sobota, 22 czerwca, 2024

Uwaga, jeże!

Ciekawą nowością dedykowaną kierowcom są znaki ostrzegawcze we Wrocławiu. „Uwaga jeże!” – takie komunikaty ilustrowane graficznie zaplanowano w mieście. Ruszył bowiem projekt „JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!”. Znaki ostrzegawcze mają informować o miejscach, w których występują te chronione zwierzęta.

Jeże są bardzo pożyteczne i ważne dla miejskiego ekosystemu, jednak wiele z nich ginie pod kołami samochodów. Fot. Archiwum WEM

Inicjatorzy całego przedsięwzięcia tłumaczą, że drogi i towarzysząca im infrastruktura stwarzają w miastach istotną barierę dla migracji zwierząt, będąc jednocześnie przyczyną śmierci wielu z nich.

Jeże są bardzo pożyteczne i ważne dla miejskiego ekosystemu, niestety wiele z nich co roku ginie pod kołami samochodów. Inaczej niż większe zwierzęta, jeże nie uciekają z drogi, tylko w chwili zagrożenia – a takim jest nadjeżdżające auto – zwijają się w kulkę. Dlatego tak ważne jest przypominanie kierowcom, by zachowali czujność na drogach i z jeszcze większą uwagą spoglądali na jezdnię.

Część zwierząt przekracza drogi, a pobocza pełnią również funkcję szlaków dla niektórych gatunków, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia kolizji. Wśród ofiar kolizji drogowych jeże są zwykle jednym z najliczniejszych gatunków.

Szczyt śmiertelności drogowej u jeży przypada zazwyczaj w okresie od maja do września, kiedy trwa czas godów oraz rozrodu. Ginie wiele jeżowych matek, które intensywnie żerują, by wykarmić potomstwo, a osierocone oseski nie mają szans na samodzielne przeżycie – wyjaśniają autorzy projektu „JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!”.

Skutecznymi rozwiązaniami są: wprowadzenie ograniczeń prędkości, montaż progów zwalniających lub też ustawienie znaków ostrzegawczych, które będą informowały kierowców, jak również innych mieszkańców, że przez jezdnię przechodzą również te małe ssaki. W większości przypadków kierowcy nie mają świadomości, że dane miejsce jest również trasą migracji dla jeży. Charakterystyczny znak ustawiony w odpowiednim miejscu będzie przede wszystkim prośbą o większe skupienie i obserwację drogi, skierowaną do kierowców. Organizatorzy mają też nadzieję, że tym samym spowoduje to, iż kierowcy zdecydowanie zwolnią.

Warto wiedzieć, że w okolicach Płocka znajduje się wyjątkowe miejsce, w którym ranne i chore jeże oraz inne dzikie zwierzęta mogą liczyć na pomoc. To Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Leśnych znajdujący się w Miszewie Murowanym. Schronienie i ratunek znalazły tu już setki zwierząt. Podopiecznymi ośrodka są m.in. jeże, wiewiórki, sarny, dziki oraz liczne gatunki ptaków.

Halina Kossak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -