czwartek, 26 maja, 2022
Strona głównaDziałySportPolacy w rywalizacji o tytuł żużlowego mistrza świata

Polacy w rywalizacji o tytuł żużlowego mistrza świata

30 kwietnia rozpoczęła się rywalizacja w Grand Prix na żużlu w sezonie 2022. Organizatorzy zawodów indywidualnych mistrzostw świata przewidzieli 11 turniejów, z czego aż cztery odbędą się w Polsce (14 maja w Warszawie, 25 czerwca w Gorzowie Wlkp., 27 sierpnia we Wrocławiu i 1 października w Toruniu).

W poprzednim sezonie Bartosz Zmarzlik został wicemistrzem świata w jeździe na żużlu. Fot. PAP

Sezon 2022 zaczął się bez dwóch medalistów poprzedniej edycji. Tytułu Indywidualnego mistrza świata na żużlu miał bronić Artiom Łaguta, jednak nie wystartuje, ponieważ FIM wykluczyła Rosjan z rywalizacji po inwazji ich kraju na Ukrainę. Z tego powodu zabraknie w stawce również trzeciego w klasyfikacji generalnej w ubiegłym roku Emila Sajfutdinowa. Najlepszy polski żużlowiec, mistrz świata z 2019 i 2020 r., Bartosz Zmarzlik rok temu musiał zadowolić się srebrem, ale w nowym sezonie zapowiada walkę o odzyskanie tytułu najlepszego zawodnika świata – i jest na dobrej drodze ku temu. Zmarzlik zwyciężył 30 kwietnia w Grand Prix Chorwacji – inauguracyjnym turnieju tegorocznych indywidualnych mistrzostw świata i został tym samym pierwszym liderem klasyfikacji generalnej. Obok niego na podium w Goričan znalazł się drugi z Polaków Maciej Janowski. Patryk Dudek i Paweł Przedpełski odpadli po fazie zasadniczej.

7 maja rozpoczną się także eliminacje indywidualnych mistrzostw świata juniorów. O awans do cyklu finałowego rywalizowało będzie pięciu Polaków, w tym obrońca tytułu Jakub Miśkowiak. Oprócz Miśkowiaka o awans powalczą Wiktor Przyjemski, Mateusz Świdnicki, Wiktor Lampart i Mateusz Cierniak.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -