niedziela, 24 września, 2023

Uwaga, jeże!

Ciekawą nowością dedykowaną kierowcom są znaki ostrzegawcze we Wrocławiu. „Uwaga jeże!” – takie komunikaty ilustrowane graficznie zaplanowano w mieście. Ruszył bowiem projekt „JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!”. Znaki ostrzegawcze mają informować o miejscach, w których występują te chronione zwierzęta.

Jeże są bardzo pożyteczne i ważne dla miejskiego ekosystemu, jednak wiele z nich ginie pod kołami samochodów. Fot. Archiwum WEM

Inicjatorzy całego przedsięwzięcia tłumaczą, że drogi i towarzysząca im infrastruktura stwarzają w miastach istotną barierę dla migracji zwierząt, będąc jednocześnie przyczyną śmierci wielu z nich.

Jeże są bardzo pożyteczne i ważne dla miejskiego ekosystemu, niestety wiele z nich co roku ginie pod kołami samochodów. Inaczej niż większe zwierzęta, jeże nie uciekają z drogi, tylko w chwili zagrożenia – a takim jest nadjeżdżające auto – zwijają się w kulkę. Dlatego tak ważne jest przypominanie kierowcom, by zachowali czujność na drogach i z jeszcze większą uwagą spoglądali na jezdnię.

Część zwierząt przekracza drogi, a pobocza pełnią również funkcję szlaków dla niektórych gatunków, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia kolizji. Wśród ofiar kolizji drogowych jeże są zwykle jednym z najliczniejszych gatunków.

Szczyt śmiertelności drogowej u jeży przypada zazwyczaj w okresie od maja do września, kiedy trwa czas godów oraz rozrodu. Ginie wiele jeżowych matek, które intensywnie żerują, by wykarmić potomstwo, a osierocone oseski nie mają szans na samodzielne przeżycie – wyjaśniają autorzy projektu „JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!”.

Skutecznymi rozwiązaniami są: wprowadzenie ograniczeń prędkości, montaż progów zwalniających lub też ustawienie znaków ostrzegawczych, które będą informowały kierowców, jak również innych mieszkańców, że przez jezdnię przechodzą również te małe ssaki. W większości przypadków kierowcy nie mają świadomości, że dane miejsce jest również trasą migracji dla jeży. Charakterystyczny znak ustawiony w odpowiednim miejscu będzie przede wszystkim prośbą o większe skupienie i obserwację drogi, skierowaną do kierowców. Organizatorzy mają też nadzieję, że tym samym spowoduje to, iż kierowcy zdecydowanie zwolnią.

Warto wiedzieć, że w okolicach Płocka znajduje się wyjątkowe miejsce, w którym ranne i chore jeże oraz inne dzikie zwierzęta mogą liczyć na pomoc. To Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Leśnych znajdujący się w Miszewie Murowanym. Schronienie i ratunek znalazły tu już setki zwierząt. Podopiecznymi ośrodka są m.in. jeże, wiewiórki, sarny, dziki oraz liczne gatunki ptaków.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -