sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyOdpowiedzialność za wadliwe produkty

Odpowiedzialność za wadliwe produkty

Sprawy dotyczące odpowiedzialności za produkty wynikają z wadliwych lub niebezpiecznych produktów konsumenckich. Kilka przykładów, które pojawiły się w wiadomościach w ostatnich latach, to: poduszki powietrzne w samochodach, puder dla dzieci, pestycydy i środki chwastobójcze, leki na receptę i urządzenia medyczne (na przykład maszyny CPAP).

Sprawy dotyczące wadliwych produktów często znajdują swój finał w sądzie. Fot. Archiwum WEM

Rodzaje roszczeń za wadliwe produkty

Firmy wytwarzające wadliwe produkty, jak również ci, którzy sprzedają te produkty, mogą ponosić odpowiedzialność za zaniedbanie, naruszenie gwarancji lub wprowadzenie w błąd. W niektórych przypadkach ​​konsumenci muszą jedynie udowodnić, że obrażenia były przewidywalne przez producentów lub sprzedawców produktu. W innych przypadkach, w roszczeniu dotyczącym zaniedbania, konsument musi udowodnić, że producent lub dystrybutor miał obowiązek produkować lub sprzedawać bezpieczne produkty, ale postępował w ten sposób niedbale lub lekkomyślnie (lub nie ostrzegł o niebezpieczeństwie) oraz że konsument został poszkodowany przez produkt.

Rodzaje wad w produktach

Główne rodzaje wad w produktach konsumenckich to:

  • wady konstrukcyjne i błędy projektowe;
  • wady produkcyjne;
  • wady ostrzeżeń lub oznakowania.

Wadliwy produkt oznacza, że ​​produkt był niebezpieczny, zanim jeszcze został wyprodukowany. Sposób, w jaki został zaprojektowany, czyni go z natury niebezpiecznym. Wada produkcyjna z kolei oznacza, że ​​produkt mógł być zaprojektowany jako bezpieczny, ale nie został właściwie wyprodukowany, co czyni go niebezpiecznym lub wadliwym. Większość pozwów jest składanych właśnie z powodu wad produkcyjnych produktu.

Nawet jeśli produkt został zaprojektowany i wyprodukowany prawidłowo, może być niebezpieczny (na przykład produkty zawierające ostre lub małe części, które mogą prowadzić do skaleczeń lub zadławienia). W takich przypadkach producent i sprzedawca muszą upewnić się, że istnieją odpowiednie etykiety ostrzegające konsumentów przed potencjalnymi obrażeniami wynikającymi z używania lub niewłaściwego użytkowania produktu.

Pozwy dotyczące odpowiedzialności cywilnej za produkty

Roszczenia lub procesy sądowe dotyczące wadliwych lub niebezpiecznych produktów mogą być składane w sądzie stanowym lub federalnym. W sytuacjach, w których duża liczba konsumentów została ranna przez ten sam produkt, ich sprawy (ogólnie określane jako „mass torts”) mogą zostać skonsolidowane w federalnym sporze międzyregionalnym („multi-district litigation” lub „MDL”) lub skonsolidowane w jeden pozew zbiorowy („class action”).

W MDL sprawa każdego powoda pozostaje indywidualna i wyjątkowa i powodowie reprezentowani są przez swoich prawników. Jedna lub więcej z tych spraw może stać się przedmiotem rozprawy, aby dać zaangażowanym stronom poczucie, jak wszystkie pozostałe sprawy mogą się potoczyć, ale każdy powód otrzymuje część wyroku lub ugody na podstawie ich konkretnych obrażeń. Powodowie, którzy nie chcą się zgodzić na ugodę, mogą dalej kontynuować proces przeciwko producentowi.

Z drugiej strony w procesach zbiorowych duża liczba powodów jest łączona w jedną sprawę, która jest rozstrzygana jednocześnie i zwykle jest obsługiwana przez jedną firmę prawniczą. Jeden lub niewielka liczba powodów jest wskazana w pozwie jako przedstawiciele klasy. Jeśli sprawa się zakończy lub będzie wygrana na rozprawie, każdy powód otrzymuje równy (a nie proporcjonalny) udział, chociaż może zrezygnować z ugody.

Obecne sprawy

Niektóre sprawy obecne dotyczące wadliwych produktów obejmują:

  • Talk (talcum powder)
  • Roundup i Paraquat – środki chwastobójcze/herbicydy
  • Leki na receptę, w tym: Tepezza – leki na tarczycową chorobę oczu mogą powodować utratę słuchu
  • Urządzenia medyczne, takie jak:

Exactech – wymiana stawu kolanowego i skokowego;
Philips CPAP i BiPAP – maszyny na bezdech senny;
– Bard, Ethicon i Atrium – siatki przepuklinowe (hernia mesh).

Jowita Wysocka Ahava, Esq.


Jowita Wysocka Ahava jest prawnikiem zajmującym się głównie prawem odszkodowania za wypadki samochodowe i inne wypadki, wadliwe produkty, błędy w sztuce lekarskiej, i zaniedbania w domach opieki. Jowita jest współwłaścicielem Ahava Law Group i posiada licencję na wykonywanie zawodu prawnika na Florydzie, w Massachusetts i w Nowym Jorku. Można się z nią skontaktować pod numerem telefonu 888-554-9998 lub mailem jowita@ahavalawgroup.com.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -