piątek, 29 marca, 2024

Dzień Ziemi 2022

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Ziemi. Każdego roku święto odbywa się pod hasłem przewodnim, w 2022 roku brzmi ono „Inwestujemy w naszą planetę”. Jest to najlepszy czas na wykazanie się ogromną odwagą i determinacją dla zachowania i ochrony: naszego zdrowia, naszych rodzin, naszych środków do życia.

„Inwestujemy w naszą planetę” – to hasło przewodnie Dnia Ziemi w 2022 roku. Fot. Archiwum WEM

W pierwszym w historii Dniu Ziemi w latach siedemdziesiątych aż 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice miast po to, by zademonstrować jedność w dążeniu do zdrowego i zrównoważonego środowiska. Protestowano przeciwko wyciekom ropy, trującym fabrykom, elektrowniom, śmierdzącym ściekom, zanieczyszczeniu wód, toksycznym odpadom, stosowaniu pestycydów czy wymieraniu gatunków.

Współcześnie obchody Dnia Ziemi nadal są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety, a w ramach obchodów odbywa się wiele cyklicznych wydarzeń, takich jak akcje sprzątania świata. W sprzątanie okolicy często angażują się szkoły, poza tym każdy może przystąpić do uprzątnięcia śmieci z pobliskiego skweru, parku, plaży czy lasu. Ważnym aktem pozwalającym celebrować Dzień Ziemi jest sadzenie drzew. Jednak nie każdy ma takie możliwości finansowe i logistyczne, by zasadzić drzewo. Istotne jest także, by nie sadzić drzew „jak popadnie”, więc lepiej, by tego typu akcjami zajmowały się większe organizacje czy lokalne władze. Natomiast każdy może włączyć się w obchody Dnia Ziemi w skromniejszym zakresie, zazieleniając kawałek podwórka czy choćby sadząc na własnym balkonie czy ogródku kwiaty, które przyciągną pszczoły.

Obchody Dnia Ziemi nie muszą być spektakularne. W dbaniu o planetę liczą się wszystkie małe gesty: rezygnacja z torebek foliowych i plastikowych butelek, oszczędzanie wody i elektryczności oraz prawidłowe segregowanie śmieci.

Ważne jest, aby wyrobić samoświadomość dbania o planetę już u małych dzieci, świętujmy więc Światowy Dzień Ziemi nawet codziennie, ale 22 kwietnia szczególnie. Rozmawiajmy z dziećmi o tym, w jaki sposób powstała, jak wygląda, ile ludzi zamieszkuje Ziemię, jakie są kontynenty, w jaki sposób możemy się o nią troszczyć. Co jeszcze możemy zrobić? Oto kilka przykładów:

1. Zorganizujmy przyjęcie w domu

Dzień Ziemi jest powodem do świętowania! Możemy przygotować zdrowe smakołyki (często tematycznie związane ze świętem), bawimy się eko-zabawkami, przeglądamy książeczki dotyczące środowiska. Odbywają się też całkiem poważne rozmowy na temat ekologicznych wyborów, dyskutujemy o zagrożeniach dla planety. Czasem oglądamy edukacyjny serial animowany pt. „Była sobie Ziemia. Ekosystemy” oraz „Była sobie Ziemia. Recykling”.

2. Małe dzieła sztuki

Tworzymy je z odpadów, materiałów nadających się do recyklingu, np. kolaże ze skrawków materiałów czy kwiaty z wytłaczanek na jajka. Przyda się także karton po soku, słoiki, gazety, pudełka, z których możemy wyczarować scenę teatralną dla lalek czy robota.

3. W przedszkolu, w szkole

W wielu przedszkolach i szkołach jest obchodzony Dzień Ziemi. Dzieci angażują się w działania mające na celu ochronę środowiska, np. sadzą drzewka, sprzątają plac zabaw.

4. Lokalne obchody

Zwykle w okolicy są organizowane imprezy i uroczystości z okazji Dnia Ziemi. Nie ma znaczenia wielkość czy zasięg wydarzenia, a cel. Dodatkowo w czasie obchodów wiele stowarzyszeń ekologicznych organizuje również konferencje czy manifestacje. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić wszystkich ludzi jak bardzo ważne jest dbanie o planetę, a także chcą pokazać jak wiele zagrożeń i zanieczyszczeń źle na nią wpływa, a tym samym na nas samych.

* * *

Zielony żółw Franklin znany jest dzieciom na całym świecie z serii powszechnie lubianych książeczek oraz popularnych filmów animowanych. Autorką książek jest kanadyjska pisarka Paulette Bourgeois, a ilustratorką Brenda Clark. Tym razem Franklin zaprasza nas do obchodów Dnia Ziemi i tak…

„Pan czapla będzie rozdawał sadzonki drzew ponieważ zbliża się Dzień Ziemi i tego dnia wszyscy będą sadzić drzewka. Franklin nie może się już doczekać chwili, w której sam posadzi swoje drzewko w ogrodzie za domem. Będzie go starannie podlewał i doglądał codziennie jak rośnie. Dzień po dniu drzewko rosło coraz większe i stawało się coraz silniejsze. Przyjemna książeczka dla małych dzieci, która wyjaśnia i przybliża dzieciom znaczenie ekologii.

Sylwia Wadach Kloczkowska


Bibliografia:

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -