poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSzef MON: ponad 2000 miejsc czeka w uczelniach wojskowych

Szef MON: ponad 2000 miejsc czeka w uczelniach wojskowych

Do wstępowania na wojskowe uczelnie zachęcał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który w podwarszawskich Białobrzegach spotkał się z uczniami uczestniczącymi w zlocie szkół kultywujących tradycje powstania styczniowego. Ponad 2000 miejsc czeka na podchorążych w uczelniach wojskowych – mówił.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas spotkania z uczniami uczestniczącymi w zlocie szkół kultywujących tradycje powstańców styczniowych, 1 czerwca, w Białobrzegach. Fot. PAP/Paweł Supernak

„Ponad 2000 miejsc czeka na podchorążych w uczelniach wojskowych; to cztery razy więcej niż w 2015 roku” – powiedział minister Błaszczak w 9. Brygadzie Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego RSZ w Białobrzegach w powiecie legionowskim (woj. mazowieckie). Przypomniał zamiary rozbudowy liczebnej armii do „co najmniej 300 tys. żołnierzy”.

Minister obrony zwrócił uwagę, że ważną rolę odgrywają i będą odgrywać oficerowie. „Dlatego serdecznie zachęcam do tego, żeby przystępować do wojska, do uczelni wojskowych

„Proponujemy bardzo dobre warunki służby” – zapewnił szef MON. Przypomniał, że najniższe uposażenie, przysługujące także wstępującym do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, to obecnie 4960 zł. Dodał, że trwa „bardzo intensywna modernizacja” związana z „wykorzystywaniem najlepszego sprzętu amerykańskiego, koreańskiego”.

„Potrzebujemy młodych ludzi, którzy są żądni tego, żeby zdobywać wiedzę, żeby podnosić swoje umiejętności” – podkreślił. „Bardzo się cieszę, że wasze szkoły kultywują tradycję powstania styczniowego. To naprawdę dobra wiadomość, że interesujecie się historią Polski. Trzeba znać historię naszego kraju, żeby świadomie dbać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny, sprostać wyzwaniom” – zaznaczył Błaszczak.

„Za naszą granicą toczy się wojna, mamy świadomość zagrożeń, jakie niosło i niesie imperium rosyjskie” – zwrócił się do uczniów minister. Dodał, że „powstańcy sprzeciwiali się ciemiężeniu rosyjskiemu”, a metody opresji „są takie same, doświadczają ich dziś Ukraińcy”.

Szef MON wręczył puchary i pamiątkowe ryngrafy uczestnikom zawodów strzeleckich rozegranych przy pomocy symulatora.

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji gen. bryg. Mirosław Bryś zwracając się do uczniów mówił: „Wasza obecność tutaj pokazuje, że w Polsce jest młodzież, której sprawy kultywowania tradycji, zwiększania obronności nie są obce”.

W zlocie, który trwa od 29 maja do 2 czerwca bierze udział 210 uczniów z 12 szkół w całej Polski. W programie zlotu znalazły się szkolenia strzeleckie, z survivalu, terenoznawstwa i nawigacji oraz pomocy medycznej, a także wycieczka po Warszawie śladami powstania styczniowego, zwiedzanie Twierdzy Modlin i Fortu III w Pomiechówku. Uczniowie odwiedzili również m.in. Wojskową Akademię Techniczną.

We wszystkich programach edukacyjnych MON uczestniczy blisko 20 tys. uczniów z niemal 300 szkół ponadpodstawowych. Obecnie realizowane programy edukacyjne to Oddziały Przygotowania Wojskowego, Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, Cyber.mil z Klasą i Branżowe Oddziały Wojskowe. Dodatkowe zajęcia związane z tymi programami odbywają się w ponad 760 klasach w całym kraju.

brw/ero/par/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -