czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaUSAConnecticutInnowacyjna współpraca

Innowacyjna współpraca

Quinnipiac University w Hamden w stanie Connecticut to uczelnia, w której nowoczesna wizja edukacji oraz otwartość na nowe pomysły wspierane są prawie stuletnim doświadczeniem w zakresie kształcenia młodych ludzi polegającego na przekazywaniu im nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności będących nieocenionym walorem na rynku pracy. Na Quinnipiac University istnieje Instytut Europy Centralnej (Central European Institute, CEI), którego działalność skupia się na wzmacnianiu relacji i związków między Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy Centralnej. Pod patronatem CEI działa Katedra Polska, w ramach której realizowane są liczne programy i przedsięwzięcia, mające na celu przekształcić ideę budowania mostów między tymi krajami, a zwłaszcza między USA i Polską, w realną współpracę akademicką.

Uczestnicy pierwszej edycji Startup Academy tuż po prezentacji swoich startupów, która miała miejsce we wrześniu 2022 r. na Quinnipiac University. Fot. Quinnipiac University

Międzynarodowy projekt

Od początku istnienia działalność zarówno Katedry Polskiej, jak i całego Instytutu, nastawiona jest nie tylko na kształcenie, ale też na stwarzanie okazji do nawiązywania kontaktów. Liczne wydarzenia kulturalne, ciekawe prelekcje i spotkania networkingowe stanowią platformę wymiany doświadczeń i stwarzają nowe perspektywy dla uczestników.

Za przejaw takiej realnej i bardzo owocnej współpracy akademickiej uznać można projekt pod nazwą Startup Academy, którego pierwsza edycja miała miejsce w tym roku. Przedsięwzięcie, współorganizowane przez Kozminski Business Hub – Akademię Leona Koźmińskiego – jako partnera polskiego i Quinnipiac University ze strony amerykańskiej, miało na celu dalsze budowanie powiązań między polskimi programami akademickimi a QU. Quinnipiac University już wcześniej miał relację polegającą na wymianie akademickiej z Akademią Koźmińskiego, a Startup Academy to kolejny, innowacyjny przejaw współpracy między oboma uczelniami.

Założeniem projektu było utworzenie zespołów międzynarodowych, których zadaniem było wypracowanie koncepcji, która miała być później prezentowana podczas sesji finałowej online w czerwcu br., następnie studenci w miesiącach letnich dopracowywali te koncepcje, uwzględniając feedback otrzymany od jurorów, a jesienią ostatecznie wersje projektów zostały zaprezentowane na QU – wyjaśnia Jan Dąbrowski, CEO Kozminski Business Hub. – Nie ma już czegoś takiego jak tylko biznes krajowy, cały biznes jest teraz globalny. Potrzebujemy globalnej perspektywy, aby przetrwać i odnieść sukces w świecie biznesu – tak z kolei ideę towarzyszącą przedsięwzięciu tłumaczy dyrektor Katedry Polskiej na Quinnipiac University Gedeon Werner. – Ten program zapewni naszym studentom doświadczenia z pierwszej ręki, z naciskiem na międzykulturową edukację biznesową. Chcemy dzielić się ideałami i pomysłami ponad granicami, aby budować nowe globalne doświadczenia – dodaje.

Dla studentów z Polski wizyta na Quinnipiac University i spotkanie z amerykańskimi wykładowcami oraz inwestorami była niezwykle cennym doświadczeniem. Fot. Quinnipiac University

Biznes w praktyce

W ramach wyzwania stworzono międzynarodowe zespoły, które pracowały nad koncepcjami na globalne startupy. Pierwsza faza projektu odbyła się online, zespoły podczas sesji networkingowej oraz sesji warsztatowych pracowały nad swoimi pomysłami.

Celem projektu oraz warsztatów, które miały miejsce w czasie jego trwania, było przygotowanie merytoryczne i praktyczne studentów, którzy nie mają doświadczenia w myśleniu o konceptualizmie w biznesie. Chcieliśmy pokazać im, jak myśleć kreatywnie, jak ująć swoją koncepcję w konkretne ramy, zaplanować strategię biznesową i przedstawić to na końcu w postaci formalnej prezentacji, która ma szansę przekonać do tego pomysłu prawdziwych inwestorów – tłumaczy Gedeon Werner.

Czy udało się spełnić te założenia? Nie ma co do tego wątpliwości Renata Zawrotna, jedna ze studentek Akademii Koźmińskiego biorąca udział w projekcie. – Poziom programu przerósł moje oczekiwania. Prace w jego ramach trwały kilka miesięcy i faktycznie dawało to realną możliwość poszerzania swoich horyzontów i nabycie praktycznych doświadczeń biznesowych. Mieliśmy warsztaty z ekspertami w swoich dziedzinach i w projektowaniu startupów. Warsztaty były bardzo merytoryczne, eksperci chętnie odpowiadali na pytania i naprawdę dużo wyniosłam z tych spotkań – mówi w rozmowie z „Białym Orłem”. Nie brakowało wyzwań, jednak nie przerosły one studentów. – Nie znaliśmy się wcześniej, więc było to dla nas wyzwaniem, ale świetnie sobie z tym poradziliśmy, wypracowując satysfakcjonujący model współpracy – twierdzi Renata Zawrotna.

Jedną z zalet projektu był networking i możliwość nawiązania kontaktów w międzynarodowym środowisku. Fot. Quinnipiac University

Wizyta polskich studentów w USA

Dla polskich studentów ważnym aspektem projektu była możliwość wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Ich wizyta odbyła się na początku września br. Natomiast studenci z Quinnipiac University będą mieli okazję przyjechać do Polski latem 2023 roku.

Podczas wizyty na kampusie QU studenci mieli okazję nie tylko osobiście, na żywo poznać swoich kolegów z zespołu, ale również wspólnie dopracować koncepcje, tak aby jak najlepiej zaprezentować się przed jury w składzie: Evan Rigsby – Rigsby Search Group LLC, Pete Novak – konsultant sprzedaży w Polsce i USA/multiprzedsiębiorca, Daniel Shannon – CEO Stony Creek Brewery, Jan Dąbrowski – CEO Kozminski Business Hub.

Amerykański rynek jest bardziej wymagający niż polski czy europejski, a jednocześnie bardzo atrakcyjny, więc możliwość wizyty w USA, spotkania się z jurorami, biznesmenami, otrzymanie od nich praktycznych wskazówek, zobaczenie na własne oczy tutejszych realiów było bezcennym doświadczeniem dla studentów z naszej uczelni – mówi Jan Dąbrowski.

To było fantastyczne, że mogliśmy się podczas wizyty w Quinnipiac University poznać na żywo po tylu miesiącach wirtualnej współpracy. Cały czas mieliśmy wsparcie ekspertów, którzy oceniali nasz projekt pod różnymi aspektami, więc ich spostrzeżenia i rady były bardzo cenne. Mogliśmy się też przekonać, jak od środka wygląda tutejszy system edukacji, który bardzo różni się od tego, co można spotkać na większości polskich uczelni, na przykład jeśli chodzi o kontakty między studentami a wykładowcami, które tutaj są bardziej bezpośrednie, a studenci mogą liczyć na wskazówki czy opinię na temat swoich założeń i projektów. Na Akademii Koźmińskiego też jest praktykowane takie podejście, ale wiem z własnego doświadczenia studiów na innej uczelni oraz z relacji moich znajomych, że w Polsce nie jest to często spotykane – dzieli się swoimi wrażeniami z pobytu w USA Renata Zawrotna. Podkreśla też, że bardzo inspirująca była możliwość spotkania rówieśników, którzy w wieku 20 lat już prowadzą jakąś działalność, która przynosi im już pierwsze dochody. – To pokazało nam ducha amerykańskiej przedsiębiorczości oraz uświadomiło, że na sukces można, a nawet trzeba, pracować już w młodym wieku – dodaje.

Studenci z Polski w towarzystwie Gedeona Wernera – dyrektora Katedry Polskiej na QU oraz Jana Dąbrowskiego – CEO Kozminski Business Hub. Fot. Quinnipiac University

Cenne doświadczenie

Oczywiście ogromne znaczenie dla obu stron mają też kontakty nawiązane zarówno podczas grupowej współpracy w ramach projektu, jak i podczas wizyty na Quinnipiac University.

Networking to ogromny walor uczestnictwa w Startup Academy, wierzę, że to może zaprocentować w przyszłości – mówi Renata Zawrotna.

Nawiązanie relacji było bardzo ważnym aspektem całego przedsięwzięcia. Te kontakty w przyszłości mogą zaowocować współpracą biznesową czy naukową. Umiejętność współpracy w międzynarodowym zespole to również ważna rzecz w kontekście współczesnych realiów globalnej przedsiębiorczości – twierdzi Jan Dąbrowski.

Pierwszą edycję Startup Academy wygrał zespół EVA, którego koncepcja dotyczyła aplikacji mogącej pomóc w rehabilitacji osób po przebytych urazach lub dłuższym okresie niedyspozycji ruchowej. – Zwycięstwo było dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Co mogłabym powiedzieć innym? Nigdy nie rezygnuj ze swoich marzeń! Droga do ich realizacji może być trudna, może pojawić się zniechęcenie, ale trzeba stawić temu czoła i iść naprzód. Nawet jeśli inni nie uważają, że twój pomysł jest świetny, pracuj nad nim i uczyń go lepszym. Pewnego dnia to się opłaci – mówi Olohirere Ezomo, studentka Quinnipiac University, która wchodziła w skład zwycięskiego zespołu.

Co dalej z konkursowymi startupami? – Komercjalizacja nie była jednym z założeń naszego projektu, ale oczywiście nie jest to wykluczone. Biorąc pod uwagę, że będzie to program cykliczny, jego założeniem jest sprawdzanie, jakie są dalsze losy startupów, które powstały w ramach projektu. Jeśli będą potrzebować wsparcia, które będzie w naszych zasięgu, będziemy tego wsparcia udzielać – zapewnia CEO Kozminski Business Hub.

W przyszłym semestrze planowane jest uruchomienie II edycji Startup Academy. – Jesteśmy otwarci na wszystkich. W tym roku w projekcie wzięli udział m.in. studenci biznesu i pielęgniarstwa. Trzy najważniejsze rzeczy, które uczestnicy powinni mieć, to otwarty umysł, pasja i dążenie do wyników – podkreśla Gedeon Werner, zapraszając wszystkich do udziału w kolejnej edycji. Studenci zainteresowani udziałem w niej mogą uzyskać więcej informacji, kontaktując się z Gedeonem Wernerem: Gedeon.Werner@quinnipiac.edu.

WEM


Projekty stworzone przez międzynarodowe zespoły studentów w ramach I edycji Startup Academy

Zespół Legendary Winners w składzie: Renata Zawrotna, Piotr Pawlak, Sheeran Ansari oraz Yasha Laskin opracował startup, który miał na celu nie tylko stworzenie realnego biznesu, ale też wsparcie pozytywnej zmiany i wywarcie realnego wpływu na ograniczenie wyrzucania żywności. Opracowana przez nich koncepcja oparta jest na wykorzystaniu kamery wyposażonej w sztuczną inteligencję, która wyszukuje na sklepowych półkach już bardziej dojrzałe owoce i komunikuje do odpowiednich osób w sklepie, że należy je przecenić, aby się nie zmarnowały i nie zostały wyrzucone.

Zespół Unicorns w składzie: Bartosz Malodobry, Aashman Verma oraz Filip Michalski opracował koncepcję platformy pozwalającej na wynajem wolnych powierzchni biurowych na krótki termin tak, aby osoby prywatne jak i firmy mogły wynająć wskazaną przestrzeń z danym wyposażeniem (biurkami, wyznaczoną ilością krzeseł, drukarką itp.) na dany okres. Rozwiązanie miało za zadanie zmniejszyć ilość wolnych powierzchni i optymalizację zarobków ich właścicieli. Zespół chciał rozpocząć swoją pracę w regionie Ile-de-France.

Zespół EVA w składzie: Olohirere Ezomo oraz Jan Molski opracował koncepcję mającą na celu wsparcie osób w rehabilitacji po kontuzjach czy zabiegach. Ich aplikacja opiera się na grze oraz rywalizacji, której poziom rośnie wraz z regenerowaniem się danej kontuzji i tego, co użytkownik może już wykonywać. Dodano też aplikację MR, która będzie zawierała czynności odzwierciedlające ćwiczenia potrzebne do wzmocnienia danych mięśni czy ścięgien. Czujniki ruchu na ciele użytkownika na żywo analizują w aplikacji pracę danej osoby i pozwalają na ocenę jej ćwiczeń i poprawność ich wykonania.


„Wiedza i doświadczenie”

W tym roku miała miejsce pierwsza edycja projektu Startup Academy, realizowanego wspólnie przez Quinnipiac University i Akademię Leona Koźmińskiego. Celem projektu było umożliwienie nawiązania współpracy przez studentów z obu uczelni, którzy pracując w międzynarodowych zespołach mieli za zadanie opracować innowacyjne startupy, przedstawiając w swoich prezentacjach zarówno sam pomysł od strony technologicznej i konceptualnej, jak i jego biznesowe ujęcie. Jak przebiegała ta współpraca, czy udało się zrealizować zakładane cele i jakie korzyści odniosły obie uczelnie oraz ich studenci? O tym mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Gedeon Werner, dyrektor Katedry Polskiej na Quinnipiac University.

Gedeon Werner sprawuje funkcję dyrektora Katedry Polskiej na Quinnipiac University od lipca 2017 r. Fot. Quinnipiac University

„Biały Orzeł”: Jak ocenia Pan współpracę ze stroną polską w zakresie tego przedsięwzięcia i jakie walory ma ona dla Qunnipiac University?

Gedeon Werner: Współpraca naprawdę była bardzo owocna. Możliwość pracy w zespołach międzynarodowcy jest wartością sama w sobie. Naszym studentom daje to możliwość zdobycia doświadczenia w realizacji projektów międzynarodowych czy komunikacji międzynarodowej. Dla niektórych to pierwszy taki kontakt. Dodatkowo, doświadczenie zdobyte w trakcie projektu – tworzenie (wymyślanie) pomysłów biznesowych, przygotowanie propozycji biznesowych dla inwestorów i sama możliwość prezentacji projektu inwestorom to niesamowite doświadczenie. A zwłaszcza w otoczeniu międzynarodowym. Dla Quinnipiac University to również bardzo dobra okazja do zdobycia doświadczenia w realizacji takich przedsięwzięć w kontekście międzynarodowym. Akurat takiego doświadczenia nie mieliśmy, a Akademia Koźmińskiego ma bardzo duże doświadczenie w realizacji podobnych konkursów w kontekście międzynarodowym.

Dodatkowo, dla obu uczelni: Akademii Koźmińskiego i Uniwersytetu Quinnipiac, taka forma praktycznej współpracy jest też warunkiem do zacieśnienia głębszej współpracy na innych poziomach. Na przykład współpracy pracowników naukowych przy wspólnych projektach badawczych – i mamy już tego bardzo konkretne przykłady. A na koniec: taka współpraca jest bardzo dobra z punktu widzenia rozpoznawalności marki – nasi studenci coraz bardziej poznają Polskę, przełamują stereotypy lub kształtują pozytywne opinie o Polsce i o tym, co Polska może mieć do zaoferowania.

Jak Pana zdaniem wypadły projekty stworzone przez studentów oraz jak Pan ocenia współpracę między nimi? Jakie może ona przynieść korzyści dla studentów biorących udział w tej inicjatywie?

Projekty stworzone przez studentów nie były tak naprawdę najważniejsze. Na pierwszym miejscu było zdobycie doświadczenia w tworzeniu projektów, zwłaszcza że niektórzy studenci nigdy tego nie robili, i zdobycie doświadczenia międzynarodowego. Możliwość prezentacji własnego pomysłu na biznes prawdziwym amerykańskim inwestorom była wartością dodaną, którą docenili wszyscy uczestnicy. Niektóre projekty biznesowe były docenione przez jury i obecnie z niektórymi zespołami pracujemy nad dalszym pozyskiwaniem inwestorów. Na pewno to wspaniałe doświadczenie, a kto wie – może uda się niektóre projekty albo wdrożyć, albo zdobyć środki na dalsze dopracowanie koncepcji. Raz jeszcze – najważniejsze w tym przedsięwzięciu było zdobycie wiedzy i doświadczenia.

Czy planowane są kolejne edycje Startup Academy oraz czy wiadomo już coś więcej o wyjeździe studentów z Qunnipiac University do Polski, do którego ma dojść w przyszłym roku?

Tak, w następnym semestrze uruchomimy drugą edycję projektu. Mamy też jakieś spostrzeżenia i wiele nauczyliśmy się po pierwszej edycji i chcemy to wykorzystać. Jednym z pomysłów jest, aby dokooptować do projektu członków jury, którzy mogliby być jednocześnie inwestorami czy mentorami dla zespołów przy wdrażaniu ich projektów. A na koniec – tak, studenci z Quinnipiac University, w ramach tego projektu wyjadą w lecie do Polski. Jeśli sytuacja geopolityczna na to pozwoli!


Dowiedz się więcej!

Quinnipiac University
www.quinnipiac.edu
275 Mt Carmel Ave., Hamden, CT 06511
Kontakt dla zainteresowanych: 203-500-8208 lub
gedeon.werner@qu.edu

Fot. Quinnipiac University
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -