sobota, 4 maja, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Jestem obywatelką Stanów Zjednoczonych i chciałabym wystąpić dla mojego męża i jego dziecka z poprzedniego związku o zieloną kartę. Czy to prawda, że aby móc ich sponsorować na zieloną kartę, muszę mieć odpowiednio wysokie zarobki? Ile muszę zarabiać, aby się kwalifikować jako sponsor i czy koniecznie muszę być sponsorem? Czy mogę zrezygnować z bycia sponsorem i zamiast siebie wyznaczyć mojego brata, który więcej zarabia? Ja niestety w ostatnich latach miałam kłopoty zdrowotne i nie pracowałam. Czy to jest problem, że nie rozliczałam się z podatków w ostatnich latach?

Katarzyna z Tampa, FL


Droga Pani Katarzyno

Jako żona osoby występującej o zieloną kartę musi Pani być głównym sponsorem niezależnie od tego, ile Pani zarabia. W przypadku niewystarczających zarobków, można wesprzeć się majątkiem własnym lub sponsorowanego imigranta (pod warunkiem, że jest to majątek, który można spieniężyć w ciągu roku bez nadmiernych trudności i strat dla właściciela). Należy w tym celu przedstawić odpowiednie dokumenty na dowód posiadania takiego majątku. Można również poprosić osobę trzecią, aby została dodatkowym sponsorem (tzw. „joint sponsor”) pod warunkiem, że jest ona obywatelem USA lub posiadaczem zielonej karty i posiada federalne rozliczenie podatkowe za ostatni rok. Pani brat może być zatem dodatkowym sponsorem, ale głównym sponsorem zawsze musi być Pani.

Generalnie, aby zakwalifikować się jako sponsor/„joint sponsor” w większości stanów, trzeba zarabiać minimum 125% tzw. „Federal Poverty Guidleines”, czyli kwoty publikowanej corocznie przez władze federalne, określającej granice ubóstwa w zależności od wielkości rodziny. Tabelę z „Federal Poverty Guidelines” można znaleźć na oficjalnej stronie urzędu imigracyjnego: www.uscis.gov. Aby ustalić, która kwota z tabeli ma zastosowanie do Pani sytuacji, należy uwzględnić ilość osób będących na utrzymaniu sponsora, tzw. „household size”. Osoby wchodzące w skład „household” w rozumieniu prawa imigracyjnego to wszystkie osoby będące finansowo zależne od sponsora, niekoniecznie mieszkające pod tym samym dachem, oraz wszyscy sponsorowani przez niego (obecnie lub w przeszłości) imigranci. Jeżeli na przykład sponsor dotychczas utrzymywał tylko siebie i zamierza sponsorować małżonka z dzieckiem, będzie to w rozumieniu prawa imigracyjnego trzyosobowy „household”. Jeżeli natomiast sponsor ma jeszcze na utrzymaniu swoje własne dziecko lub w przeszłości już kogoś sponsorował (na przykład rodzica), to w skład jego „household” będą wówczas wchodzić 4 osoby. Jeżeli w skład Pani „household” wchodzą tylko 3 osoby, to w 2024 roku musi Pani wykazać, że zarabia Pani minimum $31,075.00 rocznie. Ta kwota jest obliczona na podstawie „Federal Poverty Guidelines” z poprzedniego roku.

Jako dowód zarobków sponsor musi przedstawić rozliczenie podatkowe z poprzedniego roku (wraz z wszystkimi załącznikami) oraz przedstawić dowody, że zatrudnienie wciąż trwa oraz minimalne wymagane dochody nie uległy zmianie. W przypadku niewystarczających zarobków można wesprzeć się majątkiem obliczanym według specjalnej formuły lub/i pozyskać dodatkowego sponsora, tzw. „joint sponsor”. „Joint sponsor” musi być obywatelem Stanów Zjednoczonych lub posiadaczem zielonej karty i musi podpisać odpowiedni formularz imigracyjny, który stanowi kontrakt z rządem amerykańskim, że zgadza się on utrzymywać imigranta ze swoich środków, gdyby zaistniała taka konieczność. Federalne rozliczenie podatkowe z ostatniego roku jest zawsze wymagane z nielicznymi wyjątkami. Jeżeli na przykład nie rozliczała się Pani z podatków, ponieważ nie miała Pani zarobków podlegających opodatkowaniu, to może Pani zwolnić się z obowiązku przedłożenia kopii rozliczenia podatkowego. Aby poprawnie wypełnić i zgromadzić wymagane dokumenty oraz obliczyć zarobki i „household size” zalecam skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata. W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater, posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 300 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, tel. 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -