piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsFestiwal Dziedzictwa Europy Wschodniej w Deerfield

Festiwal Dziedzictwa Europy Wschodniej w Deerfield

Prawie 600 dzieci i dorosłych wzięło udział w Festiwalu Dziedzictwa Europy Wschodniej, który odbył się 14 i 15 października w Deerfield i South Deerfield. Zaplanowany i zorganizowany przez Pocumtuck Valley Memorial Association, Friends of Deerfield, Inc. i Deerfield 350th Steering Committee festiwal miał na celu docenienie ważnego wkładu imigrantów z Europy wschodniej w lokalną społeczność. Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu były bezpłatne i otwarte dla publiczności.

Drugiego dnia festiwalu na scenie zaprezentował się Ukraiński Zespół Tańca Zolotyj Promin z Hartford w stanie Connecticut. Fot. Pocumtuck Valley Memorial Association

W sobotę, 14 października, uroczystości odbyły się w Pocumtuck Valley Memorial Association w Deerfield.

Popołudnie rozpoczęło się od żywej muzyki – polki w wykonaniu Eddie Forman Orchestra, która zapewniała gościom przyjemność tańca i słuchania pod namiotem w biało-czerwone pasy.

Uczestnicy festiwalu mogli skosztować specjalnego obiadu, w formie tzw. „polskiego talerza” przygotowanego przez Bernat’s Polish Deli, na którym podawano gołąbki, pierogi ziemniaczano-serowe, kiełbasę, kapustę i chleb żytni, serwowano też wersję wegetariańską. Podano również polskie i żydowskie ciasteczka, takie jak chruściki, kołacze i rugelach, z których na koniec dnia pozostały tylko okruchy.

Organizacja Friends of Deerfield, Inc. sprzedawała czapki i kubki z okazji 350-lecia Deerfield, a także zorganizowała loterię, z której fundusze przeznaczone będą na pokrycie kosztów festiwalu.

Uczestnicy festiwalu mogli przywdziać stroje z epoki i poczuć się jak dawni emigranci. Fot. Pocumtuck Valley Memorial Association

Ksiądz Charles Jan Dimascola, emerytowany proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Turners Falls, wygłosił wykład na temat historii Polaków w dolinie i podkreślił ich wkład we wspólne dziedzictwo lokalnej społeczności.

Blisko trzydzieści osób uczyło się robić wycinanki kurpiowskie z Wiesławą Bogdańską – mistrzynią tej twórczości z Polski, która chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat kurpiowskiej sztuki ludowej, uczestniczy w wydarzeniach edukacyjnych organizowanych przez muzea, domy kultury i szkoły, jest wszechstronnie utalentowaną artystką i znawczynią tradycji kurpiowskich. Od 1998 roku pracuje w Zagrodzie Kurpiowskiej jako przewodnik muzealny i instruktor sztuki ludowej.

Susan Urban, specjalistka ds. rzemiosła i kultury polskiej, też uczyła odwiedzających sztuki polskich wycinanek. Jej autorskie kompozycje tańczących par, kwiatów, ptaków itp., oparte są na dwóch wiekach tradycyjnego polskiego rzemiosła ludowego. Urban wystawiała i sprzedawała swoje projekty tradycyjnych polskich papierowych jajek, gwiazdek, ozdób itp.

Wewnątrz odświętnie udekorowanej Blue & White Hall znajdowały się trzy grupy zajmujące się dziedzictwem kulturowym. Członkowie zarządu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Massachusetts pomagali odwiedzającym w wysiłkach badawczych i dzielili się wiedzą na temat historii rodzin, prezentując mapy, podręczniki i inne materiały genealogiczne.

Wiesława Bogdańska z Polski pokazywała chętnym, jak samodzielnie zrobić kurpiowskie wycinanki. Fot. Pocumtuck Valley Memorial Association

Polskie Centrum Naukowe w Chicopee wystawiło na swoim stanowisku ciekawe eksponaty związane z polską kulturą i historią lokalnych emigrantów.

Polsko-Amerykańska Fundacja w Connecticut zaprezentowała różnorodne materiały dotyczące promowania polskiej kultury oraz imigracyjnego dziedzictwa. Na stoisku PAF można było się też zapoznać z ofertą lekcji języka polskiego na zoomie oraz wycieczki z przewodnikiem do Polski.

Edukatorzy muzealni PVMA dzielili się informacjami na temat swoich programów edukacyjnych, zorganizowali też zajęcia dla dzieci, takich jak zdobienie tradycyjnych pisanek czy tworzenie papierowych lalek w tradycyjnych strojach. Można też było skorzystać z fotobudki, w której można było przebrać się w ubrania imigrantów z epoki i pozować na tle artefaktów z Europy wschodniej.

W całej sali znajdowały się wystawy ze zdjęciami i eksponatami świadczącymi o historii emigrantów z Europy wschodniej.

Muzeum Memorial Hall było otwarte podczas festiwalu i oferowało samodzielną wycieczkę po wystawach zawierających zbiory dotyczące imigrantów znajdujących się w kolekcji muzealnej.

W niedzielę, 15 października, festiwalowe wydarzenia miały miejsce w Frontier Regional School w South Deerfield.

Popołudnie rozpoczęło się na platformie zoom od prezentacji dr. Jamesa Puli na temat Eskadry Kościuszkowskiej, jej powstania po I wojnie światowej i jej roli w wygraniu bitwy o Anglię. Dr Pula jest emerytowanym profesorem historii na Uniwersytecie Purdue oraz autorem i redaktorem ponad dwudziestu książek na temat Polonii i wojny secesyjnej.

Dziecięcy zespół Piast z Webster w Massachusetts zachwycił publiczność. Fot. Pocumtuck Valley Memorial Association

Następnie polski zespół tańca ludowego Piast z Webster oczarował publiczność swoją pełną energii choreografią. W dalszej kolejności na scenę wkroczył Ukraiński Zespół Tańca Zolotyj Promin z Hartford w stanie Connecticut, który z radością wystąpił na obchodach 350. urodzin Deerfield. Swój występ zadedykowali pamięci i poświęceniu narodu ukraińskiego walczącego obecnie o wolność i demokrację. Ich pełne energii akrobatyczne tańce zachwyciły publiczność i zostały nagrodzone owacją na stojąco.

Weekend zakończył się pysznym polskim poczęstunkiem przygotowanym i serwowanym przez Kathleen Tomaus Catering.

Jeanne Sojka
Koordynatorka festiwalu – Pocumtuck Valley Memorial Association
tłum. i opr. JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -