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we współpracy z prezydentem miasta Rzeszowa i marszałkiem województwa podkarpackiego.

Ostatnia edycja festiwalu odbyła się w lipcu 2019 r. Do Rzeszowa przyjechało wtedy ponad tysiąc tancerzy z 33 zespołów z różnych zakątków świata, w tym także ze Stanów Zjednoczonych. Uroczyście świętowano wówczas 50-lecie tej inicjatywy, a patronat honorowy nad festiwalem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Tegoroczny, XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbędzie się w dniach 12-18 lipca. Jest to powrót po dłuższej niż zazwyczaj, aż czteroletniej przerwie – rok temu festiwal się nie odbył ze względu na niestabilną sytuację geopolityczną związaną z wybuchem wojny w Ukrainie. Gospodarzem festiwalu jest Rzeszów, ale wydarzenia, występy i warsztaty taneczne związane z festiwalem będą się odbywać również w innych miastach regionu.

W tegorocznym festiwalu weźmie udział 20 zespołów z 9 krajów świata, w tym osiem zespołów z USA. Polonijni tancerze przybędą też z Brazylii, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Czech, a także z Mołdawii i Ukrainy – zatem zdecydowanie zachowany zostanie międzynarodowy charakter imprezy.

W program festiwalu wpisany jest pochód polonijnych zespołów główną ulicą Rzeszowa i przejęcie kluczy do bram miasta. Fot. ŚFPZF

To bardzo istotne, charakterystyczne wydarzenie na Podkarpaciu – mówił podczas podpisania porozumienia w sprawie organizacji festiwalu ze stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. – To część naszego dziedzictwa kulturowego, dzięki któremu Podkarpacie staje się na ten czas stolicą Polonii – dodał, podkreślając intensywne związki regionu z Polonią.

Prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” prof. Aleksander Bobko zauważył z kolei, że polonijny festiwal to „czas integracji”. – To przedsięwzięcie łączące Polaków, przy którym współpracuje się ponad podziałami. (…) Ważne jest to, że zachowana zostanie ciągłość tej imprezy – podkreślał były senator.

Festiwal co roku otwiera barwny korowód, który przechodzi ulicami miasta, w tym słynną rzeszowską Paniagą, jak nazywana jest ulica 3 Maja. Następnie prezydent Rzeszowa przekazuje Polonii w symbolicznym geście klucze do miasta. W ciągu kolejnych dni tancerze występują zarówno w Rzeszowie, jak i w okolicznych miastach. W Katedrze Rzeszowskiej odprawiana jest też uroczysta msza św. w intencji Polonii, z udziałem licznych przedstawicieli duchowieństwa i władz. Festiwal kończy się galowym koncertem, w którym udział biorą wszystkie zespoły.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych na trwałe wpisał się w tradycję polonijną i w kulturalno-rozrywkowy kalendarz Rzeszowa. Każda edycja festiwalu ściąga do stolicy Podkarpacia tłumy widzów, Polonię oraz ich rodziny z całego świata. To wydarzenie, które łączy – tak zapewne będzie i tym razem. Warto przekonać się o tym osobiście, więc jeśli będziecie w tych dniach w Polsce, koniecznie odwiedźcie stolicę Podkarpacia – zwłaszcza, że w połowie lipca naprawdę wszystkie polonijne drogi prowadzą do Rzeszowa, również ze względu na kolejną edycję Kongresu 60 Milionów, która niemal w tym samym terminie (13–15 lipca) odbędzie się w Rzeszowie.

Kongres 60 Milionów to forum łączące Polaków z kraju i z zagranicy. Nazwa Kongresu odzwierciedla ogólną liczbę Polaków i osób polskiego pochodzenia na całym świecie, która według różnych szacunków wynosi ponad 60 milionów. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Miami w 2018 roku. W następnych latach Kongres 60 Milionów organizowany był m.in. w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku czy właśnie Rzeszowie.

Kongres 60 Milionów zawsze gromadzi ludzi biznesu, polityki i działaczy społecznych, stanowiąc dzięki temu doskonałą platformę do wymiany pomysłów, inicjowania dyskusji i oferowania rozwiązań, które doprowadzą do dalszego rozwoju relacji biznesowych i politycznych.

Dla uczestników kongresu przewidziano wiele atrakcji, w tym atrakcje wodno-sportowe w Polańczyku nad Jeziorem Solińskim oraz pobyt w ekskluzywnym hotelu Arłamów. Oczywiście przewidziane są też ciekawe panele dyskusyjne, podczas których poruszone zostaną m.in. kwestie związane ze sztuczną inteligencją, innowacjami w branży medycznej czy globalnym rynkiem żywności roślinnej i ekologicznej. Zwieńczeniem Kongresu będzie tradycyjnie elegancki bankiet.

Joanna Szybiak


Więcej informacji o XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych oraz szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie www.wspolnotapolska.org.pl/festiwal_rzeszow/

Więcej informacji o Kongresie 60 Milionów można znaleźć na stronie: www.60mln.pl


Zespoły zakwalifikowane do udziału w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2023:

  • AUSTARALIA – Perth – Zespół Pieśni i Tańca KUKUŁECZKA
  • BRAZYLIA – Kurytyba – Zespół Folklorystyczny JUNAK Towarzystwo Polskie União Juventus
  • KANADA – Edmonton – Zespół Polskiego Tańca Folklorystycznego ŁOWICZ
  • KANADA – Calgary – Zespół Pieśni i Tańca POLANIE
  • KANADA – Vancouver – Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ
  • LITWA – Troki – Zespół Pieśni i Tańca TROCZANIE
  • MOŁDAWIA – Komrat – Taneczny Zespół Polskiego Tańca POLACY BUDŻAKA
  • NIEMCY – Hannower – Polonijny Zespół Folklorystyczny POLONIA
  • REPUBLIKA CZESKA – Czeski Cieszyn – Zespół Pieśni i Tańca OLZA
  • REPUBLIKA CZESKA – Sucha Górna – Zespół Pieśni i Tańca SUSZANIE
  • UKRAINA – Kijów – Zespół Pieśni i Tańca POLANIE ZNAD DNIEPRU
  • USA – Toledo – ECHO Z POLSKI
  • USA – Chicago – Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK
  • USA – Chicago – Zespół Pieśni i Tańca POLONIA
  • USA – Chicago – Teatr Pieśni i Tańca WICI
  • USA -Chicago – Zespół Polskich Tańców Ludowych WESOŁY LUD – PRCUA/ZPRKA
  • USA – Detroit – Zespół Folklorystyczny POLANIE
  • USA – Detroit – Zespół WAWEL
  • USA – Tucson – Polonijny Zespół Folklorystyczny LAJKONIK
  • WIELKA BRYTANIA – Londyn – Zespół Pieśni i Tańca KAROLINKA
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -