sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyJesteś ofiarą oszustwa? To nie Twoja wina!

Jesteś ofiarą oszustwa? To nie Twoja wina!

W zeszłym roku 2.4 miliona konsumentów padło ofiarą oszustw i wyłudzeń, a straty wyniosły 2.6 miliarda dolarów. Tak, liczone są w miliardach!

Najważniejszym sposobem na uniknięcie oszustw jest dzielenie się informacjami z rodziną i przyjaciółmi. Fot. Archiwum WEM

Były to inteligentne osoby w każdym wieku, o różnych poziomach wykształcenia, rasie, pochodzeniu etnicznym, zdolnościach i pochodzący z różnych regionów. A mimo to udało się ich przekonać, aby powierzyli oszczędności życia czy dostęp do swoich danych osobowych, prywatnych lub finansowych. Często oprócz strat finansowych ofiary takich oszustw pozostają z poczuciem winy i zażenowaniem.

Jeśli nie mieszkasz w jaskini, w której nie masz kontaktu z żadną technologią, jesteś narażony na coraz bardziej wyrafinowanych oszustów.

Pamiętaj – to nie Twoja wina! Jesteś ofiarą przestępstwa – to oczywiste i proste. Ale dzieląc się swoją historią z innymi i dając im znać, czego unikać, możesz pomóc innym. Wyedukowany konsument to mądry konsument.

Zajmijmy się dwoma oszustwami, które są związane ze świętami i być może zaoszczędzą Ci kłopotów, kiedy będziesz kupować jedzenie, prezenty, dekoracje i inne artykuły świąteczne online oraz podczas przekazywania darowizn na cele charytatywne, na których Ci zależy.

Co zrobić, jeśli zamówione przez Ciebie produkty wyświetlają się inaczej niż w reklamie? A może towar jest uszkodzony? Albo w ogóle nie nadchodzi? Jeśli tak, nie jesteś sam.

Oszuści często podszywają się pod prawdziwe firmy online – lub wymyślają fałszywe firmy – aby wyłudzić pieniądze lub dane osobowe, zwłaszcza numery kart kredytowych. Mogą publikować fałszywe reklamy w mediach społecznościowych lub innych witrynach internetowych i używać prawdziwego logo firmy lub bardzo podobnego! Czasami bardzo trudno jest odróżnić podróbkę od prawdziwego ogłoszenia, ale jeśli pieniądze zostały wpłacone, a zamówienie nie nadchodzi – to oczywisty dowód, że mamy do czynienia z oszustwem.

Oto kilka sposobów ochrony podczas zakupów online:

  • Zapłać kartą kredytową. Jeśli opłata zostanie naliczona dwukrotnie albo za coś, czego nigdy nie otrzymałeś lub otrzymasz niewłaściwy lub uszkodzony przedmiot, możesz zakwestionować obciążenie u wystawcy karty kredytowej. Nie możesz tego zrobić, jeśli płacisz za pomocą karty debetowej lub karty podarunkowej.
  • Sprawdź firmę. Zanim kupisz, wyszukaj w internecie nazwę firmy wraz ze słowami takimi jak „oszustwo” lub „przekręt”, aby zobaczyć, jakie problemy mogli mieć inni.
  • Nie odpowiadaj bezpośrednio na link. Wyloguj się i wygoogluj nazwę firmy, aby sprawdzić, czy pojawi się ta sama strona internetowa lub dane kontaktowe.
  • Udokumentuj transakcję. Zanotuj nazwę firmy i stronę internetową, wszelkie rachunki lub wyciągi bankowe pokazujące, ile zapłaciłeś oraz jaki jest przewidywany czas dostawy (sprzedawcy muszą wysłać Twoje zamówienie do czasu, w którym oni sami lub ich ogłoszenia to zapowiadają – lub dają Ci szansę na odzyskanie pieniędzy).

Jeśli sprzedawca internetowy nie wywiązał się ze swoich obietnic, zgłoś to do FTC: ReportFraud.ftc.gov.

Innym oszustwem, które nasila się w tym sezonie, jest przekręt, który polega na tym, że fałszywe organizacje charytatywne wykorzystują niedawne tragedie lub po prostu naturalne uczucie hojności, które towarzyszy świętom.

Jak uniknąć oszustw charytatywnych

Wielu z nas chce pomagać innym, zarówno w czasie świąt, jak i w innych porach roku. Słyszymy o strasznych zjawiskach pogodowych, wojnach, cierpiących rodzinach tutaj i w innych krajach, i chcemy pomóc. Czasami jednak ci, którzy do nas dzwonią, nie są szanowanymi organizacjami charytatywnymi, są po prostu pozbawionymi skrupułów ludźmi szukającymi sposobu, aby wykorzystać Twoje dobre serce.

Zgodnie z przepisami FCC telemarketerzy dzwoniący do Twojego domu muszą podać swoje imię i nazwisko wraz z nazwą organizacji lub firmy, numerem telefonu i adresem, pod którym można skontaktować się z pracodawcą lub daną organizacją. Połączenia telemarketingowe z Twoim domem są zabronione przed godziną 8 rano oraz po godzinie 21, a telemarketerzy są zobowiązani do natychmiastowego zastosowania się do każdej prośby o niedzwonienie złożonej podczas rozmowy.

I znów: rozłącz się i sprawdź organizację charytatywną online, poszukaj jej strony internetowej. Wspieraj ją za pośrednictwem prawidłowej strony internetowej, nigdy nie podawaj swojej karty kredytowej ani danych bankowych komuś, kto do Ciebie dzwoni. O wiele bezpieczniej jest przekazywać darowizny online.

Użyj tego linku, aby sprawdzić, czy organizacja charytatywna jest ważna i zarejestrowana w danym stanie: https://portal.ct.gov/DCP/License-Services-Division/License-Division/Verify-a-License-Permit-or-Registration

Inne sposoby ochrony teraz i w przyszłości

Aby zablokować połączenia telemarketingowe, zarejestruj swój numer na liście „Do Not Call List”. Legalni telemarketerzy sprawdzają listę, aby uniknąć dzwonienia zarówno na numery telefonów stacjonarnych, jak i bezprzewodowych z listy. Odwiedź stronę https://www.donotcall.gov/register/reg.aspx lub zadzwoń pod bezpłatny numer z telefonu, który chcesz zarejestrować: 1-888-382-1222. Pamiętaj, że musisz zadzwonić z numeru telefonu, który chcesz zarejestrować.

Oszuści mogą korzystać z internetu do wykonywania połączeń z całego świata. Nie obchodzi ich, czy jesteś w Krajowym Rejestrze „Do Not Call”. Dlatego najlepszą obroną przed niechcianymi połączeniami jest blokowanie połączeń. To, jakiego rodzaju technologii blokowania lub etykietowania połączeń używasz, zależy od telefonu — czy jest to telefon komórkowy, tradycyjny telefon stacjonarny, czy telefon domowy, który wykonuje połączenia przez internet (VoIP). Zobacz, jakie usługi oferuje Twój operator telefoniczny i poszukaj w internecie opinii ekspertów. W przypadku telefonów komórkowych możesz również zapoznać się z recenzjami różnych aplikacji do blokowania połączeń w swoim internetowym sklepie z aplikacjami.

I pamiętaj, że najważniejszym sposobem na uniknięcie oszustw jest dzielenie się informacjami z rodziną i przyjaciółmi.

Przekaż te informacje dalej!


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -